• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Filmowe Warsztaty Dyskusyjne dla Mieszkanek i Mieszkańców Miasta Gdańsk - "Film balkonowy"

Mieszkasz w Gdańsku? Interesuje Cię świat kina i filmu? Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Miasta Gdańska, do udziału w Filmowych Warsztatach Dyskusyjnych organizowanych w Kino Kameralne Cafe przy ul. Lektykarskiej 4 w Gdańsku.

W programie Filmowych Warsztatów Dyskusyjnych zaplanowanych jest 5 seansów filmowych, po których odbędzie się dyskusja i spotkanie z gościem specjalnym. W repertuarze znajdą się filmy poruszające aktualne problemy społeczne, wartości w życiu człowieka, oraz inne interesujące zagadnienia z kategorii kultury, nauki i filozofii. Zaproszeni goście - eksperci w dziedzinach poruszanych w danym filmie, po każdej projekcji będą uczestniczyli w dyskusji z widownią.
Spotkania rozpoczynamy w sierpniu i będziemy je kontynuować raz w miesiącu, aż do grudnia.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 24 sierpnia (środa) o godz. 17:30. Będziemy oglądać "Film balkonowy", a gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

ZAPISY: https://forms.gle/noNzKjF8QcoViHMq5

"Film balkonowy" reż. Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Gość specjalny:

Mirosław Przylipiak
polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Autor książek: Kino stylu zerowego (1994), Kino najnowsze (1998, wspólnie z Jerzym Szyłakiem) Poetyka kina dokumentalnego (2000, Nagroda im. Bolesława Michałka), oraz wielu recenzji filmowych i studiów z dziedziny filmoznawstwa i komunikacji wizualnej, publikowanych między innymi w "Kinie", "Filmie na Świecie" i w "Kwartalniku Filmowym". Był stypendystą Fundacji Fullbrighta na Uniwersytecie Harvarda i stypendystą Fundacji Rockefellera. Zrealizował kilka telewizyjnych filmów dokumentalnych.

Zwieńczeniem Filmowych Warsztatów Dyskusyjnych będzie drużynowy Quiz Filmowy, który odbędzie się 18 grudnia 2022. Drużyny zgłoszone do udziału w Quizie będą składać się z członków wywodzących się z poszczególnych dzielnic Gdańska.

Zachęcamy do integracji z sąsiadami i udziału w wydarzeniach.

Daty pozostałych Spotkań:

21.09 godz. 17:30
19.10 godz. 17:30
23.11 godz. 17:30
7.12 godz. 17:30

Quiz filmowy:
18.12 godz.14:00

Wstęp na wydarzenia jest darmowy i skierowany do wszystkich chętnych gdańszczan powyżej 16-go roku życia. Na każdy seans obowiązują zapisy internetowe.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. 

Opinie

 • folk / reggae / world , spektakl dramatyczny , projekcje filmowe , festiwal sztuki , warsztaty
  wrz 16-7.10

  Gdańsk
  InlanDimensions 2022
 • wykład / prezentacja , spotkanie
  wrz 24-10.12
  g. 17:00
  Gdańsk, Muzeum Narodowe
  Historia kolekcji