• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Gdański Marsz Pileckiego (1 opinia)

"Trzeba dać świadectwo" pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego. 13 maja ulicami śródmieścia maszerować będą patrioci, którzy uczczą tym samym pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku.

"Jak wynika z zeszłorocznych sondaży około 66% Polaków wciąż nie wie, kim był Rotmistrz Pilecki. Chcemy, żeby świadectwo, jakie dał nam swoim życiem dotarło do jak największej liczby odbiorców, dlatego już teraz zachęcamy do przyłączenia się do naszego gdańskiego marszu" mówi Mateusz Marcinkiewicz, koordynator Gdańskiego Marszu Pileckiego. Jednym ze sposobów dotarcia do najmłodszych, jakie stosuje stowarzyszanie KoLiber, jest organizacja konkursu pt. "Bohaterstwo dzisiaj. Jak rozumiesz współczesne przejawy bohaterstwa w codziennym życiu?", w którym uczniowie trójmiejskich szkół, przy pomocy różnych kreatywnych form zarówno plastycznych jak i językowych mają możliwość przestawienia swojej interpretacji bohaterstwa.

Rotmistrz Witold Pilecki
zasłynął podczas II Wojny Światowej kiedy to dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu oraz raport o holokauście. Uciekł, gdy zagroziła mu dekonspiracja. Był Powstańcem Warszawskim, walczył u boku gen. Andersa. Po wojnie tworzył w Polsce komórkę wywiadowczą informującą o działaniach sowieckich. Został złapany przez komunistów, którzy po okrutnych torturach i pokazowym procesie skazali go na karę śmierci. Wyrok na jednym z najbardziej walecznych i oddanych ojczyźnie rotmistrzu wykonano w więzieniu mokotowskim. Pilecki zmarł 25 maja 1948 roku.

Inicjatywy związane z przywracaniem pamięci o niezłomnych żołnierzach polskiego podziemia przybliżyły wielu Polakom sylwetkę rotmistrza, wielkiego rodaka, który w swoim życiu kierował się dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna. Najdroższą sercu rodzinę uczył znaczenia patriotyzmu i wolności. Podobnie będzie też 13 maja na gdańskim śródmieściu. Marsz zainauguruje o godzinie 11.00 msza święta w Bazylice św. Brygidy. Następnie uczestnicy przemaszerują spod pomnika ks. Prałata Henryka Jankowskiego ulicami Starego Miasta. Marsz zakończy się pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska" przy ulicy Podwale Staromiejskie.

Stowarzyszenie KoLiber, adres korespondencyjny: Aleje Jerozolimskie 85/21, 02-001 Warszawa,

www.KoLiber.org

Marsz Pileckiego jest starannie przygotowywanym przedsięwzięciem. W zeszłorocznej edycji marszu wzięło udział około 500 osób. Więcej informacji na temat Gdańskiego Marszu Pileckiego można uzyskać na stronie wydarzenia w serwisie

Facebook: https://www.facebook.com/events/180083095966798/

Do zobaczenia 13 maja

Opinie (1)

  • Cieszę się i popieram

    Dziękuję za możliwość wystąpienia z Wami w zeszłym roku i do zobaczenia niedługo

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.