• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańskie Noce Jazsowe (37 opinii)

GDAŃSKIE NOCE JAZSOWE 20-22 sierpnia
Teatr Leśny ul. Jaśkowa Dolina

jazz - koncerty w Trójmieście


20 sierpnia EUROPA

godz:19:00
wstęp:5 zł

Maciek Grzywacz Quartet - Fourth Dimension
Maciek Grzywacz - gitara
Maciej Obara - saksofon
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

FIFTH SIDE International Ladies Jazz Band
Ilona Damięcka - piano, wokal
Francesca Hart - wokal, gitara
Helga Plankensteiner - wokal, saksofon
Beppe Pilotto - kontrabas
Adam Czerwiński - perkusja

Trio UNITY
Leszek Dranicki - wokal, gitara
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Oleg Bakowski - trąbka (Ukr)

Dominik Bukowski / Joonatan Rautio Quartet
Dominik Bukowski - wibrafon (Pol)
Joonatan Rautio - saksofon tenorowy (Fin)
Piotr Lemańczyk - kontrabas (Pol)
Ville Pynssi - perkusja (Fin)

21 sierpnia BENEFIS Cezarego Paciorka

godz:19:00
wstęp:5 zł
Goście:
Zbigniew Namysłowski - saksofon, klarnet
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Maciej Sikała - saksofon
Tomasz Sowiński - perkusja
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Grzegorz Grzyb - perkusja
Michał Barański - kontrabas
Sławomir Jaskułke - piano
Marek Napiórkowski - gitara
Robert Kubiszyn - bas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Anna Serafińska - wokal + zespół

22 siepnia ODLOT

godz:19:00
wstęp:5 zł

For Friends
Adam Skrzypczyk - gitara
Jacek Zieliński - bas
Mariusz Świątek - saksofon
Rafał Zacharzewski - perkusja

Wojtek Staroniewicz "A'FreaK-aN Project"
Wojtek Staroniewicz - saksofon tenorowy
Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy
Darek Herbasz - saksofon barytonowy
Irek Wojtczak - saksofon tenorowy i sopranowy
Dominik Bukowski - wibrafon, marimba
Janusz Mackiewicz - gitara basowa
Adam Czerwiński: perkusja
Larry Okey Ugwu: afrykańskie instrumenty perkusyjne

GWIAZDA: Mika Urbaniak
Mika Urbaniak - wokal
Artur Lesicki - gitara
Błażej Chochorowski - bas
Paweł Tomaszewski - klawisz
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Informacje o artystach:

20 sierpnia EUROPA
Maciek Grzywacz
Maciek Grzywacz
Maciej Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie oraz w Monachium (Niemcy). Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Na koncercie usłyszymy materiał z nowej płyty Macieja Grzywacza zatytułowanej Fourth Dimension. Jest to trzecia autorska płyta Macieja Grzywacza, a zarazem kolejny wymiar jego muzyki. Przekaz oparty jest na improwizacji, która przenosi w bogactwo dźwięku wykraczającego poza harmonię. Swoboda formalna, poczucie braku ograniczeń pozostawiają kompozycję otwartą, przynosząc świadomość nieograniczonej przestrzeni jazzu.

Maciej Grzywacz zaprosił do współpracy wybitnych polskich muzyków jazzowych, występujących m. in. z takimi znakomitościami, jak Tomasz Stańko, Benny Maupin czy Aga Zaryan. Program złożony z kompozycji gitarzysty został napisany specjalnie z myślą o nowym kwartecie. Nowoczesne kompozycje są kontynuacją działań muzycznych w rozpoznawalnym, indywidualnym stylu gitarzysty.

FIFTH SIDE International Ladies Jazz Band

Głównym trzonem zespołu są Francesca Bertazzo Hart (I )- wokal, gitara, Helga Plankensteiner ( IT/A ) -wokal, saksofon barytonowy, Ilona Damięcka ( PL )- wokal, fortepian. Artystki wykonują przede wszystkim kompozycje własne i standardy jazzowe w stylu Swing oraz Be-Bop. W marcu 2010 roku Polskie Radio Gdańsk S.A. zostało współproducentem koncertu, który został zarejestrowany w formie DVD i CD. "Fifth Side" - Live koncert DVD/CD został wydany w lipcu 2010 roku.

Francesca Bertazzo Hart

"Nie jest jedynie dobrą wokalistką, ale wyśmienitym muzykiem." To jeden z komentarzy krytyków dotyczący Franczeski Hart oznaczonej mianem jednej z lepszych talentów włoskiego Magazynu MUSCIA JAZZ (2003). W roku 1997 ukończyła z wyróSnieniem wokalistykę jazzową na Instytucie C.P.M. w Milanie ucząc się z Tiziana Ghiglioni, Francesca Olivieri, Roberto Cippelli i Attilio Zanchi. Uczestniczyła również w wielu warsztatach muzycznych z udziałem Maurizio Caldura. Mark Murphy, Bob Stoloff (Berklee school of music), Jay Clayton, Rachel Gould, Paul Jeffrey, Barry Harris, Kate Baker, Rich de Rosa, Chris Rosenberg. W 1996 roku pod czas warsztatów prowadzonych przez Sheila Jordan wygrała stypendium w Manhattan school of music.
W 1997 roku wyjechała do USA i gdzie mieszkała przez 4 lata śpiewając w nowojorskich
klubach. Uczestniczyła w wielu festiwalach jazzowych w całej Ameryce. Śpiewała w
Orkiestrze "Ronald Westray" prowadzonej przez Wyntona Marsalis'a, w "Jason Lindner Big
Band" grając ze znakomitymi muzykami takimi jak Antonio Hart, Mark Turner and Greg
Tardy. Współpracowała również z zespołem gospel "Look and live" prowadzonym przez
Richard'a D'Abreu. Występowała również. z Steve Kirby, Greg Williams i Elvinem Jonesem
oraz innymi muzykami takimi jak Joshua Wolff, Steve Hass, Nick Russo, Gerry Dial, Terry
Roche, Eric Lewis, Ugonna Ukuego, Rick Germanson, Mike Hawckins. W ostatnich latach
współpracuje z wieloma muzykami włoskiej sceny jazzowej takimi jak: Robert
Bonisolo,Gianni Cazzola,Riccardo Zegna, Ares Tavolazzi, Massimo Manzi,Fabrizio Bosso.
Jedna z jej ostanich płyt nosi tytuł "Silver Friends" i dedykowana jest Horacemu Silverowi
zagrana z Alberto Marsico na hammond B3, Ettore Martinem na saksofonie tenorowym i
Enzo Carpentierim na perkusji. Oprócz działalności scenicznej, dodatkowo prowadzi działalność edukacyjną. Uczy w szkołach: "Thelonuious Monk Jazz School" w Vicenzy, w "George Gershwin Jazz Music" w Padwie i konserwatorium jazzowym w Weronie. Wykłada równieżna letnich warsztatach jazzowych "New School of New York" organizowanych Włoszech.

