• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Jazz Jantar: Christian Scott | Christian Atunde Adjuah

Wydarzenie w ramach

Zdobywca Edison Award, trębacz, kompozytor, producent i lider zespołu - Christian Scott jest prężnym przedstawicielem grona utalentowanych, młodych muzyków, którzy swoją artystyczną wizję rozszerzają poza ścisłe granice tradycyjnego gatunku. W ciągu swojej kariery, Scott okazał się nieustraszonym poszukiwaczem; od nominowanego do nagrody Grammy debiutu Rewind That, do ostatniego albumu, przekraczającego gatunkowe ramy Yesterday You Said Tomorrow. Scott podnosi jeszcze stawkę zajmującym, podwójnym albumem Christian aTunde Adjuah, inspirującą i prowokującą kolekcją 23 ścieżek, które rozkręcają się poza zasięg jazzowych wpływów, przekraczają jego niezbadane terytorium.

paź 6

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 40 zł
lis 18

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 75 - 120 zł
ulgowy 40 - 60 zł
Kup bilet
SKŁAD:

jazz - koncerty w Trójmieście


• Christian Scott | trumpet
• Cory Fonville | drummer
• Christopher Funn | bass player
• Lawrence Fields | piano
• Matthew Stevens | guitarist
• Braxton Cook | saxophone (alto)

Christian aTunde Adjuah jest bez wątpienia najbardziej osobistym, jak dotychczas projektem młodego artysty, odbitym w tytule albumu i na jego okładce przedstawiającej zdjęcie Scotta w tradycyjnym stroju kultury Czarnych Indian Nowego Orleanu. Scott mówi: Okładka jest autoportretem, dwupoziomowym przedstawieniem mojej osoby w insygniach kultury afro-amerykańskiej Nowego Orleanu, potocznie znanej jako kultura Czarnych Indian, czy Indian Mardi Gras. Zdjęcie przedstawia tą samą myśl, co ogólna idea płyty.

Z trąbką Scotta w centrum większości kompozycji, płyta prezentuje refleksyjne ballady, lekkie i nastrojowe krajobrazy, zaprawione gitarą i skażone rockiem, trąbkowe ekstazy, nawoływania i udręczone jęki. Zespół Scotta składa się z gitarzysty Matthew Stevensa, perkusisty Jamire Williamsa, basisty Kristophera Keith Funn i pianisty Lawrenca Fieldsa (pianino Filedsa jest często dla lepszego efektu spreparowane przez nałożenie papieru na struny), gościnnie występują także saksofonista tenorowy Kenneth Whalum III, alto saksofonista Louis Fouche IIII i puzonista Corey King.

W notatkach na płycie Christian aTunde Adjuah, zatytułowanych jako list do przyszłych artystów, urodzony w Nowym Orleanie, a zamieszkały w Harlemie Scott pisze: jako artysta zawsze próbuje robić rzeczy, które jeszcze nie były zrobione. Wykracza to poza próby bycia biegłym technicznie. Wymaga zdolności do odtworzenia minionego biegu myśli w trakcie rozważania nowych krajobrazów... W rozmowie dodaje: wszystko zależy od woli wytyczania nowych ścieżek i poszukiwania nieznanych lądów - narzędzi zyskiwania lepszego zrozumienia kontekstu tej drogi jaką jest odkrywania własnej przeszłości.

Scott swoją muzykę z Christian aTunde Adjuah określa jako "stretch music" - rozciągana muzyka, podobnie jak na albumie z 2010 roku Yesterday You Said Tomorrow. W notatkach na okładce płyty pisze, że nazywają jego podejście rozciąganiem "stretch" i notuje: to prawda, że próbujemy rozciągać jazzowe rytmy, melodie, konwencjonalne harmonie a nie zastępować, pozwala to zawrzeć więcej form, języków i kultur muzycznych. Sednem moich przekonań jest wiara, że żaden ze środków ekspresji nie jest ważniejszy niż inne. Ta myśl zmusiła mnie do próby stworzenia dźwięków, które pomimo akulturacji innych form muzycznych, języków, tekstur, konwencji i procesów są nieskażone podziałem na gatunki.

Scott porównuje swoją rozciągniętą muzykę do muzycznej wersji kubistycznego przetwarzania obiektu. W kubizmie obiekty są rozbierane na części, analizowane i ponownie składane w formę abstrakcyjną, która odmalowuje obiekt z licznych perspektyw. To daje ogólny wgląd na części składowe tego obiektu, pełniejszą prezentację tego, czym obiekt (a w przypadku Scotta - dźwięk) jest. To brutalna próba pozbawienia słuchacza niepewności znaczeń i intencji, zmuszenia go do bardziej skupionego odbioru przekazywanego mu uczucia." - mówi Scott, dodając, że aby przenieść tą metodę w kategorię muzyki musiał stworzyć nowe konwencje harmoniczne, które nazwał "forecasting cell" (komórki przepowiadające), będące dźwiękiem, który daje pojęcie o końcowym efekcie harmonicznego zdania, wyprzedzając faktyczne rozwiązanie. Mówi: Forecasting Cell pomagają wyjaśniać intencje improwizatora skłaniając go i akompaniatora do ciągłej rewaluacji krajobrazu melodycznego, harmonicznego, co powoduje wyostrzenie dialogu.

Jeżeli chodzi o tytuł płyty, Scott mówi: po raz pierwszy wymyśliłem tytuł przed nagraniem płyty. Wyjaśnia: okładka, płyta, wszystko jest dopełnieniem mojego nazwiska. Ja jestem Christian Scott aTunde Adjuah. Te dwa dodane człony nazwiska: aTunde i Adjuah, pochodzą od nazw miasteczek zachodnio-afrykańskiego narodu Benin, czyli dzisiejszej Ghany. To mój sposób przekazania światu, że akceptuję całą moją przeszłość i chcę ją poznawać. W pewnym więc sensie nie zmieniłem nazwiska. Uzupełniłem je, żeby odzwierciedlało kolejną cząstkę mojego dziedzictwa i pochodzenia - tę część przed Scottem.

Christian aTunde Adjuah otwiera Fatima Aisha Rokero 400, w którym trębacz odważnie wzlatuje ponad gitarę Stevensa niesiony przez dziwne muzy. Utwór opowiada o czystkach etnicznych i porwaniach, a konkretnie o gwałcie na 400 tubylczych kobietach z Sudanu w miejscowości Rokero. Fatima Aisha Rokero 400 podzielony jest na cztery części, z których każda reprezentuje 100 ofiar miejscowych Dżandżawidów (muzułmańskiej milicji Sudanu). Następny kawałek to mocny, rytmiczny New New Orleans (King Adjuah Stomp) - zbitek tradycyjnej muzyki Afroamerykanów z Nowego Orleanu, potocznie znanych jako Czarni Indianie (do którego to grona należy Scott - wystarczy spojrzeć na jego pierzasty strój na okładce płyty), z tradycyjnymi rytmami nowoorleańskich parad i bounce. Melodia oddaje żywotność Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina.

Pierwszy krążek wypełnia potem lekka, stłumiona trąbka w Who They Wish I Was, o tym jak wielu ludzi porównywało zespół Scotta z klasykami lat 60. takich jak kwintet Milesa Davisa; łomocący Pyrrhic Victory of aTunde Adjuah o negatywnych reakcjach na dodatkowe człony nazwiska Scotta; podobny do walca hołd Of Fire (Les Filles de la Nouvelle Orleans) o wykutej w ogniu urodzie nowoorleańskich kobiet; melancholijny, niemalże bolesny Dred Scott o historycznej postaci mężczyzny urodzonego w niewoli, który bezskutecznie błagał o wolność. Ten kawałek to konceptualny lament z inklinacja muzyczną - mówi Scott.

Pierwsza płyta zawiera także dojmujący, przyprawiający o gęsią skórkę vs. the Kleptocratic Union (Ms. McDowell's Crime) - refleksje na temat autentycznej historii bezdomnej, czarnoskórej kobiety Tanya McDowell, która przebywa aktualnie w więzieniu w Connecticut, za wysłanie dziecka do szkoły publicznej, bez zameldowania w rejonie. Imponujący, zatopiony w myślach Danziger zakończony żarliwym wołaniem trąbki, o policji mordującej niewinnych ludzi w Nowym Orleanie w 2005 roku. Pierwsze z trzech krótkich interludiów Kuro Shinobi - improwizowane jazzowo/hip-hopowe trio Fieldsa, Funna i Williamsa (pozostałe dwa interludia znajdują się na drugim dysku: przyśpiewka R&B Van Gogh i Cumulonimbus grany przez Fieldsa, klasycznie elegancki motyw na pianinie zmieszany z rytmami hip-hopu z Zachodniego Wybrzeża).

Ponadto są tam dwie piosenki rodzinne. Rytmicznie ślizgający się, uroczysty Spy Boy Flag Boy o roli Scotta jako plemiennego skauta i dyplomatycznej funkcji plemiennej jego brata Kiel lub roli współczesnego herolda Czarnych Indian nowoorleańskiego pochodzenia. Utwór oparty na rytmach tych kultur jest także hołdem dla dziadka - Wielkiego Wodza Donalda Harrisona Sr., jedynego wodza czterech różnych plemion. Drugi kawałek to Kiel, refleksyjny portret brata bliźniaka, uznanego i nagradzanego młodego reżysera. Inny kawałek o tym tytule pojawia się na płycie Scotta z 2006 roku - Rewind That, jego debiucie w wytwórni Concord Jazz. Nowy utwór o Kielu i nowa "Cara" z drugiej płyty, o mojej matce, pokazują rozwój moich myśli i emocji na przestrzeni lat - mówi Scott. Chciałem zmodernizować dźwięk kojarzący mi się z rodziną, żeby oddać te uczucia.

Drugi krążek otwiera chwytliwa melodia warczącej gitary, pełen nadziei The Berlin Patient (CCR5), o chorym na AIDS z San Francisco, wyleczonym dzięki terapii eksperymentalnej w Berlinie; miażdżący dźwiękami trąbki Jihad Joe o żołnierzach walczących po drugiej stronie w Iraku i Afganistanie; refleksja, że wojna ma wiele perspektyw. Melodyjny Liar Liar o pełnym zwodzenia końcu związku i prezentująca samo piękno ballada I Do, którą Scott napisał z okazji swoich zaręczyn.

Inne ścieżki to funky-groove Alkebu Lan (nazwa kontynentu afrykańskiego sprzed kultury greckiej); łatwo wpadający w ucho, liryczny Bartlett Stevensa, w którym Scott gra na trąbce w zakresie trzech i pół oktawy, co żartobliwie określa zemstą swojego gitarzysty po wszystkich stawianych mu przez lata trudnych zadaniach); pełen werwy Trayvon nawiązujący do ostatniego zabójstwa niewinnego czarnego nastolatka na Florydzie; wreszcie Away (Anuradha & the Maiti Nepal) o handlu niewolnikami seksualnymi.

Po tych wszystkich wrażliwych społecznie utworach, Scott kończy album swawolnym, zabawnym The Red Rooster, zainspirowanym klubem w Harlemie, dwie przecznice od jego domu na Lenox Avenue, gdzie, jak mówi coś się naprawdę warzy w kontekście budowania wspólnoty; oraz romantycznie pięknym kawałkiem Cara z zapierającymi dech wstawkami trąbki ponad akompaniującym pianinem Fieldsa (inna wersja Cara jako utwór tytułowy pojawia się na albumie Scotta z 2002 roku, jego debiutu w Impromp2 Records). Scott mówi: nie ma lepszego zakończenia płyty ponieważ to utwór dla mojej matki, która wszystko poświęciła dla Kiela i dla mnie.

Prawdziwe dzieło Christian aTunde Adjuah otwiera szeroki wgląd zarówno na teraźniejszość Scotta jak i jego przeszłość, a także dobrze wróży na przyszłość. W notatkach dołączonych do płyty Scott pisze, że słuchacze będą mogli odczuć rozciągnięcie jazzu: mam nadzieję, że młodzi ludzie będą mogli wziąć z tej płyty ideę, że innowacyjność nigdy nie powinna być problemem w praktykowaniu sztuki, że powinno się być zawsze świadomym tego, co było wcześniej i w końcu, że krytyka nie powinna wywoływać niemocy ale zmuszać do działania.

Jego debiutancki album Rewind That, wydany w wytwórni Concord Jazz, jest jedną z najbardziej znaczących premier ostatniej dekady. Zamiast odgrzewać bebop, jak we wczesnych latach 90. zrobiło to wielu młodych muzyków, Christian Scott proponuje mądry, melodyjny zbiór utworów (9 z 11 kompozycji to utwory oryginalne) wykonanych przez jego sekstet. Zanurzony w jazzowej tradycji i jednocześnie podlegający muzycznej ewolucji, absolwent Berklee College of Music jest wyróżniającym się nowym głosem gotowym wpłynąć na przyszłość muzyki jazzowej. Zaledwie dwudziestoparoletni trębacz posiada zarówno brzmienie, jak i pewność siebie wielkich tego instrumentu. Rezygnuje z banałów i naśladownictwa na rzecz ekspresywnej wrażliwości i gotowości do łamania reguł wtedy, kiedy muzycznie jest to dla niego uzasadnione. Pochodzący z Nowego Orleanu, Scott jest należy do nowej generacji trębaczy Crescent City, których rodowód otwiera legendarny King Olivier i Louis Armstrong, a kontynuują tacy wybitni trębacze, jak Winton Marsalis, Terence Blanchard, czy Nicolas Payton.

Udało mu się nie tylko podbić serca tłumów na koncertach w rodzinnych stronach, ale też zapracować na swoje imię, grając u boku swojego wujka - sławnego saksofonisty, Donalda Harrisona juniora. Występy te rozpoczynał, mając 16 lat. Donald nauczył mnie, jak bardzo ważne jest być rozpoznawalnym. Ostrzegł mnie też, żebym nie słuchał zbyt wielu współczesnych trębaczy i nie zaczął przez to brzmieć podobnie do nich. Zamiast tego, Scott wykształcił charakterystyczne tylko dla niego, uderzające brzmienie, które zbliżone jest bardziej do brzmienia saksofonu tenorowego Bena Webstera, niż do ostrych dźwięków zwykle wydobywanych z trąbki.

Scott wymienia wielu wielkich trębaczy jazzowych jako swoje wzory - Roy Eldridge, Dizzy Gillespie, Freddie Hubbard, ale na pierwszym miejscu stawia Milesa Davisa. Miles zaczynał jako bopper, ale pewnego dnia zdecydował pójść w innym kierunku i nie rzucać się tak w oczy swoją muzyką - mówi Scott - zdecydował się wyrażać siebie. To, czego nie gra, jest równie wielkie, jak to, co gra. [materiały prasowe]

Wybrana dyskografia - Rewind That (2006) | Anthem (2007) | Live at Newport (2008) | Yesterday You Said Tomorrow (2010) | Ninety Miles (2011) | Christian aTunde Adjuah (2012)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    70 zł
Karnet w cenie 70 zł obejmuje koncerty 8.11.2013: Fabien Mary Quartet, Fang Akompaniament, Christian Scott

Opinie