stat
Impreza już się odbyła

Gdański Festiwal Muzyczny 2010: Ewa Pobłocka i Justyna Kreft

Wydarzenie w ramach

lis 28-1.12

niedziela - środa

Wstęp wolny
Koncert kameralny
Fryderyk Chopin - Inspiracje i tradycja
Gdański Festiwal Muzyczny 2010

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Ewa Pobłocka - fortepian
Justyna Kreft - fortepian

oraz

Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Arkadiusz Kubica - skrzypce
Łukasz Sypnicki - altówka
Piotr Janosik - wiolonczela

W programie:
R.SCHUMANN Kwintet fortepianowy Es-dur op.44
W.A.MOZART Koncert fortepianowy C-dur KV 415

EWA POBŁOCKA
Należy do najwybitniejszych pianistów swego pokolenia. Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii, koncertując z najsłynniejszymi orkiestrami. Jest pianistką wszechstronną o bardzo bogatym repertuarze. Brała udział w prawykonaniach i premierowych nagraniach utworów polskich kompozytorów współczesnych m.in. Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika (polskie prawykonanie), pierwsza rejestracja z London Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora, Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego - pierwsza polska rejestracja z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora, Koncertu fortepianowego Pawła Szymańskiego dedykowanego pianistce, powstałego na zamówienie Radia Francuskiego prawykonanie w Paryżu na festiwalu Presences oraz Koncertu fortepianowego Pawła Mykietyna (prawykonanie 1997) również jej dedykowanego.

Ewa Pobłocka dokonała nagrań dla wielu radiofonii i wytwórni płytowych, w tym m.in. dla Deutsche Grammophon. Chętnie wykonuje muzykę kameralną, stale współpracując z Kwartetem Śląskim. Artystka współpracowała z wybitnymi śpiewaczkami Jadwigą Rappe, Ewą Podleś oraz Olgą Pasiecznik. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, oraz współpracuje jako profesor gościnnyz uniwersytetami muzycznymi w Nagoya/Japonia/ i Calgary/Kanada/.Zapraszana jest do jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2004 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.W 2007 roku Prezydent RP nadał jej tytuł profesora. Ostatnie realizacje płytowe pianistki to komplet utworów fortepianowych E.Griega (JVC-Victor) oraz J.Brahmsa (JVC-Victor). Najbliższe plany to płyta solowa z utworami R.Schumanna, komplet pieśni F.Chopina oraz płyta chopinowska na instrumencie Pleyel...

KWARTET ŚLĄSKI
Powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Doskonalił swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 250 pozycji literatury kameralnej, z czego około 200 to literatura XX wieku. Dokonał około 40 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.

Kwartet Śląski dał około 1000 koncertów na najważniejszych estradach w kraju, a także koncertował wielokrotnie w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Litwie, Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Od 1993 roku Kwartet Śląski jest organizatorem festiwali kameralnych Kwartet Śląski i jego goście. Początkowo odbywał się on nieopodal Tarnowskich Gór w Pałacu w Rybnej, a od 2004 roku organizowany jest w Polskim Radiu w Katowicach. Na tymże festiwalu, a także poza nim występował m. in. z: Dymitrem Ashkenazy, Andrzejem Bauerem, Eleną Braslavsky, Eduardem Brunnerem, Jeremy Findleyem, Martinem Frostem, Maciejem Grzybowskim, Stefanem Kamasą, Jadwigą Kotnowską, Eugeniuszem Knapikiem, Pawłem Kowalskim, Karri Krikku, Waldemarem Malickim, Jerzym Marchwińskim, Januszem Olejniczakiem, Piotrem Pławnerem, Ewą Pobłocką, Ewą Podleś, Jadwigą Rappé, Hokanem Rosengrenem, Janem Staniendą, Harym Sparnayem, Tatianą Szebanową, Markiem Toporowskim, Marie-Pierre Langlamet, Krystianem Zimermanem, Kwartetem im. Sibeliusa, Kwartetem DAFO oraz Warszawskim Kwintetem Dętym Da Camera. Od 2005 roku mecenasem Kwartetu Śląskiego jest Samorząd Miasta Gliwice, zaś partnerem wspólnych projektów - Gliwicki Teatr Muzyczny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.