stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Jazz Jantar (9 opinii)

Bohaterami edycji 2014 będą wybitni saksofoniści, którzy przywiozą do Gdańska swoje najnowsze projekty: Branford Marsalis, James Carter, Rudresh Mahanthappa, Matana Roberts, Colin Stetson, Steve Lehman czy Joanna Charchan. Ale festiwal 4 listopada otworzy koncert fantastycznego pianisty, który ostatnimi laty króluje na wszelkiego rodzaju podsumowaniach roku czy ankietach krytyków muzycznych. ROBERT GLASPER EXPERIMENT w Gdańsku zawita pierwszy raz właśnie na Festiwalu Jazz Jantar.

Relacja z imprezy

Pianiści zawsze byli wyraźnie obecni na FJJ, podobnie jest w tym roku: materiał ze swojej nowej płyty SEA, która ukaże się jesienią zaprezentuje jeden z najoryginalniejszych polskich pianistów Sławek Jaskułke (Lubię piękno, subtelność, melodyjność i ciszę ale bez nadmiernego romantyzowania. Jestem zdeklarowanym fanem prostoty i kierunek artystyczny, który obrałem jest ukierunkowany na prostotę.) Jego koncert, obok koncertu zespołu Macieja Grzywacza, specjalnie utworzonego dla Festiwalu Jazz Jantar będzie najważniejszą premierą tegorocznej edycji festiwalu.

jazz - koncerty w Trójmieście


Fani pianistyki jazzowej na pewno nie przeoczą koncertów BRANFORD MARSALIS QUARTET, w którego składzie jest rewelacyjny Joey Calderazzo czy MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! z udziałem Krzysztofa Herdzina.

James Carter Organ Trio (fot. Ingrid C Hertfelder)
James Carter Organ Trio (fot. Ingrid C Hertfelder)
Niewątpliwie headlinerami tegorocznej saksofonowej edycji (blok All That Jazz) są wspomniany już Branford Marsalis i James Carter. BRANFORD MARSALIS QUARTET na FJJ pojawi się po raz drugi, tym razem z materiałem ze swojej ostatniej płyty FOUR MFS PLAYIN' TUNES. James Carter, jeden z najwybitniejszych amerykańskich jazzmanów młodego pokolenia wystąpił w Trójmieście ostatni raz w 2007 roku. Wirtuoz saksofonów i klarnetów, niemalże corocznie wybierany jest jako nr 1 w kategorii saksofon barytonowy w dorocznej edycji najbardziej prestiżowego zestawienia w świecie jazzu - plebiscycie magazynu Down Beat. Do Gdańska przywiezie skład organowy JAMES CARTER ORGAN TRIO. Koncerty Marsalisa I Cartera odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Branford Marsalis Quartet (fot. Eric Ryan Anderson)
Branford Marsalis Quartet (fot. Eric Ryan Anderson)
Obok wyżej wspominanych koncertów w ramach bloku All That Jazz na jedynym koncercie w Polsce wystąpi, znany już trójmiejskiej publiczności saksofonista RUDRESH MAHANTHAPPA z projektem GAMAK. Na swojej najnowszej płycie Mahanthappa tradycyjnie połączył wschodnie i zachodnie brzmienia, w których jazz przenika się z dziedzictwem kultury muzycznej Indii i progresywnym rockiem. To będzie jedyny koncert w Polsce, z udziałem Rezy Abbasi, którego również gościliśmy w przeszłości w Żaku. Nowojorczyk, urodzony w Pakistanie, Abbasi jest uważany przez wielu krytyków za jednego z czołowych gitarzystów jazzu nowoczesnego. Wypracował własny unikalny dźwięk, zarówno jako kompozytor i instrumentalista.

Robert Glasper Experiment
Robert Glasper Experiment
Najfajniejsze na FJJ - naszym zdaniem - jest odkrywanie rzeczy nowych, które utwierdzają nas, że nieprawdziwe są opinie o "skończeniu się jazzu". Takim odkryciem może być kolejna artystka z bloku All That Jazz. Dzieli czas pomiędzy Amsterdamem i Nowym Jorkiem. W nagraniu jej ostatniej płyty THE DAWN OF LIGHT brała udział Esperanza Spalding. Holenderska saksofonistka Tineke Postma pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Terrie Lyne Carrington tak ją opisuje: "Niemałą przyjemność sprawił mi wyjątkowy talent komponowania i poruszające improwizacje Tineke. Dla mnie muzyka powinna opowiadać historię, zabrać słuchacza w podróż, motywować umysł, dotykać duszy i być dźwiękowo miła dla ucha. Muzyka Tineke jest właśnie taka."

Koncerty z pod znaku Avant Days zagrają saksofoniści i saksofonistki Colin Stetson, Matana Roberts, Steve Lehman, Joanna Charchan i duński SELVHENTER.

Colin Stetson, nazywany wizjonerem saksofonu, zaprezentuje muzykę z płyty NEW HISTORY WARFARE VOL. 3: TO SEE MORE LIGHT. Po jego warszawskim koncercie Kajetan Prochyra z jazzarium.pl pisał: Magia. Ponoć nie istnieje. Jest tylko iluzja, sztuczka, zręczność doprowadzona do perfekcji, wykorzystująca momenty, w których widz odwraca wzrok. (...) Mam to gdzieś. Potrzebuję tej magii. Magii, którą potrafi stworzyć Colin Stetson.

Matana Roberts (fot. Brett Walker)
Matana Roberts (fot. Brett Walker)
O charyzmatycznej Matanie Roberts marzy każdy kurator takiego festiwalu jak FJJ. I to nasze marzenie spełnia się: Matana Roberts swój jedyny europejski koncert w tym roku zagra właśnie w Sali Suwnicowej Żaka. Nieoczywiste i pięknie wykonane kompozycje oraz głęboki, często niepokojący głos Matany, odkrywają przed nami pierwotne tęsknoty każdego człowieka, jak pragnienie wolności.

Steve Lehman został opisany przez brytyjski The Guardian jako "jedna z osobowości zmieniających jazz XXI wieku", a przez New York Times okrzyknięty olśniewającym saksofonistą, w swojej twórczości elektroakustycznej, skupia się na rozwoju komputerowo tworzonych modeli dla improwizacji, opartych na środowisku programowania Max/MSP.
Joanna Charchan wraca do swojego miasta po naprawdę długiej przerwie. Dziewczyna, która zmieniała trójmiejską scenę jazzową i yassową na FJJ do Żaka przywiezie swoje nowe niemieckie trio.

I wreszcie duński SELVHENTER o którym Mats Gustaffson mówi: Absolutnie rockowy, duński przekaz ekstremalnego noise, free jazzu i kreatywnego rocka. Tworzy dźwięk i energię, które otwierają nowe perspektywy muzyki alternatywnej! Pompujące i tryskające bębny w interakcji ze zniekształconym puzonem, kładące podwaliny dla ruchu saksofonu. Bezpośrednie i bez kompromisów, używają poetyckiego piękna i złożonych struktur by tworzyć cegły swojej muzyki.

"Z ziemi włoskiej do Polskiej..."
Święto Niepodległości od lat obchodzimy w Żaku radośnie, koncertami. W tym roku zainspirował nas Mazurek Dąbrowskiego i na 11 listopada zapraszamy elegancki jazz polski i włoski. WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET zagra materiał ze swojej nowej płyty POLKA (premiera jesienią), dla ANTONIO FLINTA QUARTET będzie to pierwszy kontakt z polską publicznością.

Wojtka Mazolewskiego nie musimy przedstawiać. Mieszka we Wrzeszczu, 4 przystanki tramwajowe od Żaka. Swój. Od lat buduje swoją pozycję, nie tylko na scenie jazzowej. Dzisiaj możemy śmiało określić, że wyrasta na jednego z najważniejszych muzyków polskiej sceny jazzowej.

O włoskim jazzie, szczerze mówiąc, niewiele wiemy. Na Festiwalu Jazz Jantar zawsze są koncerty dedykowane jakiemuś krajowi europejskiemu. W poprzednich latach (Norwegia, Francja) zapraszaliśmy muzyków znanych polskiej publiczności. Ale przecież chcemy odkrywać dla Was (i dla siebie) nowe. To największa frajda, o której już wspominaliśmy. W tym roku: Italy.NOW. Muzycy ANTONIO FLINTA QUARTET mieszkają w Rzymie (choć lider urodził się w Chile). Jacy są? Dźwięk tej grupy jest ujmująco swingujący, a ich groove cechuje spokojna precyzja... jest trochę z McCoy'a Tynera w ataku Antonia Flinty oraz odrobina Billa Evansa w jego improwizacji.

