• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Europejski Tydzień Mobilności (3 opinie)

 • Kalendarz
  16 - 22 września 2023
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

"Oszczędzaj energię" - to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności. Rozpocznie się w sobotę, 16 września i potrwa do piątku, 22 września. Tym razem na mieszkańców Gdyni czeka wystawa rowerowa, związana z jednośladami zabawa, a dla fanów komunikacji miejskiej nie tylko dodatkowe linie autobusowe, jak zawsze w tygodniu mobilności, w dodatku wykonywane częściowo zabytkowym taborem, ale i trolejbusowe z okazji 80. rocznicy uruchomienia trolejbusów w naszym mieście. Zwieńczeniem ETM jest Dzień bez Samochodu.

Europejski Tydzień Mobilności (zwany również Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju) to coroczna, ogólnoeuropejska kampania, przypadająca w trzeci tydzień września.

- Gdynia już po raz 17 uczestniczy w tym wydarzeniu, łącząc się z miastami z całej Europy, promującymi zrównoważone i przyjazne środowisku formy transportu. Tegoroczny program wydarzenia skupia się na promocji rowerów, jako takiej właśnie przyjaznej środowisku formie przemieszczania się. Wierzę, że jak co roku wspólnie będziemy cieszyć się tym wydarzeniem, promować je i wspierać zrównoważony transport mając świadomość jego znaczenia we współczesnym świecie - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców w Europejskim Tygodniu Mobilności?
Pierwszą z nich jest wystawa Kolorowych Rowerów w Centrum Miasta, której motywem przewodnim jest promowanie zrównoważonej mobilności oraz zachęcenie do częstszego korzystania z roweru w codziennych podróżach. Rowery zostaną przekształcone w prawdziwe dzieła sztuki. Referat Mobilności ozdobi je pięknymi dekoracjami i pomaluje na żywe kolory, które dodadzą życia ulicom. Co więcej, każdy rower będzie wyposażony w tabliczkę z pozytywnym przesłaniem. Będzie ono towarzyszyć właścicielom podczas jazdy.

- Chcemy, aby codzienna podróż była pełna radości i motywacji. Ta inicjatywa nawiązuje również do opracowywanej właśnie Strategii Rowerowej dla Gdyni do 2030 roku - zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Kolejnym wydarzeniem z okazji tygodnia mobilności jest zabawa "Zostań Detektywem Kolorowych Rowerów".

- Szukajcie i fotografujcie kolorowe rowery na ulicach naszego miasta. Wasze zdjęcia wezmą udział w jednym z konkursów, które przygotowaliśmy na cały czas trwania Tygodnia Mobilności na stronie Mobilna Gdynia na portalu społecznościowym Facebook - zachęca Marek Łucyk.

W piątek, 22 września, przypada Dzień bez Samochodu. To tradycyjne zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Mobilności.

- Ten dzień stanowi doskonałą okazję, aby zastanowić się nad korzyściami związanymi z aktywną mobilnością i spróbować alternatywnych środków transportu. Dołączcie do nas w tym tygodniu pełnym inspiracji i aktywności. To nie tylko okazja do zdobywania wiedzy na temat zrównoważonego transportu, ale również doskonały moment na nawiązanie nowych relacji społecznych i wspólne działanie na rzecz lepszej przyszłości naszego miasta - podsumowuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Gratka od Zarządu Komunikacji Miejskiej
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju i jubileuszu 80-lecia uruchomienia w Gdyni komunikacji trolejbusowej, przypadającego na poniedziałek, 18 września, w sobotę 16 września uruchomione zostaną linie okazjonalne.

Linia 101
W Gdańsku, Gdyni i Sopocie funkcjonować będzie linia 101 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP - Gdańsk Śródmieście SKM, na trasie prowadzącej w Gdyni ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV, al. Zwycięstwa, w Sopocie al. Niepodległości i w Gdańsku: al. Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Błędnik, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie i al. Armii Krajowej.

Linię 101 obsługiwać będzie 6 nowoczesnych pojazdów przegubowych: 3 autobusy z Gdańskich Autobusów i Tramwajów, jeden autobus z PKM w Gdyni, jeden elektrobus z PKA w Gdyni oraz jeden trolejbus z PKT w Gdyni. Odjazdy z obu pętli zaplanowano w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.

Linia 201
W Gdyni funkcjonować będzie linia 201 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP - Przystań Żeglugi, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II. Linia 201 obsługiwana będzie nowoczesnym trolejbusem. Kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.

Linia 301
W Gdyni funkcjonować będzie linia 301, o charakterze okrężnym, z przystankiem początkowo-końcowym Gdynia Dworzec Gł. PKP, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, pl. Kaszubski, Jana z Kolna i pl. Konstytucji.

Linia 301 obsługiwana będzie trolejbusem zabytkowym, a kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.

Uwaga! Trolejbusy linii 201 i 301 odjeżdżać będą z Dworca Gł. PKP w jednakowym czasie, umożliwiając, w miarę możliwości, przesiadkę przy Dworcu Gł. PKP z autobusu linii 101 przyjeżdzającego z kierunku Gdańska oraz zapewniając dogodną przesiadkę z jednego trolejbusu na drugi pasażerom zainteresowanym przejażdżką pojazdami obu linii. Po pokonaniu całej trasy trolejbusem linii 201 możliwe będzie, po niedługim oczekiwaniu, skorzystanie z trolejbusu linii 301 (lub odwrotnie).

Linia 401
W Gdyni funkcjonować będzie linia 401 w relacji Obłuże Maciejewicza - Orłowo SKM-Klif, na trasie prowadzącej ulicami: Maciejewicza, płk. Dąbka, Kwiatkowskiego, Estakadą Kwiatkowskiego, Morską, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV i al. Zwycięstwa.

Linia 401 obsługiwana będzie czterema zabytkowymi autobusami z firm: PA Gryf i Kultowy Ikarus. Kursy wykonywane będą w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut. Z kierunku Obłuża Maciejewicza zaplanowano dogodne przesiadki na trolejbusy linii 201 i 301 na przystanku 3 Maja przy ul. 10 Lutego. Ponadto kursy zaplanowano w taki sposób, aby wraz z autobusami linii 101 zapewniały rytmiczną częstotliwość czterech odjazdów na godzinę na odcinku 10 Lutego - Orłowo SKM Klif.

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • A jaki bilet na linię 101? (1)

  Nic o bilecie na linie specjalne? Gdański, Gdyński czy jaki?

  • 0 0

  • Ty udajesz, czy nie umiesz czytać z zrozumieniem. Przecież od lat ta linia w ten dzień jest bezpłatna dla każdego

   • 0 0

 • Nic z tej cz~stotlieości nie wyjdzie, bo w Sopocie i Gdańsku odbywać się będą w tym samym czasie, biegi głównymi ulicami. To spowoduje bardzo duże korki i utrudnienia na trasie Lini 101.

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.