• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk tańczy Poloneza dla Edukacji

Solidarni z nauczycielami w ich proteście rodzice zapraszają na wiec poparcia, który odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia o godz. 20.00 w Gdańsku na Długim Targu przy Dworze Artusa.

Po deformie przeprowadzonej przez rząd PiS rękami Anny Zalewskiej, system edukacji w Polsce jest w tragicznym stanie. Cierpią na tym uczniowie, rodzice i nauczyciele, a za chwilę skutki szkolnej zapaści odczuje całe społeczeństwo.

My, rodzice zaangażowani w walkę o dobrą edukację naszych dzieci, jesteśmy pełni uznania dla odwagi i determinacji nauczycieli, którzy podjęli decyzję o strajku. Pragniemy, aby to oni, mając bezpośredni kontakt z naszymi dziećmi, byli strażnikami jakości w edukacji. Chcemy żeby byli dobrze wynagradzani za swoją odpowiedzialną pracę. Wierzymy, że wspólnie możemy przezwyciężyć deformę i wywalczyć lepszą szkołę.


Kim jesteśmy?

Jesteśmy rodzicami połączonymi sprzeciwem we wspólnym celu, jakim jest powstrzymanie deformy edukacji. To my jesienią 2016 roku jako Inicjatywa Rodziców Zatrzymać Edukoszmar rozpoczęliśmy kampanie informacyjne na temat możliwych skutków zapowiadanej przez rząd PiS "reformy", prowadziliśmy ją w mediach społecznościowych, w szkołach i na ulicach.

W lutym 2017 roku rozpoczęliśmy Strajk Rodziców - 10-go każdego miesiąca nasze dzieci nie były posyłane do szkoły. Kolejne strajki odbyły się w marcu i kwietniu. Dla dzieci zorganizowaliśmy w tym czasie lekcje wychowania obywatelskiego - m.in. w gdańskim ECS, w Radzie Miasta w Gdańsku i oraz warsztaty edukacyjne "Szkoła z Marzeń" w Akademii Dobrej Edukacji.

Inne nasze inicjatywy to: Manifestacja przeciw "deformie" oświaty 19 grudnia 2016 roku w Gdańsku na Długim Targu • Protest 100 Bębnów 8 lutego 2017 pod Kuratorium Oświaty w Gdańsku • Protest "Nie zrobicie nas w balona" 5 marca 2017 na placu Przyjaciół Sopotu w Sopocie • Pikieta wspierająca Strajk Nauczycieli 31 marca 2017 pod SP 39 w Gdańsku • Protest "Reforma oświaty to pociąg widmo" 5 kwietnia 2017 przed dworcem PKP we Wrzeszczu • Protest "910 tysięcy - Żądamy referendum!" 26 maja 2017 roku na Targu Drzewnym.

Byliśmy koalicjantami kampanii, której celem było przeprowadzenie referendum "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Na ulicach polskich miast i wsi zebraliśmy ponad 910 tysięcy podpisów.

Byliśmy członkami krajowego komitetu koordynującego akcję protestacyjną rodziców sprzeciwiających się wdrożeniu reformy edukacji, zrzeszającego między innymi: ruch Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, Inicjatywę Rodziców Zatrzymać Edukoszmar, ruch Szkoła to nie Eksperyment, Krakowskie Porozumienie Rad Rodziców, Zielonogórskie Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, koalicję Nie dla chaosu w szkole.

1 kwietnia 2018 roku podczas negocjacji ZNP i MEN pod Centrum Dialog wraz z rodzicielskimi organizacjami z całej Polski przedstawiliśmy nasze ciągle aktualne postulaty: Nie godzimy się na uznanie obecnego stanu zdemolowanej oświaty za normę i jakikolwiek punkt odniesienia.

1. Żądamy natychmiastowych działań ratunkowych, które zatrzymają postępującą katastrofę w polskiej szkole. 2. Żądamy prawdziwej reformy edukacji, solidnie przygotowanej merytorycznie i metodologicznie, wolnej od politycznych i ideologicznych populizmów. Reformy szeroko konsultowanej z rodzicami, doświadczonymi nauczycielami i ze specjalistami, których nazwiska nie będą ukrywane. 3. Żądamy wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec osób odpowiedzialnych za deformę edukacji - w tym dla najgorszej w historii minister edukacji Anny Zalewskiej.

Przeczytaj także

Opinie