• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dziennik z podróży - pokaz filmu z językiem migowym

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Cykl "Miejskie Lekcje Fotografii" - warsztaty fotograficzne i projekcje filmów o tematyce związanej z fotografią. 20 lipca odbędzie się pokaz filmu "Dziennik z podróży", reż. Piotr Stasik.

maj 15

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 26,90 zł
Przed projekcją odbędzie się wprowadzenie filmoznawczyni, po seansie dyskusja.

Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny - tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.
Im głębiej wchodzimy w opowiadaną historię, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem - i okiem - przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele i umyśle. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

Tadeusz Rolke (ur. 1929) jest wybitnym polskim artystą fotografem. Studiował historię sztuki w Lublinie i w Warszawie. W latach 50. wyrzucony ze studiów za działalność wrogą wobec ustroju zatrudnił się w Polskich Zakładach Optycznych, gdzie zdobywał i doskonalił warsztat. Robił zdjęcia dla Świata Młodych, Przekroju, a od początku lat 70., już na emigracji, dla Sterna, Die Zeit oraz Der Spiegel. To w Niemczech powstały słynne cykle fotograficzne: Velgen, Sycylia oraz opowiadający o targu rybnym w Hamburgu Fischmarkt. Rolke jest uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Dokumentował życie codzienne ulic Warszawy, Hamburga, Sycylii, fotografował modę i życie artystycznej bohemy. Do Polski wrócił na stałe w latach 80. W 2009 roku został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Fotografie Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach. W ostatnich latach ukazały się: Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005, (2006), Kobieta to...(2008) oraz Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury (2008).

Prowadząca spotkanie: Paulina Pohl
Kulturoznawczyni, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, członkini i współzałożycielka Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Animatorka kultury, edukatorka filmowa, działaczka społeczna, wiceprezeska fundacji Machina Zmian, Ambasadorka projektu 440 km po zmianę.

---
Wszystkie wydarzenia z cyklu (warsztaty, projekcje filmowe i inne) chcemy udostępnić jak największej ilości osób bez względu na stopień sprawności. Sala, w której odbywają się warsztaty i pokazy filmowe, znajduje się w budynku bez barier architektonicznych. Jeśli masz ochotę wziąć udział w wydarzeniu i masz dodatkowe potrzeby (tłumacz/tłumaczka j. migowego, asysta podczas zajęć, dojazd na miejsce warsztatu lub pokazu i inne) proszę skontaktuj się z nami: Paula Bartnik, paula@440km.pl / tel 797580787

---
Projekt "Miejskie Lekcje Fotografii - Międzypokoleniowe Lekcje Fotografii i Filmu" jest realizowany przez Fundacja Machina Zmian.

Projekt Międzypokoleniowe Lekcje Fotografii i Filmu jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Partnerem projektu jest: Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, Władysławowo i Jastarnia.

Opinie

  • festiwal filmowy , projekcje filmowe
    maj 12-19

    Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
    21. MDAG
  • projekcje filmowe , spotkanie , warsztaty
    maj 10-12
    piątek - niedziela, g. 18:30
    Gdańsk, DKF Miłość Blondynki
    Norifest