stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Wiosna Chóralna 2019

W tym roku już po raz czwarty odbędzie się cykl koncertów chóralnych Gdańska Wiosna Chóralna. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa - po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie on poszerzony o dodatkowy koncert (łącznie odbędzie się ich zatem cztery), po raz kolejny gospodarzom, czyli gdańskiemu zespołowi 441 Hz, towarzyszyć będą goście. Tym razem będzie to krakowski chór Ars Cameralis, który wystąpi w ramach majowej części imprezy.

Gdańska Wiosna Chóralna 2019 to kontynuacja festiwalu zapoczątkowanego w 2016 roku przez chór kameralny 441 Hz z Gdańska. Każdego roku wiosną - w kwietniu, maju oraz czerwcu - zespół daje w Gdańsku wyjątkowe koncerty, by zainteresować i cieszyć muzyką chóralną mieszkańców Trójmiasta. Wszystkie koncerty są darmowe. Tytuł cyklu koncertów nawiązuje nie tylko do pory roku, ale także do odnowienia i podtrzymania wspaniałej tradycji śpiewu wielogłosowego poprzez wykonywanie i promocję muzyki nowoczesnej, świeżej, zaprezentowanej na najwyższym poziomie.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Najbliższe koncerty Gdańskiej Wiosny Chóralnej 2019:

25 maja 2019 (sobota), godz. 19:00, kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego/Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (Gdańsk Strzyża, ul. Mikołaja Gomółki 11)

26 maja 2019 (niedziela), godz. 12:30, kościół pw. św. Barbary (Gdańsk, ul. Długie Ogrody 19) - koncert połączony z oprawą mszy św.

16 czerwca 2019 (niedziela), godz. 17:00, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. (Gdańsk Dolne Miasto, ul. Łąkowa 34A)


Podczas koncertów 25 i 26 maja poza gospodarzami - grupą 441 Hz - wystąpią specjalni goście: chór kameralny Ars Cameralis z Krakowa. Grupa powstała w 2014 roku i działa przy Sanktuarium Diecezjalnym św. Jana Bożego - Kościele Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej. Założycielem, opiekunem i instruktorem wokalnym zespołu jest Marek Bebak, współpracuje z nim także dyrygentka Gabriela Jaskiernia. Repertuar Ars Cameralis obejmuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej, religijnej oraz świeckiej.

Gospodarze Gdańskiej Wiosny Chóralnej, chór kameralny 441 Hz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych zespołów w kraju, posiadający oddaną grupę słuchaczy i odnoszący sukcesy na całym świecie. Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem zespołu 441 Hz jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, m.in. Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, Międzynarodowego Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), 46. Ogólnopolskiego Festiwalu "Legnica Cantat" (2015), XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie czy III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017). W 2018 roku chór został finalistą jednego z najbardziej prestiżowych muzycznych festiwali świata: Llangollen International Musical Eisteddfod w walijskim Llangollen. "Herce" zostały tam uznane za jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).

441 Hz w sieci:
www.441hz.pl
www.facebook.com/441Hz

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni