• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dom-Ogród Wszystkich Istot

Jak sprawić by bryła naszego domu nie była martwa, lecz stała się przestrzenią zieloną, przyjazną nie tylko dla ludzi? Zapraszamy do uczestnictwa w naszym projekcie damy Wam do dyspozycji narzędzia, materiały, wsparcie i wiedzę specjalistów, tak byście mogli zmieniać świat wokół siebie. Dom-Ogród Wszystkich Istot to działanie artystyczne z udziałem mieszkańców Gdańska, zorganizowane zgodnie z ideą dizajnu partycypacyjnego.

maj 18

sobota, godz. 9:00 -15:00

Rumia, ul. Kosynierów 80D/21
Wstęp wolny
sie 15-17

czwartek - sobota, godz. 11:00

bilety 60 - 260 zł
Kup bilet
Będziecie projektować adaptację zewnętrznych elementów waszych domów w ten sposób, by mogła ona stać się przestrzenią przyjazną dla jak największej ilości roślin, ptaków i owadów. Zastanowicie się, jak wykorzystać do tego balkony, tarasy, parapety, ściany czy dachy. Każdy budynek posiada potencjał, który może być w tym celu wykorzystany. Musicie go tylko odkryć. W tym celu wspólnie przeanalizujemy strukturę budynku i znajdziemy rozwiązanie dla każdego z uczestników projektu.

Prowadzenie: Agnieszka Wołodźko
Prowadzenie warsztatu: Marzena Mruk-Wszałek

Przygotowane projekty będziecie wcielać w życie. Zgromadzicie informacje, w jaki sposób, mając do dyspozycji skromne środki, możecie uzyskać jak najlepsze efekty. Pomogą wam w tym warsztaty ceramiczne i stolarskie. Będziemy również wymieniać się sadzonkami własnej hodowli.

Stwórzmy razem silny zespół, którego członkowie i członkinie od maja do września 2023 r. będą działać w swoich indywidualnych przestrzeniach, lecz podzielą się z innymi swoimi doświadczeniami! Pomoże w tym strona internetowa, na której będziemy na bieżąco zamieszczać dokumentację wszystkich osiągnięć. Poprzez udział w tym projekcie we własnym zakresie będziecie działać na rzecz bioróżnorodności w Gdańsku!

Terminarz spotkań:

11.07.2023 - Warsztaty terenowe.

Prowadzenie: Marzena Mruk-Wszałek
Zbiórka: godz. 18:00 na Placu Solidarności, przy Pomniku Poległych Stoczniowców (Trzech Krzyżach)
W trakcie warsztatów zapoznamy się z przykładami rozwiązań w Gdańsku, które mają na celu zminimalizowanie kryzysu środowiskowo-przyrodniczego związanego ze zmianami klimatu. Zobaczymy m.in.:
- małą retencję jako metodę wykorzystywania wód opadowych;
- ogrody społeczne jako przykład ekonomii współdzielnej czyli sposób na uprawę żywności z troską o środowisko;
- ogród biocenotyczny, który dzięki wykorzystaniu elementów przyrody nieożywionej daje szansę na zaistnienie przyrody ożywionej.

25.07.2023 - Szczegóły spotkania wkrótce
Zapisy i informacje: zapisystacja@gak.gda.pl
-------------
Agnieszka Wołodźko - artystka, kuratorka i badaczka kultury. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką zaangażowaną, fotografią, instalacją, ceramiką, pracami dźwiękowymi i akcjami, publikuje teksty o sztuce i kulturze współczesnej. Specjalizuje się w realizacji projektów partycypacyjnych, w ramach których angażuje osoby bez specjalistycznego przygotowania do wspólnych działań twórczych. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Marzena Mruk-Wszałek - ekspertka od zieleni, autorka bloga Miasto Botaniczne, rolniczka/przyrodniczka/ekolożka/edukatorka/aktywistka/florystka/ogrodniczka/projektantka przestrzeni/bioarchitektka. Najważniejsze jest dla niej popularyzowanie roślinności ruderalnej (tzw. samoodradzającej się) oraz miejskiej przyrody, czyli wtórnych ekosystemów. Uważa, że projekty związane z przyrodą powinny być podparte ideą "szanuj to, co już rośnie". Uwielbia projekty społeczne, bo lubi ludzi tak samo jak "dziką" przyrodę. Dialog "ludzie- przyroda" jest dla niej jednym z cenniejszych w życiu.

Opinie