stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Goldbergowski (2 opinie)

Tegoroczna edycja Festiwalu Goldbergowskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, odbywać się będzie w Gdańsku w dniach 2-11.09.2011. Koncerty odbywać się będą w Kościele OO. Franciszkanów pw. Św Trójcy w Gdańsku, w sąsiedztwie ulicy Toruńskiej, spektakl baletowy Bałtyckiego Teatru Tańca w gościnnych murach Opery Bałtyckiej.

Relacja z imprezy

Festiwal rozpocznie się od koncertu wybitnej francuskiej klawesynistki Céline Frisch, która w piątek 2.09. o godz. 19.00 wykona Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha. Utwór ten rozsławił nazwisko urodzonego w Gdańsku w 1727 roku klawesynisty i kompozytora - Johanna Gottlieba Goldberga.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wydany przez Céline Frisch w 2001 album z tym dziełem uzyskał wiele nagród fonograficznych, a także najwyższe oceny recenzentów fachowej prasy muzycznej.

W niedzielę 4.09. o godz. 17.00 w wykonaniu zespołu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko usłyszeć będzie można muzykę pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. Koncert będzie promocją płyty, która ukaże się z w listopadzie w wydawnictwie Sarton, a znajdą się na niej osiemnastowieczne kantaty okresu wielkopostnego przechowywane w Bibliotece Gdańskiej.

W czwartek 8.09 festiwal przeniesie się do Opery Bałtyckiej, w której wystąpi Bałtycki Teatr Tańca, z fragmentami spektakli "Out"i "Czekając na...". Pracujący pod kierunkiem Izadory Weiss zespół przedstawi choreografię do muzyki m.in. J.S. Bacha, Marin Marais, St.Colomba.

W sobotę 10.09 o godz. 19.00 ponownie w prezbiterium kościoła Św. Trójcy w Gdańsku zabrzmią utwory J.S. Bacha, Heinricha Ignaza von Bibera w wykonaniu barokowej skrzypaczki Rachel Podger, uznanej za jedną z najciekawszych osobowości świata wykonawstwa historycznego. Towarzyszyć jej będzie na klawesynie i pozytywie (organy skrzyniowe) inicjatorka i obecny dyrektor festiwalu-Alina Ratkowska, której zeszłoroczny album z Wariacjami Goldbergowskimi uzyskał dwie nominacje do nagrody Fryderyk.

Festiwal zakończy się w niedzielę 11.09. o godz. 19.00 występem holenderskiego zespołu New Dutch Academy z Hagi, prowadzonego przez australijskiego dyrygenta i altowiolistę Simona Murphy'ego. W wykonaniu tej grupy usłyszeć będzie można kompozycje Bacha i współczesnych jemu kompozytorów holenderskich.

W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie międzynarodowy konkurs organmistrzowski, w którym wyłoniony zostanie projekt na odbudowę historycznych organów Mertena Friese w kościele pw. Św. Trójcy.

Program:

2.09 piątek
Kościół Św. Trójcy, godz. 19.00
Céline Frisch - klawesyn
J.S.Bach Wariacje Goldbergowskie
Bilety N 20zł/10zł U

4.09 niedziela
Kościół Św. Trójcy, godz. 17.00
Goldberg Baroque Ensemble
dyr. Andrzej M. Szadejko
Gdańskie Królestwo Kantat
Bilety N 30zł/15zł U

8.09 czwartek
Opera Bałtycka, godz. 19.00
Bałtycki Teatr Tańca
fragmenty spektaklu "Out" i "Czekając na.." do muzyki A.Vivaldiego, M. Marais, J.S. Bacha i in.
choreografia Izadora Weiss
Bilety pierwsze miejsca N 30zł/15zł U, drugie miejsca N 20zł/10zł U

10.09 sobota
Kościół Św. Trójcy, godz. 19.00
Rachel Podger - skrzypce barokowe
Alina Ratkowska - klawesyn
J.S. Bach, H.I. Biber
Bilety N 20zł/10zł U

11.09 niedziela
Kościół Św. Trójcy, godz. 17.00
New Dutch Academy
Chamber Soloists
dyr. Simon Murphy
J.S. Bach i jemu współcześni kompozytorzy holenderscy
Bilety N 30zł/15zł U

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30,20,15,10 zł
Bilety do nabycia na godzinę przed każdym z koncertów na dziedzińcu kościoła Św. Trójcy i pod adresem: bilety@goldbergfestival.pl. Bilety na występ Bałtyckiego Teatru Tańca do nabycia w kasach Opery Bałtyckiej, lub pod adresem: rezerwacje@operabaltycka.pl

Szczegółowe informacje na temat biletów dostępne na stronie www.goldbergfestival.pl

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.