• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debata. Subsydiarność i partycypacja obywatelska w kulturze

  • wtorek, 17 listopada 2015, godz. 18:00 - 21:00
  • Lokalizacja
    Pomysłodalnia Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40
  • Bilety
    wstęp wolny
Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Subsydiarność i partycypacja obywatelska w kulturze

Goście: Sylwia Betlej, Wojciech Demko, Lidka Makowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Renata Wierzchołowska
Uczestnicy: przedstawiciele ngosów, organizacji społecznych oraz instytucji kultury, aktywiści, urzędnicy, politycy, media.
Moderator: Piotr Wyszomirski

Strona cyklu: https://kongres.pomorzekultury.pl/debaty/subsydiarnosc-i-partycypacyjnosc-obywatelska-w-kulturze/

Zagadnienia podczas debaty:

- Obywatele w procesie komunikacji po przez kulturę: konsumenci, partnerzy, organizatorzy, strażnicy? (m.in. ciała eksperckie - np. rady programowe i konsultacyjne, interwencje obywatelskie)

- Subsydiarność w teorii i praktyce

- Budżet obywatelski w kulturze

- Transparentność procesów zarządczych w kulturze

---
Informacje o gościach debaty

Sylwia Betlej - pracownik Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Absolwentka socjologii Uniwersytetu Gdańskiego i podyplomowych studiów z zakresu Public Relations na Politechnice Gdańskiej. Współpracuje przy organizacji konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego w Gdańsku od pierwszej edycji .

Wojciech Demko - animator kultury w środowisku lokalnym, doradca zawodowy, absolwent Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, na wydziale Nauk Społecznych i Sztuki, o specjalności animacja społeczno - kulturalna. Od 2007 do września 2015 roku pełnił funkcję dyrektora Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. W swojej pracy kieruje się standardami opracowanymi przez Centrum Aktywności Lokalnej, tworząc ofertę kulturalną dla Gminy Dzierzgoń w oparciu o potrzeby mieszkańców, stawiając im równocześnie nowe wyzwania kulturalne w postaci ambitnych wydarzeń i działań animujących środowisko lokalne. Koordynował projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej, efektem czego były liczne wydarzenia oraz małe inwestycje zrealizowane w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Uczestniczył również w projektach mających na celu aktywizację osób bezrobotnych 20+ i 50+, w roli mentora oraz w przypadku kobiet 50+ brokera zawodowego. Był zapraszany do współpracy z innymi ośrodkami kultury podczas realizacji projektów Dom Kultury + w 2014 roku.

Lidia Makowska - z zawodu germanistka i menadżerka kultury, z pasji - aktywistka miejska. Ekspertka ds. polityk kulturalnych i demokracji miejskiej. Doświadczenia zawodowe w zakresie polityki międzynarodowych projektów kulturalnych zdobyła w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Stowarzyszeniu Kultura Miejska, koordynowała Sekretariat Ministerstw Kultury ARS BALTICA, była członkinią Zarządu Culture Action Europe w Brukseli. Obecnie eksperymentuje na polu animacji społeczności lokalnej w mikroskali dzielnicy Gdańska - Wrzeszcza. Radna Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Joanna Scheuring-Wielgus - radna Miasta Torunia w kadencji 2014-2018, przewodnicząca klubu "Czas Mieszkańców", liderka ruchu miejskiego "Czas Mieszkańców" i jego kandydatka na Prezydenta Torunia. Managerka Kultury (ukończyła Polską Akademię Nauk w Warszawie), socjolożka (ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), absolwentka Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie, specjalistka ds. PR i marketingu.Prezeska Fundacji Win-Win działającej na rzecz kultury i edukacji. Współzałożycielka pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim Stowarzyszenia "Wyborcy" działającego na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz współzałożycielka i wieloletnia wiceprezes Stowarzyszenia "Rzeczpospolita Babska". Współpracuje z wieloma organizacjami kulturalnymi oraz samodzielnymi artystami jako ich manager. Od wielu lat koordynuje projekty kulturalne i edukacyjne zarówno polskie jak i międzynarodowe. 25 października startowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii nowoczesna.pl, dostała się do sejmu z okręgu nr 5.

Renata Wierzchołowska - w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pracuje od 1999 roku. Obecnie - Główny specjalista, Kierownik referatu kultury Departamentu Kultury tam odpowiada między innymi za współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego, w tym w szczególności prowadzonymi i współprowadzonymi przez Samorząd Województwa Pomorskiego, współtworzenie i realizowanie programów regionalnych i sektorowych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego oraz innymi podmiotami w zakresie planowania i realizacji projektów dofinansowanych z programów UE oraz MKiDN oraz współpracę ze związkami i stowarzyszeniami twórczymi jak i organizacjami prowadzącymi działalność kulturalną. Ponadto odpowiada za opracowywanie i nadzór nad realizacją Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami. Od roku 2012 jest przedstawicielem Marszałka Województwa Pomorskiego w Pomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Fot. D. Linkowski/Gdański Teatr Szekspirowski

Opinie