Helga Plankensteiner
Helga Plankensteiner studiowała saksofon w Konserwatorium w Insbruku ( Austria )z Florianem Branbokiem i ukończyła je dyplomem w 1992 roku. Uczyła na warsztatach razem z Dick Oats, Steve Slagle, Gary Barts, Bobby Watson, Bob Bonisolo, Heinrich von Kalnein, Sandro Gibellini. W 1994 zaśpiewała w "The Three Peny Opera" a w 1995 w " Rocky Horror Show" w Bolzano. Współpracowała z Stadtheater Brunico ("Medea, Ab Jetz"), Nuovo Teatro di Bolzano ("Kiss me Kate") oraz muzykami Florian Brambock, Danilo Memoli, Stefano Colpi, Michael Losch, Stefano Bertoli, Michele Polga, Mauro Ottolini, Paolo Mappa, Francesca Hart, Oscar Zenari i inni. W 1999 roku wygrywa Big Bandy konkurs Akademii Muzyki Jazzowej w Sienie. Wykładała tam na Big Bandowych warsztatach z "Orchestra Laboratorio", współpracując z Matthias Rugg, Bruno Tomasso, Maria Schneider, John Surman, Carla Bley. W 2001 roku założyła kobiecy saksofonowy quintet "Girltalk". Od 2002 roku współpracuje z " Unit Eleven Jazz Orchestra", z którym nagrałą płytę " Song for Her". W 2002 roku nagrała płytę "Poetischer Larm" z Benno Simma i Miechel Losch. W 2003 nagrywa płytę " Connections" z Helga Plankensteiner Walter Civettini Quintet. Obecnie gra w jej nowym zespole " El Porcino Organic" oraz jest dyrygentką orkiestry "Sweet Alps" ze specjalnymi gośćmi takimi jak Gianuli Trovesi, Florian Brambock, Achille Succi i Michel Godard. Od 2008 roku gra z Torrino Jazz Orchestra współpracując z Giannini Basso oraz Dusko Goykovich. W 2009 roku nagrała jej "hołd dla Fridy Kahlo" pt " Frida" i grała na saksofonie barytonowym w Europejskiej trasie koncertowej z CARLA BLAY BIGBAND.

Ilona Damięcka
Ilona Damięcka
Ilona Damięcka - pianistka, kompozytorka, wokalistka... Znana wcześniej jako Ilona Gliwa. Absolwentka Akademii Muzycznej - Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.Od najmłodszych lat rozwijała się pod kierunkiem Wojciecha Niedzieli, u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych. Pod koniec studiów przeprowadziła się do Krakowa. Tam też, przez okres dwóch lat, współpracowała z saksofonistą Januszem Muniakiem, od którego uczyła się pracy w zespole. Swoje pierwsze kroki wokalne Ilona Damięcka stawiała śpiewając w chórze gospel "Trzecia Godzina Dnia". Jego członkami są również: Paweł "Bzim" Zarecki (pianista AMJ), Piotr Nazaruk (dyrygent, kompozytor, wokalista).
Dorobek artystyczny :Laureatka Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku - III nagroda za utwór "Bossa For Bosa" do tekstu Andrzeja Schmidta. Galowy koncert Rozdania Lwów Jedynki transmitowany w TVP1 w 2005 roku. Koncert z Kameralną Orkiestrą Wojciecha Rajskiego.Koncert z Okazji Dni Gniezna transmitowany w TVP1 w 2006 roku, dyrygent i dyrektor muzyczny Marcin Pospieszalski. Współpraca z Mieczysławem Szcześniakiem i London Gospel Choir Chór TGD - Trzecia Godzina Dnia - dwa koncerty zarejestrowane i emitowane w TVP. Koncert Wielkanocny 2001 i Bożonarodzeniowy 2002 . 2001 - TGD - Trzecia Godzina Dnia, nagranie płyty "TGD na żywo", 2004 - TGD - Trzecia Godzina Dnia, płyta "Wiara czyni cuda"

Ilona Damięcka współpracowała również z takimi muzykami jak: Piotr Baron - sax, Wojciech Staroniewicz - sax, , Marcin Jahr - dr, Ewa Uryga - voc, Piotr Jankowski - dr, Dominik Bukowski - wibrafon, Janusz "Macek" Mackiewicz - b, Jerzy Małek - tr, Maciej Grzywacz - gitara, Piotr Lemańczyk - b, Tomasz Sowiński - dr, Tomasz Grzegorski - sax, Tomasz Kudyk - tr, Maciej Adamczak -b, Sebastian Frankiewicz - dr

