• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debata - co z tym klimatem?

Klub Myśli Obywatelskiej im. TADEUSZA MAZOWIECKIEGO zaprasza na debatę "Co z tym klimatem". Transmisja na żywo będzie dostępna na stronie gdansk.pl, fb.com/ecsgdansk i fb.com/gdanskpl

Goście:
- dr Janusz Lewandowski - ekonomista, eurodeputowany
- prof. Szymon Malinowski - fizyk atmosfery, Uniwersytet Warszawski
- dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG - politolog, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Janina Repeka - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, studentka socjologii, Uniwersytet Gdański
moderatorzy
Adam Sobina, student ekonomii, Uniwersytet Gdański
Szymon Tasiemski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

CO Z TYM KLIMATEM?
Budapeszt w Warszawie - kilka lat temu zapowiadał jeden z liderów partii rządzącej. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Nie można jednak wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli Wenecję w Gdańsku. Ze względu na ocieplenie klimatu, poziom mórz i oceanów systematycznie się podnosi. Według danych podawanych przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu, w XX wieku wzrósł o ok. 15 cm. Na mapie zagrożeń stworzonej przez Climate Central - organizacją non-profit, zajmującą się analizą danych i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu klimatologii - największą czerwoną plamą jest odcinek od Gdańska do Elbląga. Główne Miasto w Gdańsku znajdzie się pod wodą. Zmiany klimatu następujące na skutek działalności człowieka, nie są dziś kwestionowana przez żaden organ naukowy o randze krajowej czy międzynarodowej. Z drugiej zaś strony mamy tzw. płaskoziemców, przeczących faktom dowiedzionym przez naukę, np. globalnemu ociepleniu czy zbawiennemu wpływowi szczepionek na zdrowie publiczne, a wierzących, że Covid-19 stworzył Bill Gates, a rozprzestrzenia sieć 5G.

Istnieje duże ryzyko, że teraz zignorujemy kwestie klimatyczne, mając na głowie wiele innych spraw gospodarczych i społecznych. A jeśli nie zignorujemy, to co możemy z tym zjawiskiem zrobić? Czy wystarczające będzie zaangażowanie pojedynczych gmin, a może potrzebny jest narodowy plan strategiczny, albo nawet sojusz europejski? Jak wreszcie rozmawiać o klimacie, abyśmy poczuli, że to nasza wspólna sprawa? O tym i innych sprawach związanych z kryzysem klimatycznym będziemy rozmawiali w gronie specjalistów oraz młodych, zrzeszonych w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Autor wprowadzenia: prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

Opinie