Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Wilno w Gdańsku 2014 (5 opinii)

  • czwartek - niedziela, 4 - 7 września 2014
  • Gdańsk, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Targ Węglowy
    Organizator: CSW Łaźnia
  • wstęp wolny

Festiwal "Wilno w Gdańsku" już od kilku lat pokazuje, w ciągu zaledwie 3 dni festiwalowych to, co najciekawsze w kulturze Litwy i jej stolicy Wilna.

Organizatorzy:
Miasto Gdańsk
CSW "Łaźnia"
GAK
WPART

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Muzyczne "Wilno w Gdańsku" otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zapraszamy artystów z całej Polski oraz Litwy. Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy w tym roku przede wszystkim projekty "Free Culture Gdańsk-Vilnius", polegające na łączeniu stylów, gatunków i muzyków w nowe, spójne projekty. Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich tj: PABLOPAVO + BALTASIS KIRAS (6.09.) , NEO QUARTET + RASA SERRA WORLD DUO (7.09.), VARIETE + NEDA MALUNAVICIUTE + JAN MAKSYMOWICZ (6.09.). Artyści spędzą w Gdańsku kilka dni poświęcając je na wspólną pracę nad trzema różnymi projektami muzycznymi. Wszystkie premiery będziemy mogli usłyszeć podczas koncertów w Gdańsku i w Wilnie, w ramach III edycji festiwalu FREE CULTURE Gdansk Vilnius 19-21.09.2014 organizowanego przez stronę litewską.

Ponadto zapraszamy na wszystkie pozostałe koncerty zespołów z Litwy i Wilna, które odbędą się na scenie otwartej umiejscowionej na TARGU WĘGLOWYM tj: LIBERTE, PIEVOS, KAMANIU SILESIS. Zapraszamy również na Tradycyjny Jarmark Wileński (koło 40 stoisk z rękodziełem oraz kulinarnymi produktami regionalnymi z Wilna i Litwy ) gdzie towarzyszyć nam będzie KAPELA WILEŃSKA i zespół SIETUVA.

Program:

Czwartek 4 września

17:00 - 18:00 Spotkanie autorskie z Herkusem Kunciusem, powieściopisarzem z Litwy
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Piątek 5 września
10:00 - 12:00 Jubileusz 25-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, otwarcie wystawy fotograficznej Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu z kolekcji Jakuba Kotowicza, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1

16:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

16:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17:30 Występ zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

17:30 - 18:30 Koncert litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

18:00 Wernisaż wystawy Sztuka vs. Design
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5

18:30 - 20:00 Koncert zespołu Kamaniu Silelis
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21:30 Koncert zespołu Liberte
Scena, Targ Węglowy

Sobota 6 września

12:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:30 Koncert zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30 Niespodzianka Wileńska - degustacja smakołyków kuchni litewskiej
Scena, Targ Węglowy

14:30 - 16:00 Koncert litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

16:30 - 18:00 Koncert zespołu Pievos
Scena, Targ Węglowy

18:00 Wernisaż wystawy Egle Ridikaite Szale
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

18:00 - 19:30 Koncert FREE Culture Vilnius - Gdańsk: Baltasis Kiras & PABLOPAVO
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21:30 Koncert Free Culture Vilnius-Gdańsk: Variete & Neda Malunaviciute & Jan Maksimowic
Scena, Targ Węglowy

Niedziela 7 września

10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna
Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

12:00 - 16:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:00 Występ zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30 Występ litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

14:30 - 16:00 Koncert zespołu Świtezianka z Wilna
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17:00 Koncert Free Culture: Carillion in Jazz Jan Maksimowic
(saksofon) / Monika Kaźmierczak (carillion)
Wieża Kościoła Św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

20:00 - 21:30 Free Culture Vilnius Gdańsk: Rasa Serra & World Duo & Neo Quartet
Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50


Szanowni Goście, Uczestnicy Festiwalu,
Festiwal Wilno w Gdańsku oraz Fundacja Hospicyjna pragną poinformować o planowanej na czas trwania festiwalu akcji charytatywnej mającej na celu wsparcie finansowe dla Hospicjum w Wilnie. Pragniemy poinformować, że podczas festiwalu wszystkie imprezy, koncerty są dla Państwa bezpłatne. Ośmielamy się jednak zwrócić do Państwa, abyście w zamian podarowali wolny datek na rzecz utrzymania i ratowania życia ludzkiego naszych Sąsiadów w bliskim Nam Wszystkim Wilnie. Szczegóły akcji znajdują się w rozwinięciu. Podczas imprezy odbędzie się kwesta na ten cel zorganizowana przez Fundację Hospicyjną oddział w Gdańsku.

Dni Wilna w Gdańsku będą wyjątkową okazją do ciekawych spotkań, rozmów, ale i okazania solidarności z tymi, którzy znaleźli się w potrzebie. Gdańsk odwiedzą przedstawiciele Hospicjum w Wilnie, na rzecz którego odbędzie się specjalna kwesta podczas festiwalu. Zorganizowała ją Fundacja Hospicyjna, która w ten sposób postanowiła wesprzeć jedyną tego typu placówkę na Litwie.

Festiwal Wilno w Gdańsku to sposobność, by poznać niezwykłych gości - to przedstawiciele Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, jedynej takiej placówki na Litwie. Prace nad jego utworzeniem trwały od 2009 r., kiedy Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego podjęło się dzieła odbudowy budynku przy dawnym klasztorze Sióstr Wizytek w Wilnie. W okresie sowieckim mieściło się tam więzienie. - Po długich staraniach, zmaganiach z różnymi trudnościami, dzięki pomocy ludzi o wielkim i wrażliwym sercu w ciągu 4 ostatnich lat udało nam się w Wilnie wyremontować XVII-wieczny budynek i dostosować go do potrzeb domu dla osób chorych i umierających na raka - opowiada siostra Michaela Rak, szefowa Hospicjum. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, które rozpoczęło działalność w 2013 r. jest pierwszą i jedyną tego typu placówką na Litwie.

Do Gdańska przyjedzie siostra Michaela Rak, a wraz z nią m.in. znana działaczka polonijna, Anna Adamowicz oraz palmiarka, która będzie sprzedawała wileńskie specjały i rękodzieło - chleb, piernikowe serca, lizaki, miód, wyroby z lnu, ceramikę i, oczywiście, palmy. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Hospicjum, które boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Opieką hospicyjną otoczone są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, a pracownicy dbają, by codzienność ludzi umierających uczynić lżejszą, pełną wiary, nadziei oraz ciepła. Refundacja Litewskiej Kasa Chorych pokrywa tylko 35% kosztów utrzymania placówki. Resztę pieniędzy Hospicjum musi zebrać samodzielnie. W pomoc włączyła się Fundacja Hospicyjna z Gdańska. Wolontariusze Fundacji będą kwestować na ten cel podczas jarmarku, po niedzielnej Mszy Św. w Bazylice Mariackiej oraz przed koncertem w kościele św. Jana. Bardzo prosimy o solidarność i wsparcie dla wileńskiego Hospicjum. Liczy się każda złotówka.Przeczytaj także

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.