stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Debata gdańska Akademii EFC. Katastrofa demograficzna - kto za nią odpowiada? (18 opinii)

Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań strategicznych dla Polski i Europy. Prognozuje się, że w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym - i to głownie osób do 40 roku życia (zdrowych i zdolnych do pracy) - zmniejszy się o kilkadziesiąt procent w ciągu najbliższych 20 lat, a liczba osób powyżej 65 roku życia zwiększy się o kilkadziesiąt procent.

Kształcenie w Polsce - XIX czy XXI wiek?

paź 23

wtorek, godz. 17:00 - 19:00

Wstęp wolny

Gdańskie Debaty Obywatelskie

lis 6

wtorek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny


Będzie to miało kolosalny wpływ na świadczenia emerytalne (ZUS), rozwój szkolnictwa (głównie szkół wyższych), podatki, rynek pracy, politykę imigracyjną, generalnie mniej lub bardziej zrównoważony rozwój gospodarczy, stagnację lub kryzys.

Problemy pogłębić może populistyczna polityka gospodarcza (zwłaszcza skrócenie wieku emerytalnego), nieskuteczna polityka prorodzinna, ale może je złagodzić np. racjonalna polityka imigracyjna. Czy i jak powinniśmy reagować na zagrożenia wynikające z "demograficznego tsunami", aby nie doprowadzić do katastrofy społeczno-ekonomicznej w Polsce i Europie to cel debaty gdańskiej, której uczestnikami będą wybitni eksperci, jak również przedstawiciele młodego pokolenia.

Otwarcie debaty:
- Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska
- dr hab. prof. UG Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Zaproszeni eksperci:
- dr Paweł Kubicki, Instytut Gospodarstwa Społecznego, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - wystąpienie wprowadzające
- dr Marta Anacka, Zastępca Dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski
- Michał Chyczewski, były Wiceprezes Alior Banku S.A.
- dr hab. Sebastian Skuza, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W panelu wystąpią także młodzi dyskutanci, przedstawiciele Akademii EFC:
- Zuzanna Kiewel, LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
- Jakub Roszyk, King's College London
- Julia Skrzypczyk, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie

Prowadzący:
- Wiktor Pilarczyk, Prezes Zarządu Polska Press Oddział w Gdańsku

Kluczowe zagadnienia:
- Jakie będą skutki starzenia się naszego społeczeństwa? W jakim stopniu już oddziałują one na życie w miastach, mniejszych miejscowościach i obszarach wiejskich w Polsce?
- Czy czeka nas przesunięcie granicy starości? Jak zmiana struktury wiekowej społeczeństwa będzie rzutowała na rynek pracy i system emerytalny?
- Jaki wpływ na demografię mają zjawiska migracyjne? Czy wykorzystujemy ich potencjał w Polsce?
- Na ile rozwiązania z zakresu polityki socjalnej sprzyjają wzrostowi dzietności? Program "Rodzina 500 plus" ma już swoich naśladowców za granicą (na Litwie). Czy są rozwiązania w innych państwach, z których moglibyśmy czerpać przykład?
- Czy można zahamować "demograficznego tsunami"? Jaka może być rola rządzących w tym procesie?

Po debacie zapraszamy wszystkich uczestników na poczęstunek w ECS.

*Akademia EFC to inicjatywa Europejskiego Kongresu Finansowego (www.efcongress.com) skierowana do wyróżniających się studentów i młodych absolwentów uczelni polskich i zagranicznych, zainteresowanych szeroko pojętą tematyką gospodarczą i finansową oraz wiążących z tym obszarem swą przyszłość zawodową. Corocznie w wyniku rekrutacji do grona Akademii przyjmowanych jest blisko 100 nowych członków. Organizowana w tym roku już po raz piąty Akademia EFC stała się integralną częścią Europejskiego Kongresu Finansowego. Studenci współtworzą m.in. debaty i spotkania kongresowe, jak również jedną z publikacji w serii wydawniczej EKF pt. "Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie?".

Studencka debata o tym samym tytule prowadzona przez Janusza Lewandowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, odbędzie się 17 czerwca 2018 o godz. 16:00, również w Europejskim Centrum Solidarności i poprzedzi debatę gdańską pt. "Katastrofa demograficzna - kto za nią odpowiada?".

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej klikane (7 dni)