• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Exotic Taste of Europe - wystawa i zwiedzanie statku

Le Marité będzie stacjonować w porcie w Gdyni 28 kwietnia do 2 maja 2019 r. Odwiedź ten majestatyczny trójmasztowiec i zobacz wystawę zdjęć "Exotic Taste of Europe".

Na pokładzie statku znajduje się wystawa zdjęć "Exotic Taste of Europe" poświęcona produktom rolnym i ich producentom z ultraperyferyjnych regionów Europy: Wysp Kanaryjskich, Gwadelupy i Martyniki. Banany, winogrona, awokado. Przyjdź i poznaj te produkty, ich producentów, stosowane przez nich praktyki rolne oraz imponujące krajobrazy tych regionów.

Produkty te, pochodzące z ultraperyferyjnych regionów UE o wyjątkowym bogactwie, oferują konsumentom smak, jakość i identyfikowalność, gwarantowane znakiem jakości RUP.Le Marité jest barkentyną (inaczej szkunerbarkiem) czyli żaglowcem posiadającym trzy lub więcej masztów. Został zbudowany w 1921 roku w Fecamp, na wody wypłynął w 1923 r. Jest dziś ostatnią "czynną" tego typu jednostką, które w Normandii przeznaczone były do połowów dorszy.

Pływał i łowił dorsze na nowofundlandzkich wodach od 1923 do 1929 roku. W 1930 roku został odkupiony przez duńskiego armatora. W czasie II wojny światowej służył jako statek rybacki zaopatrujący Wielką Brytanię. Od 1946 do 1992 przeszedł kilka modyfikacji, został zamontowany silnik, po czym zaklasyfikowano go jako szkuner z drewna do połowów śledzi i krewetek. Głównie wykorzystywany był do połowów wzdłuż wybrzeży. W 1978 roku został rozbrojony i przeznaczony do zniszczenia, jednakże odkupili go Szwedzi i przywrócili do użytku. Maszty zostały przerobione, a wnętrze zmodyfikowane tak, aby można było na nim odbywać rejsy. W 1992 roku pod nową nazwą Blå Marité af Pripps wygrał jeden z wyścigów żaglowców.

Na początku 1999 roku, Jacques Chauveau, ówczesny prezes stowarzyszenia AMERAMI (ochrona dziedzictwa morskiego Francji) dowiedział się, że żaglowiec jest na sprzedaż. Dopiero cztery lata później po długich negocjacjach, kolektyw regionów normandzkich odkupił Le Marite za kwotę 1,6 miliona euro. W 2006 roku rozpoczęła się renowacja statku, która zakończyła się w 2012 roku.

Przeczytaj także

Opinie