stat
Impreza już się odbyła

Drew McDowall Live

Drew McDowall przeżywa artystyczny renesans. Zaczynał pod koniec lat 70. w założonym przez siebie post-punkowym zespole The Poems. W kolejnych dekadach koncertował i nagrywał jako regularny członek legendarnych grup Psychic TV i Coil, zaś w bieżącym stuleciu współtworzył projekty Captain Sons And Daughters i Compound Eye. Przed trzema laty zainaugurował działalność solową albumem "Collapse", którego następca - "Unnatural Channel" - ukazał się w ubiegłym roku. W czerwcu McDowall odwiedzi Polskę - na koncercie w Kolonii zaprezentuje materiał z płyty "The Third Helix".

Wszystkie wymienione wyżej przedsięwzięcia - zarówno kolektywne, jak i samodzielne - łączy wyraźny wspólny mianownik, który można z grubsza określić jako zamiłowanie do dźwiękowych eksperymentów i nacisk położony na atmosferę nie z tego świata. Najnowszy album McDowalla gładko wpisuje się w ów modus operandi. Jak głosi notatka prasowa, tematem przewodnim "The Third Helix" jest "ćwiczenie w rozwikłaniu DNA halucynacji" (czy są to omamy samoistne, czy też wywoływane za pomocą hipnozy lub środków odurzających - nie wiadomo). Nie dziwi zatem hipnagogiczna, halucynacyjna aura muzyki.

muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście


Zawartość "The Third Helix" nie jest tak gwałtowna jak poprzednie płyty McDowalla, choć emanuje podobnym niepokojem. Ewokuje też nieco inne stany - podczas gdy "Collapse" i "Unnatural Channel" stanowiły dzieła kojarzące się z jakimś tajemniczym obrządkiem magicznym, ten album brzmi jak alternatywna ścieżka dźwiękowa do filmu z uniwersum "Obcego". Tak jakby było się emanacją jednoosobowej ekspedycji badającej głębokie jaskinie na odległej planecie, gdzie jedynym źródłem światła jest wąski snop halogenowej latarki, a odgłosy kroków odbijają się złowróżbnym echem od skalnych ścian.

Klamrę spinającą całość stanowią majestatyczny "Rhizome" (są tu nawet smyczki) i kojący "Immanent". Pomiędzy nimi rozpościera się blisko pół godziny mrocznej, wielowarstwowej elektroniki zbudowanej z przepastnych dronów, poszatkowanych wokaliz, metalicznych akordów, pulsujących pogłosów, widmowych powidoków, przetworzonych smyczków i syntezatorów modularnych. Dźwięk jest ulotny i zarazem tak namacalny, że niemal trójwymiarowy. Muzyka stworzona do medytacji, kontemplacji i innych form podróży.

Odsłuch: https://drewmcdowall.bandcamp.com/album/the-third-helix

Bilety:
Pula I - 20 pln - do wyczerpania.
Pula II - 30 pln - do wyczerpania.

Koncert odbywa się w ramach projektu OPEN
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

Organizator:
Kolonia Artystów

Patronat:
Glissando
Nowe idzie od morza
Metropolitalna Karta do Kultury

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni