• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Światła (4 opinie)

W weekend 13-15 maja Gdańsk rozbłyśnie tysiącem świateł. Z okazji Międzynarodowego Dnia Światła, na Górze Gradowej odbędą się pokazy, wystawy i warsztaty, które łączy wspólny temat przewodni - światło, z całym spektrum możliwości jakie oferuje.

Gdański Festiwal Światła to nie tylko kolorowe, rozświetlone budynki (choć i tych nie zabraknie), ale również okazja do eksperymentów naukowych, artystycznej ekspresji i przede wszystkim - integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wydarzenie odbędzie się w otoczeniu natury i historycznej architektury dawnego fortu na Górze Gradowej, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na Gdańsk. Na jeden weekend, ta zielona oaza w centrum miasta, zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta.

Festiwal Światła to wydarzenie otwarte na każdego - na dzieci, rodziców, studentów, emerytów i wszystkich pomiędzy. Na najmłodszych uczestników i uczestniczki festiwalu czekają warsztaty edukacyjne o świetle, dorośli mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych - malarskich bądź transdyscyplinarnych - oraz w warsztatach druku 3D, podczas których zaprojektują i stworzą trójwymiarową lampę naftową. Na pasjonatów sztuki i technologii czekają również liczne wystawy i instalacje w przestrzeni, natomiast na miłośników nauki, mobilne planetarium i obserwacje astronomiczne w Hevelianum. Wszyscy, bez względu na wiek i zainteresowania, są zaproszeni do udziału w grze terenowej "Podróż z prędkością światła", podczas której wspólnie z francuskim fizykiem, Louisem de Broglie, rozwiążą tajemnicę zachowania cząsteczek światła i zwiedzą mało znane zakamarki Góry Gradowej.

Na spragnionych rozrywki na świeżym powietrzu, najwięcej atrakcji czeka w sobotni wieczór. To właśnie wtedy Górę Gradową rozświetlą mappingi, grupa teatralna El Trupa Kabra porwie widzów w międzygwiezdną wyprawę ze spektaklem "Posłaniec Gwiazd", a projekt MonoChromancer uświetni wieczór muzyczno-świetlną podróżą w krainę ambientu.


Organizatorzy festiwalu to niezależna grupa animatorów kultury, artystów, naukowców, aktywistów i konstruktorów, związanych z kilkoma trójmiejskimi organizacjami: Hevelianum, Hackerspace Trójmiasto i CUMY warsztat otwarty. Połączyli siły i zasoby, aby zrobić coś czego jeszcze nie było - festiwal tworzony oddolnie, przez ludzi, dla ludzi, bez kuratora, bez dyrektora, bez ograniczeń. Celem
współpracy jest zbudowanie czegoś więcej niż tylko kilku instalacji świetlnych. W zamyśle organizatorów, Festiwal Światła ma być corocznym świętem integrującym lokalną społeczność. Zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia, zaproszeni są wszyscy. Jeśli więc masz szalony pomysł, który chciałbyś zrealizować - przyłącz się do tworzenia kolejnych odsłon festiwalu.
Festiwal Światła odbędzie się na terenie centrum nauki Hevelianum - na Górze Gradowej w dniach 13-15 maja. W piątek 13 maja odbędą się zajęcia dla szkół i grup zorganizowanych, natomiast w sobotę i w niedzielę, festiwal będzie dostępny dla wszystkich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują wcześniejsze zapisy, pozostałe wydarzenia są otwarte.

Szczegółowy program wydarzenia oraz zapisy na warsztaty na stronie internetowej: festiwalswiatla.hs3.pl

Organizatorzy:
Hevelianum
Hevelianum to miejsce, w którym nauka spotyka się z historią. Znajdziecie tu interaktywne wystawy naukowe ulokowane w XIX-wiecznych zabudowaniach dawnego militarnego fortu. hevelianum.pl
Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną. hs3.pl
CUMY to fundacja wspierająca środowisko rzemieślnicze i łącząca wytwórców z różnych pokoleń oraz warsztat otwarty, w koncepcji MakerSpace, oferujący
przestrzeń do współpracy, edukacji i wymiany wiedzy. www.facebook.com/cumy.stocznia


Miejsce:
Hevelianum, Góra Gradowa, ul. Gradowa 6, Gdańsk Szczegóły i zapisy: https://festiwalswiatla.hs3.pl/

Informacja o biletach

Zapisy na warsztaty na stronie internetowej: festiwalswiatla.hs3.pl

Opinie (4)

 • Festiwal światła

  Zero informacji. Te, które są, są dwuznaczne. Zapisanie się na pokazy lub warsztaty niemożliwe. Impreza głównie dla organizatorów.

  • 11 0

 • Null (1)

  Niestety, dojść do jakiegoś kalendarza czy informacji na temat tego co gdzie kiedy prawie niemożliwe. Impreza widmo. Nie wiadomo co jest kiedy.

  • 8 0

  • Przecież

   Rozkład jazdy jest

   • 0 0

 • Festiwal

  Ktoś ma jakąś informację o której są jakieś pokazy świateł? Niby opisana impreza, a żadnych informacji co gdzie jak

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.