Drugim koncertem pod hasłem Italy.NOW będzie występ włoskiego saksofonisty Stefano di Battista, uważany za godnego następcę Charliego Parkera na włoskiej scenie jazzowej. Stefano di Battista wystąpi w Polsce pierwszy raz. Zagra materiał ze swojej ostatniej płyty WOMAN'S LAND, w którym zagłębia się w nurty bopu i hard bopu.

Kolejny blok to Sygnowano: Maciej Grzywacz. Z jego rekomendacji zaprosiliśmy na FJJ amerykańskiego gitarzystę Wayne'a Krantza, który konsekwentnie wykraczał poza sztywne granice stylu zakorzenionego w rocku, jazzie, fusion i bluesie. Światowej sławy improwizator, o specyficznym podejściu do instrumentu, łączy skoncentrowane na rytmie frazowanie z dynamicznym atakiem charakterystycznym tylko dla niego. Status ostrego zawodnika potwierdza także użycie nietypowego języka harmonicznego (który wnikliwe opisuje w cenionym podręczniku z 2004 roku - An Improviser's OS) i skupienie na śmiałych improwizacjach grupowych. WAYNE KRANTZ TRIO FEATURING KEITH CARLOCK AND NATE WOOD wystąpi pierwszy raz w Polsce (na jedynym koncercie) i zagram materiał ze swojej nowej płyty, nad którą właśnie kończy pracę..

Sam Maciej Grzywacz do swojego Dream Teamu MACIEJ GRZYWACZ P D S N QUARTET zaprosił skandynawskich muzyków: saksofonistę Jakoba Dinesena, Duńczyka (którego gościliśmy na ubiegłorocznym FJJ), szwedzkiego kontrabasistę Daniela Francka oraz norweskiego perkusistę Håkona Mjåset Johansena. Repertuar zespołu złożony z autorskich kompozycji będzie eksponował zdolności improwizatorskie artystów.

Festiwal daje nam także okazję do nadrobienia różnych zaległości. A Wayne Krantz i Maciej Grzywacz nie będą jedynymi wybitnymi gitarzystami obecnymi na FJJ. Wydana w ubiegłym roku płyta UP! Marka Napiórkowskiego zebrała bardzo dobre recenzje, sam muzyk tak o niej mówił: UP! jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią. (...) Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale ta jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść... jeszcze wyżej. Do swojego zespołu MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! Gitarzysta zaprosił świetnych muzyków, m.in. saksofonistów Henryka Miśkiewicza i Macieja Sikałę oraz pianistę Krzysztofa Herdzina.

Pod szyldem Avant Days po raz pierwszy w Trójmieście pojawi się jeden z najbardziej kreatywnych muzyków świata. Rob Mazurek od lat buduje chicagowską scenę eksperymentalna, a obecnie robi to samo w Sao Paulo w Brazylii. W Gdańsku usłyszymy ROB MAZUREK PULSAR QUARTET, formację najbliższą głównemu nurtowi jazzu, choć w przypadku Mazurka to ryzykowne stwierdzenie. Muzyk to niespokojny, poszukujący nowych brzmień. Dlatego też sięgnął po kornet o cieplejszym brzmieniu niż trąbka i bardziej wymagający, jeśli chce się z niego wydobyć ekspresyjne i oryginalne dźwięki.

Zespoły, które w tym roku pojawią się na FJJ pod szyldem Młodej Sceny Jazzowej zostały wybrane w konkursie. Zgłoszenia przysłało 11 zespołów, na festiwal zaprosiliśmy warszawską POKUSĘ, bydgoski MAREK MALINOWSKI QUARTET i trójmiejski KURTZ.

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998 odbywa się do dzisiaj bez przerwy). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2014 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm bmw Bawaria Motors i PORTA Drzwi.Program Festiwalu Jazz Jantar 2014 / Klub Żak
www.jazzjantar.pl / facebook.com/JazzJantar

4.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

ROBERT GLASPER EXPERIMENT // All That Jazz // otwarcie Festiwalu
Robert Glasper - piano / Burniss Travis - bass / Mark Colenburg - drums / Casey Benjamin - sax/vocoder/synth


7.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

COLIN STETSON SOLO // NEW HISTORY WARFARE VOL. 3: TO SEE MORE LIGHT // Avant Days
Colin Stetson - saxophone

RUDRESH MAHANTHAPPA - GAMAK FEAT. REZ ABBASI // All That Jazz // jedyny koncert w Polsce
Rudresh Mahanthappa - saxphone / Rez Abassi - guitar / Rich Brown - bass / Dan Weiss - drums


8.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

MATANA ROBERTS // COIN COIN CHAPTER TWO: MISSISSIPPI MOONCHILE // Avant Days // jedyny koncert w Europie
Matana Roberts - saxophones

POKUSA // Młoda Scena Jazzowa // premiera

Teodor Olter - drums / Natan Kryszk - saxophones / Tymon Bryndal - double bass

ROB MAZUREK PULSAR QUARTET // Avant Days
Rob Mazurek - cornet, electronics / Angelica Sanchez - piano / Matt Lux - electric bass guitar / John Herndon - drums


9.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

SŁAWEK JASKUŁKE // SEA // Trójmiejska Scena Jazzowa // premiera

Sławek Jaskułke - piano

MACIEJ GRZYWACZ P D S N QUARTET // Sygnowano: Maciej Grzywacz // premiera
Maciej Grzywacz - guitar / Jakob Dinesen - saxophne / Daniel Franck - double bass / Håkon Mjåset Johansen - drums

TOMASZ DĄBROWSKI // Solo // Polska Scena Jazzowa
Tomasz Dąbrowski - trumpet


10.11.2014 / G.20:00 / Polska Filharmonia Bałtycka

BRANFORD MARSALIS QUARTET // All That Jazz
Branford Marsalis - saxophones / Joey Calderazzo - piano / Eric Revis - bass / Justin Faulkner - drums


11.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET // POLKA // Trójmiejska Scena Jazzowa
Wojtek Mazolewski - double bass / Joanna Duda - piano / Marek Pospieszalski - saxophne / Kuba Janicki - drums / Oscar Torok - trumpet

ANTONIO FLINTA QUARTET // Italy.NOW // pierwszy raz w Polsce // jedyny koncert w Polsce
Antonio Flinta - piano / Piercarlo Salvia - saxophone / Roberto Bucci - bass / Claudio Gioannini - drums


12.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

SELVHENTER // Avant Days // jedyny koncert w Polsce
Anja Jacobsen - drums / Jaleh Negari - drums / Maria Bertel - trombone / Sonja Marie Henriksen Labianca - saxophone / Maria Diekmann - violin

Stefano di Battista QUARTET / Woman's Land // Italy.NOW // jedyny koncert w Polsce
Stefano Di Battista - saxophone / Julian Oliver Mazzariello - piano / Daniele Sorrentino - bass / Roberto Pistolesi - drums


13.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

WAYNE KRANTZ TRIO FEATURING KEITH CARLOCK AND NATE WOOD // Sygnowano: Maciej Grzywacz // pierwszy raz w Polsce // jedyny koncert w Polsce
Wayne Krantz - guitars / Nate Wood - bass / Keith Carlock - drums


14.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

STEVE LEHMAN TRIO // Avant Days // Jedyny koncert w Polsce
Steve Lehman - alto saxphone / Matt Brewer - bass / Damion Reid - drums

MAREK MALINOWSKI QUARTET // Młoda Scena Jazzowa // debiut // premiera
Marek Malinowski - guitar / Michał Michota - trumpet / Antoni Olszewski - bass / Albert Karch - drums

TINEKE POSTMA QUARTET // All That Jazz // Po raz pierwszy w Polsce // Jedyny koncert w Polsce
Tineke Postma - saxophone / Frans van der Hoeven - bass / Marc van Roon - piano / Martijn Vink - drums


15.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! // Polska Scena Jazzowa
Marek Napiórkowski - guitars / Henryk Miśkiewicz - alt saxophone, bass clarinet / Maciej Sikała - saxophones / Krzysztof Herdzin - piano / Robert Kubiszyn - double bass, bass / Paweł Dobrowolski - drums

KURTZ // Młoda Scena Jazzowa // premiera
Wojciech Chroboczyński - bass / Andrzej Jędrek Wróblewski - saxophone / Jacek Rezner - drums

JOANNA CHARCHAN TRIO // Trójmiejska Scena Jazzowa // premiera
Joanna Charchan - saxophone, piano, cello / Sabine Wohrtmann - double bass / Lucia Martinez - drums


16.11.2014 / G.20:00 / Polska Filharmonia Bałtycka

JAMES CARTER ORGAN TRIO // All That Jazz // Koncert finałowy // Jedyny koncert w Polsce
James Carter - saxophones / Gerard Gibbs - Hammond B3 / Leonard King - drums


Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.plOrganizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk | ulica Grunwaldzka 195/197
klubzak.com.pl | jazzjantar.pl | facebook.com/JazzJantar |

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40-300 zł
BILETY I KARNETY W SPRZEDAŻY OD 1 WRZEŚNIA

Karnety jednodniowe normalne: 4.11, 16.11: 90 zł // 10.11: 100 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 70 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 50 zł

Karnety jednodniowe zniżkowe*: 4.11, 16.11: 45 zł // 10.11: 50 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 35 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 25 zł

Karnety jednodniowe na Kartę do Kultury*: 4.11, 16.11: 63 zł // 10.11: 70 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 50 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 35 zł

Karnety jednodniowe na Kartę Dużej Rodziny*: 4.11, 10.11, 16.11: 35 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 25 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 20 zł

* Sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 karta / legitymacja - 1 karnet).

Zniżki przysługują studentom (do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Kasa Klubu Żak jest czynna w g.15:00 - 21:00 (w sb i nd od g.16:00). kasa@klubzak.com.pl, tel. (tylko w godzinach pracy Kasy KŻ): 58 344 05 73 w.117

WAŻNE INFORMACJE

Pule karnetów w danej cenie limitowane. Karnety jednodniowe obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Zakupione karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie karnety tracą ważność 17.11.2014, a niewykorzystane limity przepadają.

Sprzedaż karnetów przez sieć Eventim.pl (on-line oraz w ich punktach sprzedaży - m.in. w Empikach, sklepach MediaMarkt) zgodnie z regulaminem sieci. Kupując karnety w punktach sprzedaży sieci Eventim.pl należy podać nazwę sieci (Eventim).

Zakupione KARNETY NA CAŁOŚĆ należy wymienić w kasie Klubu Żak w terminie od 1.10.2014 do 4.11.2014 na właściwe karnety upoważniające do wstępu na 2 koncerty do Filharmonii (miejsca numerowane - wybór miejsc w sektorze C przy wymianie na karnety właściwe) i na pozostałe koncerty do Klubu Żak.

Na koncertach w Filharmonii Bałtyckiej wszystkie miejsca numerowane.

Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar

Na koncertach obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu www.jazzjantar.pl i facebook.com/JazzJantar

PŁATNOŚCI

Płatności gotówką i kartą (bez limitu) w kasie klubu lub przelewem na konto klubu (wyłącznie po uzgodnieniu z kasą klubu), odbiór opłaconych przelewem karnetów wyłącznie z kasy klubu w dowolnym terminie, ale nie później niż: pół godziny przed koncertem w Klubie Żak i trzy godziny przed koncertami w Filharmonii Bałtyckiej.

REZERWACJE

Rezerwacje przyjmowane są od 1.09.2014 przez kasę klubu telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (kasa@klubzak.com.pl) w terminie do 7 dni kalendarzowych poprzedzających datę koncertu. Rezerwację należy wykupić w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty jej potwierdzenia przez kasę (niewykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane). W przypadku, gdy na dany koncert pozostanie 20 (Klub Żak) lub 40 (Filharmonia Bałtycka) wolnych miejsc rezerwacje nie będą przyjmowane.

Opinie (9) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • festiwal muzyczny , rock
  lis 15-16
  piątek - sobota
  Gdańsk, B90
  JarmaRock Fest

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni