Impreza już się odbyła
PATRONAT

Europejski Tydzień Mobilności

  • 15 - 22 września 2018
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

Pod hasłem "Przesiadaj się i jedź" w dniach 15-22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i wycieczkach inspirowanych mobilnością oraz rodzinnych piknikach.

W ramach projektu BSR Electric pod hasłem KRĘĆ PO GDAŃSKU odbędzie się seria rowerowych przejazdów z przewodnikiem. W dniach od 17 do 22 września przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. "Najpiękniejsze gdańskie widoki" to czterogodzinna wycieczka dla osób chcących lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port, zaś "Gdańsk blisko natury" to trasa dla miłośników zieleni znad Opływu Motławy do królewskiego Parku na Oruni i z powrotem do centrum miasta. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet.

W niedzielę 16 września na ulicach Szafarnia i Stągiewna odbędzie się PIKNIK EKOMOBILNOŚCI. Wśród atrakcji znajdą się m.in. organizowane w ramach projektu SOLEZ warsztaty popularnonaukowe dla dzieci "Smog, czyli co nas truje", bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych dla dzieci i strefy relaksu.

- Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej. Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji "Przesiadaj się i jedź", gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu. Przyszłościowo patrzymy na komunikację w mieście, więc będziemy również konsultować z mieszkańcami wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W dniach 17 września (na ul. Szafarnia) i 21 września (na ul. Piwnej), zapraszamy mieszkańców do udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych - tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach.
18 września w CH Manhattan pod hasłem Wybieramy trasę pokazową robobusa odbędą się konsultacje dla mieszkańców w ramach projektu Sohjoa Baltic "Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego". Będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć na temat rozważanych lokalizacji.

W dniach od 17 do 22 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Z kolei 22 września zapraszamy na trzecią już edycję imprezy ROWEREM DO ZOO. Osoby, które do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjadą na rowerach otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł - dorośli, 5 zł - dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystać będą mogli z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestować przyczepki rowerowe.

Tego dnia pod hasłem HULAJ PRZEZ GDAŃSK odbędzie się też przejazd po Gdańsku na hulajnogach oraz zwiedzanie na co dzień niedostępnych miejsc w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na obydwie atrakcje obowiązują zapisy).

Tradycyjnie już, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie także DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.

Święto komunikacji miejskiej na pętli Chełm Witosa
Gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii - tak zapowiada się piknik komunikacyjny, który w sobotę 15 września odbędzie się na Chełmie.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na pętlę tramwajową Chełm Witosa w godzinach 11:00 - 14:00 na rodzinny festyn, który odbędzie się pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Zaplanowano dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych - trzy sobotnie godziny będą wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami, szeregiem atrakcji, w tym prezentacją zabytkowych gdańskich pojazdów. Warto przyjechać rowerem, serwis rowerowy udzieli wielu cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Smakoszom zapewnimy pyszną grochówkę.

- To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę! - zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski. Do wygrania w konkursach będą np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk.

Zarząd Transportu Miejskiego wypuści limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu- bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.

Więcej: informacji:
www.rowerowygdansk.pl - zapisy na limitowane atrakcje
www.ztm.gda.pl
www.gdansk.pl
Facebook: RowerowyGdansk

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2018 w Gdańsku

- Bezpieczna Komunikacja Miejska w Gdańsku - 15.09 (sobota) w godz.: 11:00 - 14:00 - piknik na pętli tramwajowej Chełm - Witosa;

- Piknik Ekomobilności - 16.09 (niedziela) w godz.: 11:00 - 15:00 na ul. Szafarnia i Stągiewna

- Kręć po Gdańsku - 17-22.09 - rowerowe przejazdy z przewodnikiem po Gdańsku. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne (obowiązują zapisy).

Terminy:
17.09 (poniedziałek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 - 19:00
18.09 (wtorek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 - 19:00
19.09 (środa) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 - 19:00
20.09 (czwartek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 - 19:00
21.09 (piątek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 - 19:00
22.09 (sobota) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 10:00 - 13:00

- Zrób sobie profesjonalne ROWEROWE ZDJĘCIE!:
• 17.09 (poniedziałek) w godz.: 15:30 - 17:30 na ul. Szafarnia
• 21.09 (piątek) w godz.: 15:30 - 17:30 na ul. Piwnej

- Wybieramy Trasę Robobusa (18.09) wtorek w godz.: 17:00 - 19:00 w CH Manhattan (sala na III p.) - konsultacja projektu Sohjoa Baltic

- Lekcja komunikacyjna dla seniorów w Centrali Ruchu ZTM - 18.09 (wtorek)

- Lekcja komunikacyjna w Centrali Ruchu ZTM - 20.09 (czwartek) - zaproszenie do zdobycia na stoisku ZTM podczas pikniku na Chełmie (15.09)

- Aspekty prawne autonomicznej mobilności - 20.09 (czwartek) - ogólnopolskie warsztaty w ramach projektu Sohjoa Baltic

- Europejski Dzień bez Samochodu - 22.09 (sobota) - zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską

- Zwiedzanie terminala lotniczego - 22.09 - czyli wycieczka po Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (obowiązują zapisy)

- Hulaj przez Gdańsk - 22.09 - czyli wycieczka na hulajnogach po Gdańsku (obowiązują zapisy)

- Rowerem do ZOO - 22.09 w godz.: 09:00 - 18:00 - przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł - normalny, 5 zł - ulgowy)

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij