• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańscy Pianiści Miastu (1 opinia)

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem. Znajdują się wśród nich zarówno obecni jak i byli studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a także absolwenci gdańskich szkół muzycznych.

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet
Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja młodych artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych. Artyści zaś wspólnie prezentują słuchaczom wybitne dzieła muzyki poważnej, ukazywane w różnych kontekstach, podczas koncertów powiązanych wyrazistą tematyką.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2014.

Podczas głównej odsłony festiwalu odbędą się cztery koncerty - dwa solowe wieczory pianistyczne w Sali
Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego oraz dwa wieczory z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Koncerty solowe (27-28 maja)

Dwa wieczory solowe poświęcone zostały SONACIE FORTEPIANOWEJ. Podtytuł wieczorów solowych brzmi
konflikt pokoleń - podczas każdego z dwóch koncertów zaprezentowane zostaną dzieła dwóch następujących po
sobie epok. Wystąpią studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: Anna Szałucka, Michał Mossakowski, Mikołaj Sikała, Bartosz Skłodowski, Adrianna Wolf.

Wieczory z orkiestrą (31 maja - 1 czerwca)

Podczas wieczorów z orkiestrą wystąpi dwóch utalentowanych pianistów, studentów Akademii Muzycznej
Gdańsku. Soliści zostali wyłonieni podczas III Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego
(Gdańsk, Październik 2013).
Wystąpią:
Adam Piórkowski - finalista, Laureat II nagrody oraz 3 nagród pozaregulaminowych
Arkadiusz Farkowski - półfinalista, laureat nagrody specjalnej dla Wyróżniającego się gdańskiego uczestnika
konkursu

Pianistom towarzyszyć będzie Orkiestra Bałtyckiej Filharmonii Młodych pod dyrekcją Sylwii Anny Janiak.
Program obu koncertów wzbogacą dzieła orkiestrowe.

31 maja
Tytuł pierwszego wieczoru z orkiestrą brzmi POLSKA DUSZA. Podczas koncertu zabrzmi Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Partię solową w koncercie wykona Arkadiusz Farkowski.

1 czerwca - Koncert finałowy
Podczas drugiego wieczoru, a zarazem koncertu finałowego zabrzmią wybitne dzieła dwóch Klasyków Wiedeńskich. Usłyszymy Adama Piórkowskiego w Koncercie A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Swoim wykonaniem tego dzieła pianista zapewnił sobie nagrodę podczas III Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego. Program koncertu dopełni jedno z najsłynniejszych arcydzieł w dziejach historii muzyki - V Symfonia c-moll op.67 Ludwiga van Beethovena.

PROGRAM

KONCERTY SOLOWE
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
27-28 maja 2014

SONATA FORTEPIANOWA
konflikt pokoleń

27 maja 2014 godzina 19:00

ROMANTYZM kontra XX WIEK
FRANCZISZEK LISZT (1811 - 1886)
Sonata h-moll
wyk. Adrianna Wolf
* * *
ALEKSANDER SKRIABIN (1872 - 1915)
Sonata No. 5 Op. 53
wyk. Mikołaj Sikała

SERGIEJ PROKOFIEW (1891 - 1953)
VII Sonata B-dur Op. 83
Allegro inquieto
Andante caloroso
Precipitato
wyk. Michał Mossakowski

28 maja 2014 godzina 19:00

KLASYCYZM kontra ROMANTYZM
LUDVIG VAN BEETHOVEN (1770 - 1827)
Sonata Nr 21 Waldsteinowska C-dur Op. 53
Allegro con brio
Introduzione: Adagio molto
Rondo: Allegretto moderato-Prestissimo
wyk. Anna Szałucka
Sonata Nr 31 As-dur Op. 110
Moderato cantabile molto espressivo
Allegro molto
Adagio ma non troppo
Fuga: Allegro ma non troppo
wyk. Michał Mossakowski

* * *

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Sonata h-moll Op. 58
Allegro maestoso
Scherzo
Largo
Finale
wyk. Bartosz Skłodowski

WIECZORY Z ORKIESTRĄ
Centrum Św. Jana w Gdańsku
31 maja - 1 czerwca 2014

31 maja 2014 godzina 19:00

POLSKA DUSZA
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ (1876 - 1909)
Serenada na orkiestrę smyczkową Op. 2
Marsz
Romans
Walc
Finał
Sylwia Anna Janiak - dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
II Koncert fortepianowy f-moll Op. 21
Maestoso
Larghetto
Allegro vivace
Arkadiusz Farkowski - fortepian
Sylwia Anna Janiak - dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych
1 czerwca 2014 godzina 18:00

KLASYCY WIEDEŃSCY
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART (1756 - 1791)
XXIII Koncert A-dur KV 488
Allegro
Adagio
Allegro assai
Adam Piórkowski - fortepian
Sylwia Anna Janiak - dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych

LUDVIG VAN BEETHOVEN (1770 - 1827)
V Symfonia c-moll Op. 67
Allegro con brio
Andante con moto
Allegro
Allegro
Sylwia Anna Janiak - dyrygent
Bałtycka Filharmonia Młodych


Wykonawcy:

Koncerty solowe

Anna Szałucka - Studentka I roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. Absolwentka PSM I st. im. H.Wieniawskiego w Gdańsku-Oruni oraz PSM II st. im. F.Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. Laureatka konkursów pianistycznych, m.in. II nagrody i Nagrody Specjalnej im. J. Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, otrzymała tytuł laureata na 46.

Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Była także finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendystka rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W roku 2013 otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mikołaj Sikała - Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. Absolwent PSM I i II st. w Gdańsku - Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Wielokrotny zdobywca nagród i wyróżnień m.in. I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu, wyróżnień na II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie oraz na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie. Interesuje się również kompozycją. W 2012 roku zdobył I miejsc miejsce na I Regionalnym Konkursie Kompozytorskim dla uczniów szkół muzycznych, w Słupsku.

Bartosz Skłodowski - student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala. Urodził się w Jeleniej Górze w 1993 r. Ukończył PSM I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze pod kierunkiem p. Ewy Wieczorek, a następnie PSM II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze pod kierunkiem p. Iriny Oleszkiewicz. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych na szczeblu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Najważniejsze osiągnięcia: Udział w cyklu koncertów upamiętniających 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, na których wykonał 1. część II Koncertu Fortepianowego f-moll op. 21 wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (2010), II miejsce na Ars Nova Music Competition, Trieste (Włochy-2010), Chopin Golden Ring Competition, Radovljica (Słowenia-2011) - Grand Prix i nagroda Ambasady RP w Lubljanie za najlepsze wykonanie mazurka Fryderyka Chopina. W lipcu 2013 r. uczestniczył w cyklu recitali "Chopin nad wodami Motławy" w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Michał Mossakowski - Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Wiesztordta. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 14 lat w PSM im. S. Moniuszki w Grudziądzu w klasie fortepianu mgr Doroty Wardulińskiej. Od roku 2009 kontynuował naukę w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku kształcąc się pod kierunkiem prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Od 2011 studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, ucząc się w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Równocześnie rozwija swoje umiejętności w zakresie kameralistyki w klasie prof. Anny Prabuckiej-Firlej i dr Roberta Kwiatkowskiego. Jest uczestnikiem i laureatem konkursów, przesłuchań o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in. Niemcy, Francję, Rosję, Chiny. Do jego największych osiągnięć koncertowych należą: udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie oraz trzytygodniowym tournée w Chinach, gdzie w dziesięciu miastach wykonywał Koncert e-moll op. 11 Chopina wraz z orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji.

Adrianna Wolf - Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu ad. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Po uzyskaniu dyplomu zakwalifikowała się na studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Obecnie kształci się pod opieką ad. Kordiana Góry i prof. Andrzeja Artykiewicza. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu oraz współorganizator koncertów.

Wieczory z orkiestrą

Arkadiusz Farkowski - student III roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Urodzony w 1992 roku, pianista, kameralista. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie mgr Iwony Kołodzińskiej. Aktualnie student 3 roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest uczestnikiem i laureatem konkursów solowych oraz kameralnych, przesłuchań o szczeblu Ogólnopolskim i Międzynarodowym m.in w Szczecinie, Gdańsku, Toruniu, Koninie, Krakowie czy Paryżu. Jego ostatnie osiągnięcia to wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie oraz Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku - półfinalista oraz nagroda specjalna. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Szczecina. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, wielokrotnie występował w takich miejscach jak Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Bałtycka, Zamek Książąt Pomorskich, Polskie Radio Szczecin, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Dworek Sierakowskich w Sopocie, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Akademia Muzyczna w Łodzi i innych. Aktywnie zajmuje się również kameralistyką, studiując w klasie prof. Anny Prabuckiej - Firlej oraz dr Roberta Kwiatkowskiego.

Adam Piórkowski - Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry Urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz-Biedy.

W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Elblągu w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry. Adam Piórkowski jest zdobywcą następujących nagród:
- Laureat ze szczególnym wyróżnieniem na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2009)
- III miejsce oraz nagroda specjalna Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu (EPTA) na VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (2009)
- V miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II st. CEA w Warszawie (2010)
- II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010)
- III miejsce oraz dyplom uznania za wykonanie " Róży i cierni" J. Zarębskiego na XI Konkursie Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej i L. Stefańskiego w Płocku (2010)
- Laureat Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012)
- Laureat "Estrady Młodych" i nagrody im. J. Waldorffa 47 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013)
- II nagroda na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013)

Adam był również Laureatem Elbląskiej Nagrody Kulturalnej za osiągnięcia w roku 2009, laureatem "Przedwiośnia Talentów"(Elbląg 2009, 2010) oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2009 - 2010.

Sylwia Anna Janiak - dyrygent, asystent na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia (SAJ), Dyrektor artystyczny Bałtyckiej Filharmonii Młodych, Dyrygent Orkiestry Symfonicznej OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt oraz
skrzypce w klasie prof. Krystyny Jureckiej w Gdańskiej Akademii Muzycznej, a w 2013 roku studia podyplomowe w
specjalności: Zarządzanie kulturą na UKSW w Warszawie. Jest laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2013 oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców 2012. Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G.
Fitelberga w Katowicach 2012 została uhonorowana Nagrodą Zofii i Antoniego Witów, Nagrodą Tishy i Piotra Gajewskich
dla najmłodszego uczestnika oraz Nagrodą Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Za koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w 2012 i 2013 roku dyrygentka otrzymała Nagrodę II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W listopadzie 2011 roku założyła Orkiestrę Bałtyckiej Filharmonii Młodych, z którą na przestrzeni trzech lat zrealizowała wiele przedsięwzięć artystycznych w Polsce i za granicą.

W październiku 2013 roku, w ramach roku Witolda Lutosławskiego nagrała płytę Sław Lutosa z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W sierpniu 2013 asystowała Łukaszowi Borowiczowi, podczas przygotowań premiery Marii Romana Statkowskiego, a następnie w listopadzie 2013 zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej prowadząc kolejne spektakle tego dzieła.

Obecnie pracuje jako dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W lutym 2014 asystowała Andriyowi Yurkevychowi przy spektaklu Makbet G. Verdiego. W marcu 2014 współpracowała z Friedrichem Haiderem przy premierze Cosi fan tutte W. A. Mozarta, a także dyrygowała kolejnymi przedstawieniami. W maju 2014 przygotowywała premierę Tosci G. Pucciniego asystując Tadeuszowi Kozłowskiemu.



Sponsorzy:
YAMAHA MUSIC EUROPE GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce
Salon pianin i fortepianów Nord-Piano
Związek Artystów Scen Polskich - oddział w Gdańsku
MASTERtech Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Fundacja Wspierająca Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia (SAJ)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Na wszystkie koncerty - bilety w cenie 5 zł (Do nabycia na godzinę przed koncertami)

Koncerty solowe w Ratuszu (27-28 maja) odbędą się o godzinie 19:00.
Koncert finałowy (1 czerwca/niedziela) o godzinie 18:00

Opinie (1) 5 zablokowanych

  • Pani Wolf w doborze artystów kieruje się głównie, osobistymi sympatiami, a szkoda, przydałaby się większa różnorodność...

    • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.