stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

FJJ 2018: Chris Pitsiokos, Mary Halvorson Octet

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na 21. Festiwal Jazz Jantar. 10 listopada wystąpią Chris Pitsiokos i Mary Halvorson Octet.

CHRIS PITSIOKOS / CP Unit / Young America / pierwszy raz w Polsce
Chris Pitsiokos - saxophone / Tim Dahl - bass / Sam Lisabeth - guitar / Jason Nazary - drums


jazz - koncerty w Trójmieście


O Chrisie Pitsiokosie mówi się jako o najbardziej reprezentatywnym przedstawicielu nowej generacji muzyków, chcących wpłynąć na przemianę i rozwój coraz wyraźniej stawiającej na wielogatunkowość nowojorskiej sceny jazzowej. 28-letni dziś Pitsiokos jest dziś liderem trzech własnych zespołów, jego płyty znajdują się w katalogu portugalskiego Clean Feedu i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek dłuższej obecności saksofonisty na mapie jazzowej awangardy. Autorska muzyka saksofonisty zdradza szeroki horyzont twórczych zainteresowań: zawiera w sobie zarówno intensywną bezpośredniość no wave'u, jazzowy liryzm i drive oraz abstrakcyjną drobiazgowość kompozytorów współczesnych, zaś pytany o inspiracje Pitsiokos jednym tchem wymienia twórców z tak różnych muzycznych światów jak Ornette Coleman, The Contortions, Merzbow czy Otomo Yoshihide. Czerpiąc jednak z tylu muzycznych źródeł artysta dąży do wykształcenia własnego brzmienia: "Oczywiście nie da się uciec od wpływu , ale nie znaczy to, że nie możemy przebić się do nowych terytoriów czy eksplorować nowe krajobrazy. (...) John Zorn znany jest z czerpania inspiracji pochodzących z całej historii muzyki i używania ich w swojej własnej. Istnieje wielka różnica między między używaniem materiału do własnych kreatywnych celów a naiwnym odgrywaniem muzyki z przeszłości w przekonaniu, że robi się coś nowego. Treść jest najistotniejsza. Bob Dylan czy Neil Young zaprezentowali całkowicie nową perspektywę, jeśli chodzi o folk. Oni są geniuszami. Będą robili dobrą muzykę niezależnie od idiomu." - opowiadał w wywiadzie dla portal jazzrightnow.com i jest na najlepszej drodze do osiągnięcia celu.


MARY HALVORSON OCTET / Away With You / Avant Days / polska premiera
Mary Halvorson Octet. - guitar / Susan Alcorn - pedal steel guitar / Jonathan Finlayson - trumpet / Jon Irabagon - alto saxophone / Ingrid Laubrock - tenor saxophone / Jacob Garchik - trombone / John Hébert - bass / Ches Smith - drums


Nikt nie gra na gitarze tak jak Mary Halvorson. Niegdysiejsza uczennica muzyka-wizjonera Anthony'ego Braxtona zapełniła już niejedną półkę z płytami miłośników jazzowej awangardy, a stale rozrastająca się dyskografia obfituje w albumy nagrane w niezliczonych składach instrumentalnych i personalnych. Przy swej niecodziennej aktywności twórczej Mary Halvorson niezmiennie unika powtarzalności, co sprawia, że na każdy album gitarzystki czeka się z równą ciekawością. Powstały w wyniku stopniowej ewolucji tria Halvorson z basistą Johnem Hébertem i perkusistą Chesem Smithem oktet to, jako najliczniejszy dotychczas autorski zespół artystki, nawet na tym polu przypadek szczególny. Właśnie ta grupa pojawi się na scenie Klubu Żak, by po raz pierwszy w Polsce zaprezentować materiał z płyty "Away With You".

Charakterystyczne dla wymienianej wśród najbardziej kreatywnych współczesnych gitarzystów jazzowych Mary Halvorson oryginalne podejście do struktur melodycznych, misternie konstruowane harmonie jak i pełne, emocjonalne brzmienie zyskują w oktecie nowy wymiar. Uczestnictwo w zespole muzyków takich jak laureat prestiżowej nagrody im. Theloniusa Monka alcista Jon Irabagon, czy grająca na saksofonie tenorowym wieloletnia uczestniczka nowojorskiej sceny Ingrid Laubrock gwarantują wysoką jakość wykonawczą. Mający na koncie kilkanaście nagranych z Halvorson płyt John Hébert (bas) i Ches Smith (perkusja) gwarantują rytmiczną płynność, a obecność nieczęsto w zespołach jazzowych spotykanych instrumentów, takich jak puzon czy zwłaszcza pedal steel guitar dają możliwość wprowadzenia nietypowych rozwiązań brzmieniowych.

"Ta muzyka to artyzm wysokiej próby. Kompozycje i aranżacje Halvorson obracają się i obierają niespodziewane kierunki, pozostawiając Cię w zadziwieniu, jak ona ma zamiar je zgrać. Ale ona zawsze daje radę. Ostatecznie, Halvorson jest mistrzynią przedzierzgania pospolitości w coś niesamowitego i nowego.(...) Gitarzystka zbiera tu gwiazdorski skład awangardowej sceny (...) grupę liderów, dokładających się do niesamowitej grupowej roboty"
Frank Alkyer, Downbeat

----

Bilety na 10.11.2018:
20 zł I pula / 30 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 55 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
55 zł I pula / 75 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury
70 zł I pula / 90 zł II pula - bez zniżek
Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30 września 2018
Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.
Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • jazz , blues
  paź 20
  niedziela, g. 19:30 - 22:30
  Gdynia, Blues Club
  Pullover

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni