stat
PATRONAT

Dni Austrii 2017 Gdańsk-Sopot-Gdynia (1 opinia)

 • 26 września - 29 października 2017
 • Gdańsk, Sopot, Gdynia

Już po raz drugi zapraszamy na Dni Austrii 2017 Gdańsku - Sopot- Gdynia, które potrwają od 26 września do 29 października. 

Gdańskie Dni Seniora 2019

1 - 31 października 2019

Gdańsk
Wstęp wolny
Wydarzenie ma na celu budowanie mostów kulturowych pomiędzy Polską a Austrią, będzie więc to okazja do wspólnych spotkań ze sztuką, muzyką, biznesem, filmem i literaturą, a także z kulinariami.

W tym roku wydarzeniem wiodącym będzie międzynarodowa konferencja Design in Mobility - design w mobilności, która odbędzie się 7 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, w Centrum Design w Gdyni. Przedstawiciele Austrii, Włoch i Polski wymienią się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami w mobilności elektrycznej pojazdów dwukołowych oraz w artystycznych projektach samochodowych.  Zostaną zaprezentowane dwa produkty, które otrzymały nagrodę państwa austriackiego w roku 2015 za "Dobrą Formę". Jest to motocykl elektryczny - Johammer J1 oraz wóz strażacki wykorzystywany na lotniskach - Rosenbauer Panther.

Podczas konferencji wystąpi m.in.: Philipp Halla z Austrii, który opowie o futurystycznym motocyklu elektrycznym Johammmer J1, z innowacyjną technologią energetyczną, osiągający prędkość 200 km/h oraz o hulajnodze - UCARVER, która osiąga maksymalną prędkość 25 km/h i świetnie integruje się ze środkami komunikacji miejskiej.

Roberto Romagnoli z Włoch przedstawi miejski rower - Urban Bike 10 wyposażony w jedyny hybrydowy silnik elektryczny, który można ładować rowerem. Przedmiot został tak zaprojektowany, że łączy tradycję i technologię. 

Klaus Ziegler zaprezentuje projekty austriackiej firmy Sycube - zarządzanie systemami rowerowymi i ładowanie e-rowerów oraz funkcjonowanie roweru publicznego. 

Po pojazdach dwukołowych przejdziemy do części samochodowej. Daniel Huber z Austrii zapozna nas z najnowocześniejszą ofertą wozu strażackiego wykorzystywanego na lotnisku - Rosenbauer PANTHER, będący synonimem szybkości, bezpieczeństwa, designu i doskonałej skuteczności podczas zwalczania pożarów. 


Gunter Schonberger z Austrii omówi problem praw autorskich dzieł wykorzystywanych na autach, na przykładzie Porsche 911. 

Natomiast Magdalena Lukas-Jurkowski, mistrzyni rajdowa z Polski przygotowała nam niespodziankę pt. 299 793 km/s - prędkość światła!

Temat mobilności i designu pojawi się raz jeszcze na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie zostanie przedstawiony znany projekt Mobile Hospitality (przenośna kuchnia) Anny Rosinke i Macieja Chmary. Projektanci pochodzą z Gdyni, są absolwentami wzornictwa i architektury wnętrz na ASP w Gdańsku, kształcili się również w Linz oraz w Wiedniu, gdzie od 2011 roku z dużym sukcesem prowadzą własne studio design. 

Chmara Rosinke
Chmara Rosinke


***
26 września
zainaugurujemy Dni Austrii dwiema wystawami - o 16.00 spotkamy się przy ogrodzeniu Parku Oliwskiego, a o 19.04 w Galerii WL4. 

Pierwsza ekspozycja jest efektem dialogu austriackiej artystki Danieli Litto z polskimi artystami (Noemi Staniszewska , Adriana Majdzińska i Cezary Paszkowski) poprzez udział w projekcie Artivive. Ten program ma na celu tworzenie nowego wymiaru sztuki przy użyciu poszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality - AR) oraz umożliwienie artystom łączenie klasycznej sztuki z cyfrową. Wystarczy użyć Artivive App na swoim smartfonie lub tablecie by obraz stał się ruchomy. Już dzisiaj możecie spróbować tego niezwykłego doświadczenia z obrazkiem Danieli Litto, które jest na stronie tytułowej programu Dni Austrii 2017. 

Natomiast druga wystawa to kolejne spotkanie polsko-autriackie: Saleh Rozati /irański artysta żyjący w Austrii/ zaprezentuje performance dźwiękowy i rysunki, a polscy artyści Aleksandra Perzyńska -kolaże oraz Daniel Sobański
Foto 3. Duo Arcord - Ana Topalovic (wiolenczela) i Nikol Djorc (akordeon)
Foto 3. Duo Arcord - Ana Topalovic (wiolenczela) i Nikol Djorc (akordeon)
rzeźbę.

Natomiast oficjalne otwarcie Dni Austrii (wstęp na zaproszenie) połączone z polsko-austriackim bankietem biznesowym odbędzie się 28 września w Oliwskim Ratuszu Kultury. W programie także koncert wokalistki jazzowej Alicji Serowik i gość specjalny wieczoru Johanna Doderer, znana austriacka kompozytorka. 

Muzyka w tegorocznej edycji będzie stanowiła istotną część projektu. 1 października zespół Duo Arcord - Ana Topalovic na wiolenczeli i Nikol Djorc na akordeonie zagrają w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Duet zaprezentuje swój debiutancki album "Inspired by Songs & Dances" zawierający intrygujące interpretacje utworów klasycznych i współczesnych - od Bacha, Beethovena, Czajkowskiego i Weinberga po Bartoka, Doderer i Piazzolę. Muzycy świetnie eksperymentują z dość niezwykłym połączeniem instrumentów, wydawałoby się, że nawet przeciwstawnym.


***

W nasz program wpisuje się również koncert basisty Juan García-Hereros, Kolumbijczyka o indiańskich korzeniach, żyjącego w Austrii. Podczas sopockiego festiwalu jazzowego w Sofitel Grand Sopot, wirtuoz zaprezentuje wraz z septetem wielokulturowy projekt The Blue Road. 

4 października w Fundacji RC odbędzie się spotkanie filmowe dla młodzieży z Pawłem Huelle, który opowie m.in.: o swoich korzeniach austriackich i przedstawi film dokumentalny Paweł Huelle - metafizyka pamięci. 

Spotkanie na styku sztuki i biznesu będzie miało miejsce 12 października w Olivia Business Center. Gośćmi videokonferencji na żywo pt. Sztuka jako Inwestycja będą reprezentanci Art Galllery ARCC w Wiedniu - Ulla Bartel i Rudolf Leeb oraz Daniela Litto. Rozmowy z nimi poprowadzą artysta Joachim Lothar Gartner i Magdalena Jaetke, ARTONTOUR.

Wieczór literacki zapewni nam Sarita Jenamani, Hinduska mieszkająca w Austrii. Na promocję jej książki pt. Inscriptures on sand dunes zapraszamy 27 października do Sztuki Wyboru. 

Nowym akcentem Dni Austrii 2017 jest Austriacki Tydzień Kulinarny, który potrwa od 21 do 28 października. Z tej okazji restauracje - UMAM, ELIKSIR, OTWARTA (znajdujące się na terenie Garnizonu Kultury) inspirując się austriacką kuchnią przygotują i zaproponują Państwu specjalne menu. 

Wszystkie wydarzenia będą swego rodzaju przygotowaniem do Święta Narodowego Austrii, które będzie uroczyście obchodzone 29 października, w Muzeum Miasta Gdyni. W programie m.in.: podsumowanie Dni Austrii, finisaż wystawy Chmara.Rosinke Mobile Hospitality oraz pokaz Kuchni Molekularnej w wykonaniu Mateusza Trzeciaka i Pawła Wątora, z Eliksiru. Gościem specjalnym będzie Severin Filek, Prezes Design Austria. /wstęp na zaproszenie/

Dni Austrii Gdańsk - Sopot - Gdynia
26/09 - 29/10/2017


Wtorek, 26/09/2017
16.00 - 18.00 Wernisaż wystawy Daniela Litto - Otwarty dialog z polskimi artystami poprzez Artivive - Noemi Staniszewska, Adriana Majdzińska, Cezary Paszkowski / różne media i film

Powitanie: Andrzej Stelmasiewicz, Fundacja Wspólnota Gdańska
Otwarcie wystawy: Magdalena Jaetke, ARTONTOUR
Ogrodzenie Parku Oliwskiego (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 www.wspolnotagdanska.pl)
Wstęp wolny. Wystawa potrwa do dnia 26.10.2017

Wtorek, 26/09/2017
19.04 - 21.00

Wernisaż wystawy Miejsca / Places
Saleh Rozati (Iran-Austria) / rysunki, Aleksandra Perzyńska / kolaż, Daniel Sobański / rzeźba

Powitanie: Rupert Wenmann, Dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie
Otwarcie wystawy: Czesław Podleśny, WL4 / Magdalena Jaetke, ARTONTOUR
WL4 przestrzeń sztuki (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4 / www.wl4.pl)
Wstęp wolny. Wystawa potrwa do dnia 03.10.2017

Czwartek, 28/09/2017
19.00 - 22.00 Oficjalne otwarcie Dni Austrii Gdańsk-Sopot-Gdynia 2017
Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 / www.wspolnotagdanska.pl)
Wstęp na zaproszenie.

Powitanie: Marek Kacprzak, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku / Paweł Orłowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego / Karl Schmidt, Radca Handlowy Ambasady Republiki Austrii w Polsce i Head Advantage Austria w Warszawie / Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Magdalena Jaetke, Prezes FACT - free art & culture transfer

Bankiet Biznesu Austriacko - Polskiego (B2B)
Koncert: DO ŚË - Alicja Serowik / wokalistka jazzowa
Prezentacja filmu muzycznego: Break on Trough - Hołd dla Jima Morrisona Muzyka: Johanna Doderer / film: Patrick Doderer i Sebastian Kubelka
Degustacja austriackiego wina z winnicy Haralda Warscher

Niedziela, 01/10/2017
20.00 - 21.30 Koncert Duo Arcord Inspired by Songs & Dances
Ana Topalovic / wiolonczela
Nikola Djoric / akordeon
Powitanie: Michał Samet, Gmina Wyznaniowa Żydowska
Słowo wstępne: Johanna Doderer / kompozytorka

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku (Gdańsk, ul. Partyzantów / www.gdansk.jewish.org.pl)
Bilety w cenie 15zł do nabycia na godzinę przed koncertem.
Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 28.09.2017 na www.dniaustrii.eu

Środa, 04/10/2017
16.30 - 19.00 Spotkanie z Pawłem Huelle
Edukacja filmowa dla uczniów szkół średnich
Powitanie: Mariusz Kowalik, Fundacja RC / Aleksandra Malinowska, Kreatywnie Pokoleniom
Paweł Huelle / polski pisarz z austriackimi korzeniami
Prezentacja: film dokumentalny, Paweł Huelle - metafizyka pamięci (2004)

Fundacja RC / Centrum Organizacji Pozarządowych (Gdańsk, al. Grunwaldzka www.fundacja.org.pl)
Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 02.10.2017 na www.dniaustrii.eu

Sobota, 07/10/2017
Międzynarodowa Konferencja: Design in Mobility
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia / Centrum Designu Gdynia (Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, budynek III., Sala Kinowa, www.centrumdesignu.gdynia.pl / ppnt.gdynia.pl )
Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 06.10.2017 na www.dniaustrii.eu

9.30 - 10.00 Rejestracja
Powitanie: Ewa Chudecka, Centrum Designu Gdynia

ELECTRIC VEHICLES
10.00 - 10.30 Philipp Halla (AT) - vertical.world
E-motocykl Johammer J1 i hulajnoga Ucarver

10.45 - 11.15 Roberto Romagnoli (IT) - offiseria.com
Urban Bike 10, Zehus Human + Zero Emission Human Synergy

11.30 - 12.00 Klaus Ziegler (AT) - sycube.at
Zarządzanie i ładowanie e-rowerów, wynajem mobilności

12.00 - 13.00 Przerwa

VEHICLE ART PROJECTS
13.00 - 13.30 Daniel Huber (AT) - spiritdesign.com
Wóz strażacki na lotniskach Rosenbauer Panther oraz ekojacht Morhpeo

13.45 - 14.15 Günter Schönberger (AT) - bildrecht.at
Prawa autorskie: wykorzystywanie dzieł sztuki na pojazdach, J.L.Gartner - Design na Porsche 911

14.30 - 15.00 Magdalena Lukas-Jurkowski (PL)
299 793 km/s

15.00 - 17.00 Networking i bankiet

Sobota, 07/10/2017
18.00 - 20.00 Wernisaż wystawy Mobile Hospitality - Chmara.Rosinke

Powitanie: Jacek Friedrich, Muzeum Miasta Gdyni
Otwarcie wystawy: Anna Rosinke,  Design Studio
Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1 / www.muzeumgdynia.pl)
Wstęp wolny. Wystawa potrwa do dnia 29.10.2017

Sobota, 07/10/2017
21.20 - 23.00 Koncert The Blue Road - Snow Owl
Juan Garcia Herreros (Kolumbia-Austria) / gitara kontra-basowa / austriacki Ambsador Integracji

Hotel Sofitel Grand Sopot (Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12/14 / www.sopotjazz.pl)
Wstęp płatny. Prosimy o odwiedzenie strony www.sopotjazz.pl/artysci/2/snow-owl-the-blue-road-

Czwartek, 12/10/2017
18.00 - 20.00 Spotkanie Sztuka jako Inwestycja / wideokonferencja na żywo
Goście: Ulla Bartel & Rudolf Leeb, gallery ARCC.art, Wiedeń / Daniela Litto, artystka / Joachim Lothar Gartner, artysta
Moderator: Magdalena Jaetke, ARTONTOUR
Olivia Business Centre (Gdańsk, al. Grunwaldzka 472 / www.oliviacentre.com)
Wstęp płatny. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 10.10.2017 na www.dniaustrii.eu

Sobota, 21/10/2017
Austriacki Tydzień Kulinarny
Garnizon Kultury (Gdańsk - Wrzeszcz, www.garnizon.pl/garnizon-kultury) Tydzień kulinarny potrwa do dnia 29.10.2017

Miejsca: UMAM, ELIKSIR, OTWARTA i inne
W miejscach oznaczonych austriacką flagą możecie delektować się smakami inspirowanymi kuchnią austriacką.

Wtorek, 24/10/2017, godz. 19.30
Kolacja w restauracji Otwarta wraz z Konsulem Honorowym Republiki Austrii w Gdańsku.

Piątek, 27/10/2017
19.00 - 21.00 Wieczór literacki
Prezentacja książki: Inscriptures on sand dunes / rozmowa w j. angielskim
Powitanie: Magdalena Kalisz, Sztuka Wyboru
Sarita Jenamani (Indie-Austria) / pisarka
SZTUKA WYBORU (Gdańsk, ul. Słowackiego 19 / www.sztukawyboru.eu)
Wstęp wolny.

Niedziela, 29/10/2017
15.00 - 18.00 Uroczystość z okazji Święta Narodowego Republiki Austrii
Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1 / www.muzeumgdynia.pl)
Wstęp na zaproszenie.

Powitanie: Marek Kacprzak, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku / Wiesław Byczkowski Wicemarszałek Województwa Pomorskiego / Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni / Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu / Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska / Jacek Friedrich, Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni / Severin Filek, Prezes Design Austria / Magdalena Jaetke, Prezes FACT - free art & culture transfer

Finisaż wystawy austriackiej: Chmara.Rosinke / Mobile Hospitality
Pokaz Kuchni Molekularnej w wykonaniu Mateusza Trzeciaka i Pawła Wątora / restauracja Eliksir
Prezentacja wystawy: Oskar Zięta / Polskie Projekty Polscy Projektanci
Oprawa muzyczna: Współczesne polskie i austriackie inspiracje dźwiękowe
Degustacja autriackiego wina z winnicy Stefana Pratsch

PEŁEN PROGRAM

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni
 • dni otwarte
  paź 19-20
  sobota - niedziela
  Gdańsk,
  ZOO
  Otwarte drzwi ZOO
 • gala
  paź 26
  sobota, g. 20:00
  Gdańsk Sopot,
  Ergo Arena
  Fame MMA 5
 • rock
  lis 8
  piątek, g. 20:00
  Gdańsk,
  Stary Maneż
  Lao Che