• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czytania Performatywne w Punkt vol. 3

Zapraszamy na trzecią odsłonę projektu teatralnego "Czytania performatywne w Punkt"

maj 29

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 20-30 zł
Kup bilet

w każdą niedzielę (od 02.07 do 06.08.2023), godz. 12:00

Wstęp wolny
Sąd nieostateczny
Autor: Lech Bądkowski
Reżyseria: Beniamin Koralewski
Obsada: Krzysztof Berendt, Marta Jaszewska, Magdalena Sowińska, Bartłomiej Sudak

"Sąd nieostateczny" Lecha Bądkowskiego jest rozważaniem w formie bajki nad naturą człowieka. Dotyka problemów związanych z nienawiścią, przebaczaniem, chciwością, brakiem zrozumienia. Jest to utwór oparty na motywach kaszubskich. Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii w świecie demonów. Purtk (kaszubski diabeł) i jego pomocnik Slednik snują intrygę, która doprowadziła do zgody skłócone ze sobą kobiety. Jest to pokaz jak w ludzkiej naturze zło bierze górę nad dobrem.

Lech Bądkowski - urodził się w 1920 r. w Toruniu, zmarł w 1984 r. w Gdańsku. Pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny. Od 1952 r. związany był z prasą na Wybrzeżu (Dziennik Bałtycki, Rybak Morski). Od 1953 r. związany ze Związkiem Literatów Polskich. W latach 1954-1956 był kierownikiem Teatru Lalki i Aktora Miniatura. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), mimo, że nie był Kaszubą i nie mówił po kaszubsku.

W jego dorobku znajdują się między innymi: powieści (Wesoło w tropikach), zbiory opowiadań (Bitwa trwa), bajki (Złoty sen), dramaty (Sąd nieostateczny) oraz dzieła publicystyczne i szkice historyczne. Łącznie napisał ok. 1000 artykułów oraz 30 książek i broszur.

Za twórczość i działalność na rzecz Pomorza otrzymał Medal Stolema (1978). W 1987 r. Lech Bądkowski został patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2000 r. otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Informacja o biletach

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem email: rezerwacje@gtps.art.pl

Opinie

 • czytanie performatywne
  maj 29
  poniedziałek, g. 19:00
  Gdańsk, Klub ŻAK
  PC Drama