• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Etno-wiosnowisko. Festiwal Muzyki i Wiosny (2 opinie)

Wiosenni marzyciele! Wielbiciele muzyki prostej z przytupem wiejskim! Etnofile i tradycjonaliści! Niedzielni kwietniowi ukwieceni spacerowicze! Nie może Was zabraknąć! To pierwszy trójmiejski festiwal, w którym budzimy świat i odczarowujemy zimę przy dźwiękach muzyki tradycyjnej! Wiosenne opowieści, muzyka etniczna w najlepszym wykonaniu trójmiejskich i warszawskich twórców ludowej muzycznej awangardy! Wszystko we wspaniałej scenerii Muzeum Etnograficznego w Oliwie!

PROGRAM:
10:30 - 12:00 warsztaty pieśni wiosennych: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus
12:00 PARADA WIOSENNA Park Oliwski, Teatr Znak
12:30 - 15:00 KONCERTY: Katarzyna Enemuo, Laboratorium Pieśni, Sutari

Program pierwszej edycji Festiwalu otwierają warsztaty pieśni wiosennych, które poprowadzą Alina Jurczyszyn - absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz Kamila Bigus - skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

O godzinie 12:00 zapraszamy wszystkich na wiosenną paradę w Parku Oliwskim, po której rozpocznie się część koncertowa w Muzeum Etnograficznym. Otworzy ją Katarzyna Enemuo - (śpiewaczka związana z Teatrem Węgajty), wiosennymi, śpiewnymi opowieściami przy akompaniamencie lutni i akordeonu.

Następny punkt programu to koncert zespołu Laboratorium Pieśni, współorganizatora Festiwalu. Laboratorium Pieśni jest galerią trójmiejskich muzyków i pieśniarzy, którzy odwołując się do muzycznej tradycji ludowej ( szczególnie romskiej i bałkańskiej ), tworzą współczesne aranżacje, często dotykające oryginału zaledwie fragmentem melodii lub tekstem. Utwory w czasie prób przechodzą metamorfozę - ze świata przeszłości wychodzą ku współczesności - ale to tradycja jest inspiracją, iskrą, która żyje w każdej kompozycji.

Występy leżą na pograniczu koncertu i performance'u - niezwykle barwne, zagarniające widza, tworzące atmosferę współuczestnictwa, wciągające go w świat zapomnianej muzyki, która nagle staje się bliska, poruszająca, zadziwiająco aktualna. Zespół wystąpi w składzie: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Michał Zeltman, Michał Mantaj, Piotr Grudziel oraz Dawid Lipka.

W przerwie między koncertami posłuchać będzie można kameralnego pokazu pieśni tradycyjnych, w wykonaniu grup warsztatowych, m.in. grupy wywodzącej się z zespołu Poghanky w skłądzie:Beata Szalkowska, Joanna Gostkowska, Justyna Mazurkiewicz oraz członków Akademi Pieśni Tradycyjnej.

Zwieńczeniem Festiwalu są goście z Warszawy - zespół Sutari - awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Grupę tworzą: Barbara Songin, Katarzyna Kapela, Zofia Barańska - wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych.

Zapraszamy!

Przeczytaj także

Informacja o biletach

karnet na wszystkie koncerty: 4 zł, płatne w kasie Muzeum Etnograficznego
Warsztaty są bezpłatne. Zapisy na warsztaty: laboratoriumpiesni@wp.pl

Opinie (2)

 • Co z zapisami na warsztaty? Kiedy będzie odzew

  na zgłoszenia? A może wolno przyjąć że każdy kto wysłał zgłoszenie jest przyjęty?

  • 0 0

 • Świetna impreza

  Naprawdę ciekawa inicjatywa :) Szkoda tylko, że zimno i było tak mało miejsc :)) MOże następnym razem należałoby zrezygnować z krzeseł, żeby więcej ludzi się zmieściło i żeby można było pobrykać do muzyki?
  Tak czy siak - bardzo mi się podobało.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • w plenerze , festyn , zawody / wyścigi
  maj 20
  piątek, g. 16:00 - 19:00
  Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
  Regaty Smoczych Łodzi