• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Festiwal Reportażu Non-fiction (1 opinia)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Po 8 latach spędzonych w Krakowie Festiwal Reportażu NON-FICTION przenosi się do Gdyni - miasta, które przyjmuje go z otwartością i zaciekawieniem. Nadchodząca 9. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28-30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni.

Festiwal Reportażu NON-FICTION 2024NON-FICTION powstał w 2016 roku jako festiwal niezależny od wydawnictw, mediów i instytucji kultury. Do tej pory odbyło się 8 edycji imprezy, które uczyniły NON-FICTION jednym z najciekawszych festiwali tematycznych w Polsce. Każda edycja ma swój temat, wokół którego koncentruje się program. Dotychczas były to m.in. "Miasto", "Władza", "Dom" czy "Jutro". W tym roku, ze względu na przeprowadzkę na drugi koniec Polski, tematem będzie "Morze".

- Będziemy rozmawiać o migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, Kaszubach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych aspektach współczesnego świata - mówi Szymon Pasaj, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Festiwal Reportażu NON-FICTION 2024 - PROGRAMProgram tegorocznej edycji, także dzięki przenosinom do Gdyni, wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu. Pełen program zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja.

- Przykładamy dużą wagę do kwestii związanych z dostępnością działań festiwalowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum Miasta Gdyni jest pod tym względem rewolucją w stosunku do historycznych budynków w Krakowie, które wcześniej gościły NON-FICTION - dodaje Marceli Wójcik, członek Stowarzyszenia RE-PREZENTACJE i jeden z producentów festiwalu. - Nie rezygnujemy też oczywiście z transmisji na żywo czy tłumaczenia na polski język migowy. Staramy się robić wszystko, by nasze wydarzenia były dostępne dla jak najszerszego grona uczestników.

Organizatorzy festiwalu od lat kładą szczególny nacisk na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. Od lat także połowę lub więcej osób zaproszonych do dyskusji stanowią kobiety.
- Festiwal nie ma dyrektora, hierarchii ani sztywnej struktury organizacyjnej. Staramy się tworzyć go kolektywnie: wspólnie układamy program, zapraszamy autorów, zajmujemy się logistyką i promocją - dodaje Dorota Skowron, członkini Stowarzyszenia i organizacyjny mózg festiwalu.

Festiwal NON-FICTION należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która dąży do usieciowienia współpracy pomiędzy festiwalami, a także zwiększenia świadomości ekologicznej polskich wydawnictw, przedstawicieli rynku książki, mediów i odbiorców kultury. Koalicja zrzesza 11 inicjatyw: Miedzianka Po Drodze, Stolica Języka Polskiego, Literacki Sopot, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód, Planeta Izabelin, Festiwal Dzieje Się, Radomska Wiosna Literacka, Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, Literacki Świdwin i Festiwal Reportażu NON-FICTION.

Wzorem lat ubiegłych wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na żywo (z możliwością późniejszego odtworzenia) na facebookowym profilu festiwalu.

Opinie (1)

 • Genialny festiwal!! Znakomici goście, świetne tematy i nikogo z dziennikarzy z trojmiasta.pl

  To były trzy dni naprawdę niesamowitych rozmów, świetnie zorganizowany i dobrze prowadzony festiwal.
  Na trójmieście.pl ważniejsze jest że ktoś się spierdział na ulicy schodzicie na psy oddając głoś ludziom bez kompetencji dziennikarskich.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • hip-hop , muzyka alternatywna , pop , projekcje filmowe , festiwal sztuki
  lip 13-14
  piątek - niedziela, g. 18:00
  Sopot, Goyki 3 Art Inkubator
  Trzymaj Festiwal