• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Fischmarkt w Gdańsku

Wydarzenie w ramach

Fischmarkt powraca do Gdańska. Zapraszamy mieszkańców Pomorza oraz przybyłych turystów do wyjątkowego i magicznego morskiego świata północnych Kaszub. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się pokazy rzemiosła rybackiego oraz będzie okazja posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.

w każdą sobotę (do 28.10), godz. 9:00 - 15:00

Gdańsk, Piecki-Migowo na skwerze...
Wstęp wolny
sie'24 23-27

piątek - wtorek

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zapraszamy na inscenizację na gdańskim Targu Rybnym i zanurzenie się w charakterystyczny dla Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego rybacki folklor. To szczególne święto rozpocznie się w sobotę 10 czerwca o godzinie 12.00, kiedy to promem Motława oraz pomerankami dobijemy w okolice Zielonego Mostu, a stamtąd o godz. 12.30 ludzie morza wyruszą barwną parada do Ratusza Głównego Miasta, aby od przedstawiciela Miasta Gdańska odebrać klucze do bram grodu nad Motławą.

Fischmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającej XIV wieku. W 1342 roku wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami Pomerankami złowione przez siebie ryby. Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas.
PROGRAM PRZEMARSZU:

12.00 - Start z Targu Rybnego promem Motława oraz pomerankami na Wyspę Spichrzów.

12.20 Ustawienie się na Wyspie Spichrzów (Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, ZPiT Sierakowice, rybacy z Jastarni, pozostali).

12:30 Przemarsz do Ratusza.

12:50 - Uroczysta ceremonia inaugurująca święto pod Dworem Artusa (przekazanie kluczy do miasta rybakom jastarnickim, oficjalne przemówienia reprezentanta Miasta, prezesa Stowarzyszenia Pomerank, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego).

13.00 - Odegranie Hymnu Kaszubskiego oraz wspólne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa.

13.15 - Powrót na Targ Rybny.

13:25 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętopełka.

13:35 Dotarcie do Targu Rybnego, gdzie do wieczora trwać będzie inscenizacja tradycyjnej chaty rybackiej z oryginalnym wyposażeniem, narzędziami rybackimi z epoki wraz z pokazami rzemiosła rybackiego.

Wydarzenie odbywa się w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich, które zrealizowano dzięki dotacji Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opinie