Trio Unity
Leszek Dranicki -związany z muzyką od zawsze, zadebiutował z własnym trio w latach siedemdziesiątych. Następnie z kilkoma przyjaciółmi utworzył zespół BASZTA, nagrodzony na festiwalu Jazz Nad Odrą w roku 1977. Z zespołem koncertował w klubach Polski, Niemiec, Finlandii i Szwajcarii. W latach osiemdziesiątych , zaproszony do współpracy z supergrupą KRZAK, wziął udział w nagraniach kilku płyt i odbył liczne trasy koncertowe. Odbył też trasy koncertowe m.in.z Tadeuszem Nalepą i zespołem SAMI SWOI. W 1986 roku nagrał pierwszą samodzielną płytę "With A Little Help..." dla Polskich Nagrań. Muzyka z tej płyty posłużyła jako tło do programu telewizyjnego według jego scenariusza, który wyemitowała dwukrotnie ogólnopolska "Dwójka". Po nim nagrał kolejny program według własnego scenariusza p.t. "Kolory", również dwukrotnie emitowany. W nagraniach i programach TV wzięli udział Zbigniew Jaremko, Eryk Kulm, Andrzej Cudzich i inni. W latach dziewięćdziesiątych brał udział w awangardowym projekcie Ryszarda Gwalberta Miśka Teatr Instrumentalny przy Teatrze Muzycznym w Gdyni w towarzystwie m.in. Olgi Szwajgier i Helmuta Nadolskiego. Laureat konkursu Festiwalu Wokalistów Jazzowych. Kompozytor, autor tekstów w języku polskim i angielskim. Od 1998 roku nagrał trzy autorskie płyty:"Duet", "Andaluzja" i "Kolędy Jazzowe" . W nagraniach wzięli udział Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk, Jacek Olter. Koncertował solo, w duetach i z własnym trio dla publiczności polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Jako muzyk sesyjny pojawił się na płytach przyjaciół-Rudiego Schubertha, Gorana Larsena, Piotra Lemańczyka i innych. Od dwudziestu lat wykładowca Małej Akademii Jazzu. W latach dziewięćdziesiątych Rozpoczął działalność publicystyczną, zamieszczając cyklicznie w tygodniku muzycznym "WOW!!!" obszerne fragmenty autobiografii p.t.:"Byłem Klezmerem" oraz "Byłem Bigbitowcem". Był felietonistą Dziennika Bałtyckiego ze swoimi cotygodniowymi "Zapiskami przechodnia". Autor recenzji muzycznych dla pism fachowych, notatek na płytach CD zaprzyjaźnionych muzyków.

Dominik Bukowski / Joonatan Rautio Quartet
Nowy międzynarodowy kwartet Dominika Bukowskiego, do którego zaprosił dwóch czołowych muzyków jazzowych z Finlandii: Ville Pynssi oraz wirtuoza saksofonu Joonatana Rautio. Zespół zapoczątkował współpracę na trasie koncertowej po Szwecji 2007roku, grając w zespole szwedzkiego saksofonisty Gorana Larsena. Latem 2008 roku odbyła się 8 koncertowa trasa zespołu po Polsce, kwartet wystąpił m.in. na Sopot Molo Jazz Festival oraz na krakowskim festiwalu w Piwnicy pod Baranami, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. Muzyka zespołu to kompozycje Joonatana Rautio i Dominika Bukowskiego, utrzymane w konwencji mainstreamu, hard - bopu, choć nie pozbawione elementów innych gatunków muzycznych. W listopadzie 2009 roku pojawiła się nowa płyta zespołu zatytułowana VICE VERSA.

DOMINIK BUKOWSKI - ur. w 1977r. muzyk jazzowy, wibrafonista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 10 płyt. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak : Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Raivo Tafenau (Estonia) Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Janusz Strobel, Wojciech Staroniewicz, Emil Kowalski, Przemek Dyakowski i inni. Koncertował w takich krajach jak Szwecja, Izrael, Norwegia, Rosja, Finlandia, Łotwa, Estonia i Rumunia, Mołdawia i Niemcy. Jego ostatnia płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005roku według miesięcznika Jazz Forum. Niedawno pojawiła się nowa płyta D. Bukowskiego z udziałem m.in. Piotra Wojtasika.
JOONATAN RAUTIO - absolwent Sibelius Academy na wydziale jazzu. Zdobywca nagrody Fińskiego Towarzystwa Saksofonowego im. Josefa Kaartinena (1999), w 2001 roku wygrał Pekka Pöyry prize, zaś w następnym roku otrzymał tytuł "Pori Jazz Artist of the Year for 2001". Grał z wieloma fińskimi i międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: Jim Beard, Randy Brecker, Jon Balke, Jukkis Uotila, Lars Danielsson, Anders Jormin, Ron McClure i fińska UMO Jazz Orchestra. Jest również liderem wielu własnych grup. Joonatan Rautio jest znany z wirtuozerii, muzycznej siły i witalności. Jego styl muzyczny jest silnie zakorzeniony w tradycji. Grając w różnych składach zawsze tworzy solidny fundament harmoniczno - rytmiczny. Brał udział w wielu nagraniach, z powodzeniem znajdując się w różnych stylach muzycznych, często pełni rolę producenta muzycznego podczas nagrań. Joonatan Rautio jest wykładowcą saksofonu na Sibelius Academy (wydział jazzu).

PIOTR LEMAŃCZYK - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, lider. Jest laureatem Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie, Jazz nad Odrą 96 we Wrocławiu
oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 gdzie dostał "Klucz do kariery". Jako lider nagrał trzy autorskie płyty - "FOLLOW THE SOUL " , "FREEP" i najnowsza "VILLAGE TIME" , które zebrały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ma na swoim koncie współpracę z takimi nazwiskami jak: Dave Kikoski \ USA\, Brian Melvin \ USA\, Avishai Cohen \ USA\, Tyler Hornby \ Kanada\ , Jakob Dinesen\ Dania\ ,Ulf Adaker\ Szwecja\ ,Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Adam Pierończyk i innymi. Koncertował w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Rumunii, Estonii, Szwecji, Mołdawii, Łotwie, Belgii, Finlandii, Rosji, Słowacji, Francji.

VILLE PYNSSI - ur. w 1978 roku, pomimo młodego wieku uznany za jednego z najlepszych perkusistów w Finlandii. Pochodzi z miasta Kokkola, jest absolwentem Sibelius Academy w Helsinkach (jazz department). W latach 2005-2006 studiował na paryskiej Conservatoire National Superiour De La Music. Ville jest znany jako zdolny, wszechstronny muzyk, stąd jego duża popularność w Finlandii. Występował na całym świecie z takimi artystami i zespołami jak: Phil Markowitz, Rick Margitza, Severi Pyysalo, Jukka Perko, Jarmo Savolainen, Sakari Kukko, Jukka Tolonen, UMO, M.B.O i innymi.

21 sierpnia BENEFIS

Cezary Paciorek
Cezary Paciorek
Cezary Paciorek - akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w GdańskuJako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem.
Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do "Fryderyka". Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach.
Od 1992 do 2006 roku Paciorek pracował dla Duszpasterstwa Środowisk Twórczych prowadzonego przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego najpierw w kościele św. Bartłomieja, potem św. Jana w Gdańsku.
Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w Japonii, Izraelu.

FOR FRIENDS
Zespół For Friends pochodzi z Trójmiasta.Jego skład tworzą zdolni muzycy,których połączyła pasja do grania jazzu,latyno i funky.
Inspiracje i duży wpływ na kształt muzyki mieli M.Davis,H.Hancock,C.Santana oraz Sting.
Różnorodność gatunków usłyszeć można również w kompozycjach grupy.
Podczas wielu udanych koncertów zespól wypracował swój własny styl łączący różne osobowości w zespole.
Dzięki wspólpracy z Radiem Gdańsk i R.Olsztyn zespól nagrał 2 płyty.
Obecny sklad zespołu tworzą:Adam Skrzypczyk git./Mariusz Świątek sax.alt./Jacek Zieliński bas./Rafał Zacharzewski perk.//
Więcej info na stronie www.forfriends.pl

Wojtek Staroniewicz "A'FreaK-aN Project"
A'freak-an Project" Połączenie żywej muzyki, wystawy prac i projekcji multimedialnej. Koncert muzyki inspirowanej pracami Agnieszki Ledóchowskiej ktore powstały przy współpracy Kate Chmela-Jones, Polki na stałe mieszkającej w Afryce Południowej, wykładowcy na wydziale Grafiki i Sztuk Wizualnych w Vaal University of Technology. Zdjęcia, które zrobiła swoim studentom zostały przetworzone. Twarze, choć anonimowe wydają się w dziwny sposób bliskie. Intencją Agnieszki Ledóchowskiej było stworzenie nierzeczywistej osoby. Znalezienie jej alter-ego w świecie swojej wyobraźni. Efektem tych eksperymentów jest cykl prac podkreślających przeciwieństwa stanów emocjonalnych i ludzkiej kondycji. Ponieważ wyraża się to zarówno w wymiarze duchowym jak i fizycznym, jej interpretacja ma tworzyć ich wypadkową.
Pokaz wzbogacony będzie wizualizacjami multimedialnymi Adama Przybysza i Rafała Chomika.
"A'freak-an Project" jest wirtualną podróżą artystów do Afryki. Poprzez muzykę i wizualizację, posługując się własnym językiem i wyobraźnią, polscy artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.
W programie koncertów znajdą się następujące utwory: Asale, Dingane, Chisisi, Muchaneta, Chenzira, Utni oraz Dakarai, które ukażą się także na albumie koncepcyjnym CD+DVD. Nazwy tych utworów pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich. I tak Asale jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik "mówić" w języku Yao (Malawi), Dingane, męskie imię, oznacza "tego, który poszukuje" w języku Zulu (RPA), Chisisi znaczy "sekret" w języku Yao (Malawi), Muchaneta oznacza "poczujesz się zmęczony" w języku Shona (Zimbabwe), Chenzira oznacza "urodzony w podróży" w języku Shona (Zimbabwe), Utni znaczy "życie" w języku Yao (Malawi) i w końcu Dakarai oznacza "radość" w języku Shona (Zimbabwe). Wszystkie imiona poza Asale są imionami męskimi.

Powyższe imiona definiują każdy utwór z osobna ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej. Ciekawym przykładem jest utwór Muchaneta, który pod względem muzycznym jest bardzo dynamiczny, wielowątkowy, grany w szybkim tempie i dosyć długi. Chisisi z kolei jest utrzymany w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w trójwymiarowej przestrzeni, niespodziewanie w różnych rejestrach, barwach i nieraz w skrajnej dynamice piano - forte. Ważnym elementem każdego koncertu będzie improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny i niepowtarzalny. Pozwala na to bardzo otwarta formuła kompozycyjna utworów.

Zawarta w utworach emocjonalność sprawia, że odbiorcy czują się częścią tej muzyki, a jej wrażenie pozostaje na długo w pamięci. Dzięki wizualizacjom, widz przenosi się również fizycznie do krainy dźwięków, a połączenie wrażeń audiowizualnych zwiększa siłę odbioru naszego przekazu. Koncepcja albumu i programu koncertowego jest dualna. W pierwszej interpretacji ukryta jest opowieść. Artyści opowiadają historię pewnej kobiety (Asale), która poprzez mowę i opowieści zwraca na siebie uwagę mężczyzny (Dingane), który poszukuje miłości. Między nimi pojawia się sekretna, ledwie wyczuwalna więź (Chisisi), która swoją zachłanną ewolucją powoduje wręcz pewne mistyczne zmęczenie (Muchaneta), aby przerodzić się w chęć wspólnego podróżowania przez życie (Chenzira). Kobieta i mężczyzna postanawiają być razem już do końca (Utni), co sprawia, że czują się bardzo szczęśliwi (Dakarai) i chcą się tym szczęściem podzielić ze wszystkimi.

Druga interpretacja jest ściśle związana z nazwami utworów, które są nadanymi przez artystkę imionami osób znajdujących się na grafikach Agnieszki Ledóchowskiej. Każde imię stanowi charakterystykę danej postaci i jest z nią nierozerwalnie związane. Efektem eksperymentów graficznych Agnieszki jest ukazanie różnorodności ludzkiej kondycji i przeciwieństwa stanów emocjonalnych. Intencją Agnieszki było stworzenie nierzeczywistej wręcz osoby, znalezienie jej Alter Ego w świecie wyobraźni. Wyraża się to zarówno w wymiarze duchowym, jak i rzeczywistym, a interpretacja obrazów ma tworzyć ich wypadkową.

Mika Urbaniak
Urodzona w Nowym Jorku w 1980 roku. Pierwsze piosenki napisala w wieku 11 lat, profesjonalnie na scenie od 14 roku życia, w wieku 15 lat dokonała pierwszych nagrań.
Zapraszana do współpracy przez czołówkę polskich muzyków (Andrzej Smolik, OSTR, Liroy, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak).Jej album "Closer" to chyba najbardziej oczekiwana płyta ostatnich lat. Po wielu zmianach artystycznych Mika zdecydowała się na współpracę z Troyem Millerem współpracownikiem Amy Winehouse,Marka Ronsona oraz
Roya Ayersa. Płyta została nagran w Londynie z muzykami, którzy współpracują na co dzień z Amy Winehouse, zrealizowana przez Troya oraz w spójnie z nim wyprodukowana. To pierwsza plyta artystki - nominowana do wielu nagród ( m.in. do "Mateusza" za debiut roku Programu Trzeciego Polskiego Radia). Koncerty Miku Urbaniak przyciągają młoda widownię i cieszą się popularnością wśród ludzi zainteresowanych różnymi stylami muzycznymi.

strona artystki: https://www.mikaurbaniak.com

Przeczytaj także

Opinie (37) 2 zablokowane

  • wstęp? (7)

    co jest? kryzys dał się we znaki, że wstęp trzeba płacić?

    • 7 13

    • o (2)

      odmów sobie trzech (dwóch?) piw w knajpie i uzbierasz na wstęp ;)

      • 10 3

      • (1)

        myślę, że 'gda' nie chodziło o 5 zł, tylko o zmianę koncepcji nocy jazzowych..

        • 5 4

        • Za wejście do samego lasu też trzeba płacić?
          A sprawdzają czy dziki to na pewno dziki a nie przebrani podsłuchiwacze koncertu?

          • 0 2

    • Masz problem zapłacic za Namysłowskiego, Napiórkowskiego, Urbaniak, Bukowskiego 5 dzika? (2)

      To lepiej w ogóle nie przychodź.

      • 11 3

      • (1)

        .. kto tu mówi o problemie ? Naucz się czytać idioto.

        • 1 3

        • Art słomka z butów wyrasta?

          Widzę, że jednak masz problem.

          • 2 1

    • była ankieta jakiś rok temu

      odnośnie płacenia/bądź nie symbolicznej kwoty przeznaczonej na bodajże utrzymanie teatru. Większość była za płaceniem i tak jest właśnie od jakiegoś już roku - masz zaległości ;)

      • 3 1

  • dlaczego w takim terminie? (5)

    tyle weekendów szału nie ma a tu w tym samym dniu dwie imprezy na Jaśkowej i nieporównywalny koncert na Węglowym

    21 sierpnia Targ Węglowy
    godzina 20:30 Przestrzeń Wolności: widowisko jazzowe Możdżer+
    W rolach głównych: Leszek Możdżer, Naná Vasconcelos,
    Lars Danielsson, Zohar Fresco, Marcus Miller, Motion Trio,
    John Scofield, Orkiestra Kameralna Aukso, Gabriela Kulka,
    Eddie Daniels, Charles Fox

    • 27 2

    • termin (1)

      Nasza impreza jest od kilkunastu lat, z wyprzedzeniem ustalana w tym samym czasie - trzeci weekend sierpnia. O imprezie na Placu Węglowym dowiedzielismy się tak jak wszyscy z plakatów i bilbordów, tydzień czy dwa tygodnie temu.Nikt z tamtejszych organizatorów nie informował nas wcześniej, ze taka impreza jest przygotowywana w terminie Gdańskich Nocy Jazsowych.
      A szkoda bo pewnie byłaby możliwośc negocjacji terminu.
      Pozdrawiamy i zapraszamy

      • 10 2

      • i teraz będę miał zagadkę

        bo na noce lat już wiele chodzę
        Możdżera nie lubię ale kolegów ma niezłych na koncercie
        i co tu począć

        • 6 1

    • życie składa się z wyborów ;-) nie zawsze właściwych :-)

      życie składa się z wyborów ;-) nie zawsze właściwych :-)

      • 1 1

    • kameralnie

      wolę kameralne koncerty od masówek

      • 3 0

    • Dokładnie.

      Na dodatek Mozartiana - organizatorzy: to jakaś PORAŻKA. Szczególnie Ci od Możdżera - ale oni robią MASÓWKĘ, więc mogą się wypiąć..

      Jutrro najlepiej: Jazs w lesie, Dub FX, Możdżer+, Mozartiana, Vader (nie słyszałem, a może i bym miał ochotę), Festiwal Organowyw katedrze Oliwskiej.. i MASA koncertów w małych klubach na dodatek! Gratki dla organizatorów Możdżera, za odebranie możliwości zarobienia na zycie dla 50 artystów!

      • 1 1

  • mamy tylko nadzieje

    ze mozdzer ma honor i nie przyjmnie ukradzionej kasy

    • 4 5

  • Gdańsk mistem paradoksów (1)

    czemu organizatorzy nie potrafią się dogadać i zawsze kilka imprez nakłada się w tym samym terminie- w wiele weekendów NIC się nie dzieje! Ale jak już zacznie to w kilku miejscach na raz!

    • 18 0

    • Tydzień temu..

      ..miałem urlop, i zrezygnowałem z Ostródy - 5 festiwali w lato mi starczy, pieniądze wolę jednak przeznaczyć na co innego.. w Gdańsku nie działo się NIC! Pustka. Dobrze, że jest kino.

      • 1 1

  • dlaczego TEN weekend!?????

    Czy te koncerty nie mogłyby się odbyć tydzień później? :/ Ja chciałabym wybrać się i na Noce i na koncert Możdżer + i na Dub FX, który także jest nietuzinkowym muzykiem....A tu pech che,zeby wszystkie te imprezy odbywały się w tym samym czasie :( Co za organizacja....:((((

    • 16 2

  • bilety (1)

    Czy bilety trzeba kupić/ rezerwować wcześniej czy można bezpośrednio na miejscu przed koncertem?

    • 2 6

    • Dzwoniliśmy i Pan poinformował nas, że bilety kupuję się na miejscu przed samym koncertem.

      • 1 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • BO TO JEST JAZSOWY WEEKEND W GDANSKU

    EUROPEJSKA STOLICA REGIONALNEJ KULTURY EVERY YEAR ODCINAMY KUPONY

    • 2 3

  • jazs, jazz, hip-hop, disco, techno, rock, pop... (2)

    wszystko gra w Gdańsku, a ja się pytam kiedy w końcu jakieś dobre REGGAE?!

    • 7 7

    • (1)

      dobre reggae zarezerwowane jest dla Ostródy :))

      • 4 1

      • Ostódaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

        Ostróda rządzi czuje się jakbym jeszcze nie wrócił BLESSS

        • 1 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.