stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Cappella Angelica (1 opinia)

Jak co roku zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyki dawnej w Gdańsku. Festiwal CAPPELLA ANGELICA prezentuje muzykę na instrumentach historycznych, skupiając repertuar wokół pytania: jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Przez ostatnie 7 lat koncerty zlokalizowane były wśród grających barokowych figur muzykujących aniołów z dawnego prospektu organowego. W tym roku przenosimy dźwięki w inne kameralne zakamarki tej przestrzeni.

DźwiĘkoManiA: Pan Tralaliński

sty 28-29

poniedziałek - wtorek, godz. 9:00, 11:00

bilety 15 zł
Kup bilet
bilety 10-45 zł


W dotychczasowych koncertach festiwalowych udział wzięło około stu muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej z wielu miast Polski m.in. Gdańska, Torunia, Warszawy, Krakowa, Katowic,Tarnowa, a także z Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Czech i Anglii.

Co czeka na nas w tym roku?
Fuzja jazzu z barokiem i muzyka Hildegardy z Bingen. Kontynuujemy również tradycję prawykonań nowych kompozycji na instrumenty historyczne.

7.07.2018, godz. 20:30
PRELUDIA I KOŁYSANKI


SILVA RERUM arte (traverso, klawesyn, viola da gamba); Ignacy Wiśniewski Trio (pianino Rhodesa, kontrabas, instrumenty perkusyjne).

Kontemplacyjny koncert łączący stylistykę barokową i jazzową. Preludium w XVIII-wiecznej tradycji muzycznej to szkic, wprowadzający we właściwą formę. Jest więc formą inicjującą. Kołysanka przeciwnie - kończy, wprowadza uspokojenie, uśpienie. Obie te formy "przejściowe" są głównymi bohaterami tego wieczoru.

Koncert zakończy prawykonanie utworu "Szukałem cię nocą w ogrodzie południa" gdańskiego kompozytora Marka Czerniewicza.

14.07.2018, godz. 20:30
PIEŚNI HILDEGARDY Z BINGEN


zespół wokalny Flores Rosarum (głosy, lira korbowa)
Program zawiera perły mistycznej poezji Średniowiecza: pieśni i antyfony Hildegardy z Bingen (XI w.), jednej z najważniejszych postaci w kulturze ówczesnej Europy. Niemiecka benedyktynka, której rady zasięgali współcześni jej władcy z papieżem włącznie, posiadała iście renesansową rozległość zainteresowań i umiejętności - od filozofii do medycyny naturalnej. Znaczącą część w jej dorobku stanowi sztuka - poezja, muzyka i malarstwo. Koncert, odwołujący się do przeżyć mistycznych, przybliża postać niemieckiej świętej, jak również klimat i duchowość średniowiecza.

21.07.2018, godz. 20:30
RADOSNE TAJEMNICE


gość specjalny: Nicholas Emmerson /Holandia/ (cynk)
SILVA RERUM arte: Danuta Zawada (skrzypce barokowe), Małgorzata Skotnicka (klawesyn), Agnieszka Oszańca (wiolonczela barokowa).

Cynk należy do zdecydowanie najtrudniejszych do opanowania, ale i najpiękniejszych instrumentów historycznych. Na każdym etapie swojego rozwoju używany był wyłącznie przez profesjonalistów, co jest wyjątkiem na tle historii pozostałych instrumentów, ukochanych w dawnych wiekach przez amatorów. Koncert wirtuozowski i radosny. Zaczynamy od zapowiedzi nowych narodzin - "Zwiastowania" z cyklu Sonat Różańcowych H.I.F. Bibera.

Festiwal CAPPELLA ANGELICA to inicjatywa Fundacji SILVA RERUM, której celem jest prezentowanie muzyki dawnej zgodnie z praktyką historyczną w interesujących kontekstach architektonicznych Gdańska. Zależy nam na wydarzeniach unikatowych i kameralnych - intymnych w odbiorze. Wokół naszych idei gromadzimy kreatywnych, interesujących specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego - muzyków, lutników, muzykologów, historyków sztuki.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Maja Miro-Wiśniewska.
Partnerzy: Bazylika Mariacka w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury
Patroni medialni: Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl, Pomorze Kultury
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.


Serdecznie zapraszamy!
Więcej: www.CA2018.pl | www.facebook.com/cappellaangelica/

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-25 zł
- do nabycia w Bazylice Mariackiej przed koncertem
Bilety online https://ekobilet.pl/fundacja-silva-rerum
Dodaj zdjęcie

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni