• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Gdynia Design Days 2024

Filmowo wokół designu - przegląd

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Dwa filmy dokumentalne - "A to mój przyjaciel Robot" i "Strażnicy Ziemi" - oraz dwie fabuły: stylowy "Schyłek dnia" w reżyserii Laszko Nemesa i nagrodzony Złotą Palmą dramat społeczny Kena Loacha "Ja, Daniel Blake". Oto program autorskiego przeglądu filmowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, jaki towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days 2019.

Nowe technologie, kryzys klimatyczny, człowiek wobec dziejowych przemian czy ekonomicznych nierówności - tematy prezentowane przez twórców filmowych idealnie korespondują z hasłem przewodnim GDD 2019, jakim jest polaryzacja.

O filmach, ale także o rozwarstwieniu we współczesnym świecie - polaryzacji postaw, poglądów i opinii - widzowie będą mogli podyskutować po seansach. Na spotkania filmowe zaprasza Błażej Kroplewski, trójmiejski animator kultury filmowej.

Poniedziałek, 8 lipca, godz. 18.00
A to mój przyjaciel Robot
Hi, A.I.
reżyseria: Isa Willinger
Niemcy 2019, 88 minut


Za 20 lat roboty będą równie powszechne jak dzisiejsze smartfony. Już teraz humanoidalne roboty coraz częściej wkraczają w nasze codzienne i prywatne życie, a naukowcy są przekonani, że za kilka lat staną się jego integralną częścią. I powoli zmienią naszą perspektywę oraz rolę, jaką odgrywamy w świecie.

Humanoidalne roboty to jednak coś więcej niż kolejny wymyślony przez człowieka elektroniczny gadżet. Cechuje je uderzające podobieństwo do żywych istot, zarówno w zachowaniu jak i wyglądzie, co sprawia, że są nie tyle rzeczami, co nowymi istotami na Ziemi. Film pokazuje ich aktualny charakter i rolę jaką obecnie pełnią.

Poznamy roboty, które współpracują dziś z ludźmi w różnych przestrzeniach i środowiskach oraz ich potencjalne możliwości. Czy rzeczywiście dzięki osiągnięciom technicznym przyszłość człowieka stanie się lepsza? Co zyskujemy dzięki tej nowej technologii? A co tak naprawdę tracimy?

Wtorek, 9 lipca, godz. 18.00
Schyłek dnia
Napszállta
reżyseria: Laszlo Nemes
Węgry 2018, 144 minuty


Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy, perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze.

Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Środa, 10 lipca, godz. 18.00
Strażnicy Ziemi
Guardians of the Earth
reżyseria: Filip Antoni Malinowski
Austria, Niemcy 2017, 86 minut

Czternaście dni, ponad dwadzieścia tysięcy negocjatorów, sto dziewięćdziesiąt pięć państw, tysiące krzyżujących się interesów i jeden - zaakceptowany przez wszystkich! - tekst, który musi powstać... Paryski szczyt klimatyczny z 2015 roku widziany okiem reżysera Filipa Antoniego Malinowskiego to fascynująca i skomplikowana układanka, a chwilami wręcz trzymający w napięciu film akcji.

W dużej mierze jest to zasługa niezwykłych bohaterów, dla widza pełniących rolę swoistych przewodników: doświadczonego, reprezentującego Bangladesz eksperta Saleemula Huqa czy charyzmatycznej Christiny Figueres, Sekretarz Wykonawczej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).

Wielką zaletą dokumentu jest ukazanie mechanizmów, jakimi rządza się negocjacje prowadzone na globalnym poziomie, obnażenie ukrytych interesów ekonomicznych części państw, ale przede wszystkim: danie głosu bardzo wielu stronom światowej dyskusji o klimacie i jego zmianie. Podczas pokazywanego w filmie szczytu klimatycznego w Paryżu udało się osiągnąć historyczne porozumienie w sprawie działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Początek prezydentury Donalda Trumpa naznaczyła zapowiedź jego wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone.

Czwartek, 11 lipca, godz. 18.00
Ja, Daniel Blake
I, Daniel Blake
reżyseria: Ken Loach
Belgia, Francja, Wielka Brytania, 100 minut


Nagrodzona Złotą Palmą opowieść o dwójce zagubionych w biurokratycznym labiryncie, przypadkowych ludzi, którzy odnajdują szczęście w przyjaźni.

Daniel Blake (Dave Johns) jest sześćdziesięcioletnim stolarzem, który dochodzi do siebie po zawale. Mężczyzna przypadkowo poznaje samotną matkę Katie (Hayley Squires) oraz dwójkę jej dzieci - Daisy (Briana Shann) i Dylana (Dylan McKiernan). Daniel postanawia bezinteresownie pomóc rodzinie stanąć na nogi. Kiedy jednak sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Na przekór przeciwnościom losu i pozbawionym serca urzędnikom Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Mistrz zaangażowanego kina, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych Ken Loach (Wiatr buszujący w jęczmieniu, Whisky dla aniołów) powraca z dziełem mówiącym o biurokratycznej znieczulicy i absurdach angielskiego systemu opieki społecznej. Produkcja zwraca uwagę świetną charakterystyką bohaterów i umiejętnym łączeniem wątków dramatycznych z komediowymi.

Odtwórcami głównych ról są stand-upowy komik Dave Johns (Two Graves) oraz Hayley Squires (Randka z królową). Johns za stworzoną przez siebie kreację otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a jego partnerka do BAFTY. Film został doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes (Złota Palma i dwie inne nagrody), Locarno, San Sebastian, Vancouver oraz Sztokholmie. Zdobył też Europejską Nagrodę Filmową i statuetkę BAFTA. Ken Loach zapowiedział, że Ja, Daniel Blake to ostatni film w jego reżyserskiej karierze.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: http://www.gcf.org.pl/

Opinie