• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Cudawianki 2023
PATRONAT

Cudawianki 2013 (58 opinii)

Wydarzenie "LATO ZACZYNA SIĘ W GDYNI: Cudawianki" inauguruje sezon letni w Gdyni. Cudawianki to unikatowa na skalę ogólnopolską propozycja spędzenia Nocy Świętojańskiej. Miasto Gdynia, organizator imprezy, zadbało o różnorodny i unikatowy program: na widzów czekają koncerty gwiazd zagranicznych i polskich oraz szereg artystycznych działań w przestrzeni miejskiej aktywizujących szerokie grono odbiorców.

Relacja z imprezy

Idea imprezy bazuje na nawiązaniu do tradycji Nocy Świętojańskiej - Cudawianki ożywiają i tworzą przestrzeń cudownych zdarzeń ku celebrowaniu radości życia i spontanicznemu uwalnianiu energii. Niezwykła sceneria miejskiej plaży i bulwaru, bliskość morza decydują o wyjątkowej atmosferze Cudawianków, które w niebanalny sposób otwierają się ku osobom zainteresowanym kulturalnym spędzeniem czasu. Cudawianki to idealna okazja, aby rzesze mieszkańców i turystów w ten wyjątkowy, ciepły czerwcowy weekend mogły wspólnie celebrować nadejście lata.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że na scenie muzycznej w dniu 22 czerwca 2013 ulokowanej na Plaży Śródmieście wystąpią AYO, Hercules and Love Affair, Julia Marcell oraz L.U.C ze specjalnym koncertem przekrojowym Planet L.U.C. Scena koncertowa zapowiada się nadzwyczaj energetycznie. Każdy z zespołów reprezentuje inny nurt muzyczny, tworząc wybuchową mieszankę na powitanie lata. Autorską scenografię stworzy, jak co roku, uznany artysta Jarosław Koziara.

Jednocześnie z radością informujemy, że Cudawiankowe koncerty na Plaży Śródmieście poprowadzi znakomita dziennikarka i miłośniczka muzyki - Agnieszka Szydłowska związana z Radiową Trójką.PROGRAM:

SCENA MUZYCZNA

Program godzinowy koncertów:

20:00 | Koncert L.U.C

21:15 | Koncert JULIA MARCELL

22:30 | Koncert AYO

00:00 | Koncert HERCULES AND LOVE AFFAIR


W lato 2013 wejdziemy tanecznym krokiem!!!

Ayo to niezwykle utalentowana i piękna wokalistka, której twórczość podbiła serca fanów na całym świecie. Polską publiczność podbiła utworem "Down On My Knees", pochodzącym z debiutanckiego albumu "Joyful". Płyta przyniosła jeszcze 2 kolejne przeboje "Life Is Real" i "And It's Supposed To Be Love". W Polsce w dniu premiery zyskał status Złotej Płyty. Przez wiele miesięcy obok albumu Nelly Furtado, album Joyful był najlepiej sprzedającym się zagranicznym albumem w 2007 roku, ostatecznie osiągając ponad 40 tys. nakład! W wrześniu 2007 AYO odniosła kolejny sukces, wyprzedając całe tournée w Polsce. Artystka zagrała trzy niezwykłe i porywające koncerty. Na pierwszy z nich w Poznaniu, bilety skończyły się już na miesiąc przed terminem! W 2008 roku powróciła z kolejnym doskonałym albumem pt. Gravity At Last, z którego pochodził kolejny przebój "Slow, Slow". W marcu 2011 roku ukazał się kolejny, trzeci już album artystki pt. Billie-Eve, którego singiel "I'm gonna dance" podbił listy przebojów! Wszyscy fani będą mieli niezwykłą szansę usłyszeć i zobaczyć nowe piosenki i hity z poprzednich albumów. Każdy występ Ayo to porywające i niezapomniane widowisko!
Hercules and Love Affair
Hercules and Love Affair to itniejący od 2008 roku projekt muzyczny nowojorskiego DJ-a Andy Butlera. Kiedy Andy Butler rozpoczął przygodę z Hercules And Love Affair w połowie lat 2000 miał pomysł był nie założyć zespołu w tradycyjnym sensie, ale raczej coś, co było w stanie ciągłego strumienia. Prowadził politykę obrotowych drzwi, jeśli chodzi o wokalistów.

Stała zmiana utrzymuje rzeczy świeże. Nigdy nie robi się zbyt komfortowo z konkretnym dźwiękiem. Granie Hercules and Love Affair jest stale ekscytujące.

Ludzie przychodzili i odchodzili. Znany wszystkim Antony Heggarty z Antony And The Johnsons śpiewał z Hercules And Love Affair w 2008 debiutancki singiel, Blind, który został uznany za najlepszą piosenkę roku przez Pitchfork.

Więc i tym razem - na tegorocznych Cudawiankach usłyszymy Hercules and Love Affair z nowymi wokalistami - są nimi Red i Stef aka Gustaph, którzy dopełnią obowiązków wokalnych na pełnych koncertach.

www.youtube.com


Julia Marcell

Muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest niekiedy lirycznym punkiem, choć wymyka się jakimkolwiek sztywnym klasyfikacjom. Piosenkarka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów. Mieszka w Niemczech. Jej debiutancki album "It Might Like You" uznany został przez dziennikarzy muzycznych za jeden z najlepszych albumów w 2009 r. w Polsce. Z płytą wiąże się z ciekawa historia - krążek został nagrany dzięki wsparciu ludzi z całego świata, przy pomocy portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. Artystka regularnie koncertuje w tych i innych europejskich krajach. W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album "June", który Moses Schneider współprodukował z Julią.

Męski pierwiastek na scenę wniesie L.U.C!
Kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer, gazownik, magister prawa, oraz reżyser wideoklipów i koncertów.
Po 7 latach edukacji prawniczej dostał się na aplikację adwokacką. Niestety dzień ślubowania przypadł na termin, w którym był już umówiony ze Zgasem do kina. Preferując dresy, nie chcąc łamać danego słowa nie podjął aplikacji. Od tego czasu całkowicie oddał się swojej największej pasji - sztuce.

Przekrojowy koncert L.U.C na Cudawianki 2013PLANET L.U.C to surrealny i fantazyjny świat niedefiniowalnego muzyka, tekściarze i performera, laureata paszportu polityki i wielu innych nagród kulturalnych. Koncert przygotowany
specjalnie na duże, plenerowe sceny zawiera w sobie energetyczną mieszankę hip-hopu, reggae, dubstepu i elektroniki.

Charyzmatyczne wykonania liryki i beatboxu L.U.C miksowane są ze zjawiskową żywą sekcją (Bartosz Niebielecki - perkusja i BOND - Miloopa - basy) a także z gitarowymi brzmieniami Maćka Mazurka. Całość wspiera skreczami i elektroniką NATIVIZM.

To pierwszy w karierze L.U.C koncert przekrojowy, który oprócz humoru wielu nieprzewidywalnych zwrotów akcji zawiera ulubione utwory fanów takie jak "Banany na twarzy", "Happy End - Pozytywnie","Sesja nie Procesja", "O Witu", "Kapitan Życiowa Gleba","Co z tą Polską".


JAROSŁAW KOZIARA

Autor Cudawiankowej scenografii od 2010 roku. Urodzony w 1967 roku w Jędrzejowie, performer, artysta plastyk z Lublina. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych (m.in. Teatr Wielki w Warszawie, lalkowy Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie), plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zaprojektował także oprawę scenograficzną wielu koncertów halowych i zewnętrznych. Przez kilkanaście lat współpracował z zespołem Voo Voo tworząc jego sceniczny, płytowy i graficzny wizerunek. Znany jest również z niekonwencjonalnych projektów artystycznych - olbrzymich, płonących konstrukcji. Sprawca zabawnych happeningów i performance'ów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Twórca monumentalnych, kilkuhektarowych landartów. Chciał zostać pszczelarzem, uczęszczał nawet do technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli, a skończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dyplom zrobił z plakatu. Zajmuje się projektowaniem graficznym i dizajnem. Autor kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych. Projektant wnętrz (m.in. warszawska Stodoła, krakowski pub Baraka, dawny lubelski klub Graffiti). Właściciel firmy i wydawnictwa "Koziara Tararara" (Kokoryny - czyli opowieści dziwnej treści). Stały felietonista Lubelskiego Informatora Kulturalnego ZOOM. Poza tym zwiedza świat i publikuje reportaże ze swoich podróży. Żyje sztuką, dla sztuki i ze sztuki.

www.koziara.art.pl

CW 2013 to także intensywne, artystyczne działania w przestrzeni miejskiej połączone z warsztatami dla szerokiego grona odbiorców, w tym Aleja Cudów, Akcja Wianki czyli wspólne plecenie eko i etno-wianków. Podczas wydarzenia odbędzie się wielki Cudapikinik zachęcający do aktywnego wypoczynku w Parku Rady Europy, tuż przy Plaży. Wszystkie te aktywności są całkowicie otwarte dla uczestników wydarzenia.


CUDAWIANKI: AKCJE MIEJSKIE
CUDAPIKNIK - WIELKIE PIKNIKOWANIE + ALEJA CUDÓW

a w tym:

REKREACJA: Freerun | Parkour | Gra w Gumę | Slackline | Yoga | Ultimate Frisbee | Longboarding | Strefa Relaxu - leżakowanie + leniuchowanie | Hula Hop

TANIEC: Silent Disco | Cudafunky! - Break Dance+Street Salsa+Dancehall | Zumba | African Dance | Rytmika dla najmłodszych | Dj Sets - Muzyka Na Żywo

WARSZTATY: Ekowianki + Etnowianki | Fab Lab - Mobilna Grządka | Street Art: Tape Art | Strefa Gier Planszowych | Plac Zabaw - Kreatywna Edukacja + Eksperymenty | Warsztaty Nowa Historia | Analogowy Czad dla dzieci | Warsztaty modowe Do It Yourself

a także:
PIKNIK CZYTELNICZY | AKCJA STRANGER PORTRAITS | SUMMER SWAP - plenerowa wymiana letnich ciuchów | plenerowa instalacja AUGMENTED ART | SLOW FOOD + samochody z jedzeniem - FOOD TRUCKS | STREFA DOBREGO DIZAJNU - Street Fashion | WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

Z przyjemnością ogłaszamy poszerzenie strefy dziennych aktywności podczas Lato zaczyna się w Gdyni: CUDAWIANKI 2013. Miasto Gdynia przygotowało dla Was szereg intensywnych działań artystycznych i rekreacyjnych w przestrzeni Parku Rady Europy oraz Alei Topolowej / Bulwaru Szwedzkiego.

Punkt 12 rozpoczynamy wielkie, gdyńskie leniuchowanie - CUDAPIKNIK. Rozkładamy plażowe parasole, leżaki, przynosimy koce, książki i kosze z ulubionymi przekąskami. Celebrujemy nadejście lata w nieformalnej atmosferze, na trawie, ciesząc się słońcem i morską bryzą!

Czekają na was stoiska z domowymi wypiekami, przepyszną lemoniadą i innymi orzeźwiającymi napojami. Odkryjemy smak świeżo wypiekanego pieczywa, spróbujemy słodkich dżemów i marmolad tworzonych według sprawdzonych, domowych przepisów. Zbudujmy wspólnie strefę slow life i slow food.

W programie akcji dziennych także:

Akcja Wianki - znane i lubiane Eko-wianki i Etno-wianki czyli wyplatanie wianków pod okiem gospodyń wiejskich oraz artystów.

Alternatywne aktywności jak FAB LAB Trójmiasto z akcją Mobilna Grządka, Biuro-Kreacja z warsztatami Nowa Historia, gdzie z potłuczonej ceramiki i gipsu wyczarujemy niecodzienne przedmioty użytkowe, a dla pasjonatów streetartu przygotowaliśmy w tym roku spotkanie z alternatywną formą twórczą - techniką TAPE ART czyli akcję wspólnego rozklejania "taśmowych" kompozycji, ich malowania, z wykorzystaniem śladów, jakie zostaną po odklejeniu.

Najmłodszych zapraszamy na cudawiankowy PLAC ZABAW, gdzie będą uczestniczyć w edukacji międzykulturowej - wraz z Stowarzyszeniem Kreatywnej Edukacji stworzą najciekawsze przykłady przedmiotów-symboli, które kojarzone są z kulturą i sztuką wybranych kontynentów. W Azji powstaną latawce i lampiony, Europa przygotuje holenderskie wiatraczki, Ameryka Północna - łapacze snów i wiele innych.

Gdyńskie Centrum Experyment zaprosi do wspólnego odkrywania tajemnic wody i ognia. Posłuchamy o pradawnych wierzeniach i obrzędach, poznamy tajemniczą moc ziół i usłyszymy historię Kwiatu Paproci. Miłośników ruchowych form spędzenia wolnego czasu zapraszamy do cudawiankowej Strefy Rekreacji oraz do Strefy Tańca.

Zachęcamy do aktywnego uprawiania parkouru i freerunu, do gry w gumę, hula hop ,poznania techniki slackline'u i dynamicznej gry we frisbee. Porwie nas energetyczna zumba, zatańczymy african dance, a najmłodsi poznają podstawy rytmiki. Kontynuujemy także akcję z zeszłego roku - Cudafunky!, podczas której będzie królował taniec uliczny w wykonaniu młodych mistrzów. Jeśli chcesz nauczyć się podstaw street salsy, poppingu czy dancehallu koniecznie zawitaj do Alei Topolowej.

Dla połączenia energii tańca i muzyki, specjalnie dla tej edycji CUDAWIANKÓW powstanie przestrzeń "cichej" imprezy - SILENT DISCO. Przestrzeń przeznaczona jest dla ponad 200 uczestników tańczących w słuchawkach, którym towarzyszy 3 niezależnych dj -ów i mix gatunków muzycznych.

Spotkamy się również na wielkim Summer SWAP festiwalu czyli plenerowej letniej wymiance ciuchów, gdzie każdy kto przyniesie koszulkę, będzie mógł wziąć udział w warsztacie modowym, podczas którego poznamy technikę tworzenia alternatywnych, recyklingowych letnich torebek...

A wszystko to przy dźwiękach płynących ze sceny didżejskiej. Szykuje się bitwa warszawsko-trójmiejska. Na jednej scenie w różnych konfiguracjach wystąpią: Buszkers (U Know Me Records), Jonkpa (Koh-I-Noor Records/JuNouMi), Rhythm Baboon oraz Tomek Hoax.

Zapraszamy także do Strefy Gier Planszowych, gdzie w letnim salonie, będziemy mogli podjąć rywalizację w turniejach najpopularniejszych planszówek oraz poznać nowe, ciekawe wydawnictwa.

A w Alei Topolowej oprócz tanecznych popisów mistrzów street dance'u staną nietypowe samochody z jedzeniem - food trucki i zaaranżujemy specjalnie dla Was Strefę Dobrego Dizajnu czyli przestrzeń młodych, polskich projektantów. Będzie na was czekała wypożyczalnia dizajnerskich rowerów ELECTRA lub jazda na longboardach, o które zadba trójmiejska ekipa Longboardy.pl.

Wszystkie aktywności są całkowicie otwarte dla uczestników wydarzenia.
Przeczytaj także

Aktualna edycja

Opinie (58) ponad 10 zablokowanych

 • huurrraaa (1)

  Ayo i to za free, bardzo fajnie

  • 84 7

  • "Idea imprezy bazuje na nawiązaniu do tradycji Nocy Świętojańskiej"

   naprawdę?? Po programie zupełnie tego nie widać.

   Widać kulturoznawcy dzisiaj kończą studia na odwal i na trójczynach, co wystarcza by być producentami i animatorami kultury (za miejskie pieniądze), skoro nie wiedzą, co to Ścinanie Kani, Kwiat paproci pojawi się tylko w kontekście eksperymentów Centrum Eksperyment, a program muzyczny dobrali w taki sposób, aby słuchaczowi nawet przez myśl nie przeszło, że chodzi o jakąś słowiańską tradycję.

   • 1 6

 • Szkoda e nie Katie Melua (6)

  Widać że trochę ambitniejszy program z lat ubiegłych (Herbert, Tenor, Tricky), jednak nie przypadł do gustu osobą decydującym o wyborze tegorocznej "gwiazdy". Z niecierpliwością czekam na Dido z Bajmem i Budką Suflera za rok.
  Brawo Gdynia!

  • 22 93

  • nie "osobą" tylko osobom! (2)

   ludzie! Jak często robicie ten błąd! Czy was w szkole nie uczyli deklinacji: mianownik kto-co: - osoba, osoby; dopełniacz kogo- czego: osoby, osób; celownik komu-czemu : osobie, osobom!!!; biernik kogo-co: osobę, osoby; narzędnik kim czym: osobą,osobami; miejscownik o kim, o czym: o osobie, o osobach; wołacz O!: osoba, osoby!
   Czy to takie trudne??? Uff

   • 31 5

   • Ty też się doucz.

    Wołacz: osobo, osoby!

    • 19 3

   • Hej! Masz błąd w wołaczu liczby pojedynczej. CO Z TOBĄ, CZŁOWIEKU? W ogóle nie dbasz o czystość języka polskiego. Czy Twoi rodzice wiedzą, co robisz? Czy w ogóle zastanowiłeś się nad swoim życiem? Kupisz sobie teraz słownik? A może się od razu powiesisz? Autentycznie, Twoje życie nie jest takie, jakie by być mogło, gdybyś bardziej przykładał się do dbania o mowę ojczystą. Ogarnij się.

    • 4 5

  • Jeśli program jest dla Pana/Pani za mało "ą" i "ę"

   To proponuje spędzić czas na poszukiwaniach jakiegoś niszeowego 'Iwętu". Na pewno znajdzie się jakiś Japoński Noizz lub czeski Grind Core co powinno zaspokoić twój jakże wysublimowany gust.Ewentualnie możesz wybrać się do Gdańska i na pewno w okolicach lata będzie występowała jakaś gwiazda rodzimego szołbizu. Anna Wyszkoni, Lady Punk, Video, Patrycja Markowska- ktokolwiek (to tak dla porównania z mało ambitnym programem w Gdyni;) Ja należę do plebsu i chętnie się wybiorę na cudawianki. Jak na imprezę finansowaną przez miasto jest to naprawdę świetne wydarzenie i porównania do Bajmu itp.są krótko mówiąc - nie na miejscu. Jestem z Gdańska i nie wiedziałem że to napiszę ale szacun Gdynia, zazdroszczę !!!

   • 16 1

  • Artyści

   Cudawianki są co roku inne. Nic nie wyklucza ambitniejszych brzmień.Muzyka alternatywna nadal gości na wydarzeniu w postaci Hercules and Love Affair, a w planach mamy być może stworzenie kolejnej, drugiej sceny z repertuarem zdecydowanie alternatywnym. Niestety nie jesteśmy w stanie zaspokoić oczekiwań wszystkich. Zapewniamy, że na Cudachwiankach nie wystąpią rodzime popowe gwiazdy dla mas. Tegoroczny line up na pewno na to nie wskazuje.

   • 10 0

  • osobOM decydującym, skoro już chcemy być "ambitni"

   • 0 1

 • (3)

  dlaczego obok znaczka ide (..) nie ma znaczka nie ide (...)

  ??

  • 27 39

  • Bo banda kretynów przeciążyłaby serwer.

   • 21 3

  • możesz po prostu nic nie wybierać, baranie (1)

   • 4 2

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Rewelacja!! (3)

  Lepiej chyba być nie może? Jestem pod wrażeniem!! Ukłony dla organizatorów!! Jestem Z Gdańska, ale Gdyni zazdroszczę tego typu imprez i oczywiście będę na cudownych Wiankach:))

  • 86 10

  • "Idea imprezy bazuje na nawiązaniu do tradycji Nocy Świętojańskiej" (1)

   Uprzejmie proszę o wskazanie choćby JEDNEGO elementu w programie, który wiąże się z tradycją Nocy Świętojańskiej. Dziękuję z góry!

   • 1 2

   • nazwa

    • 2 0

  • to syfiasta impreza

   jestem Z Gdyni, ale noc świętojańską spędzę w Gdańsku - tam są ciekawsze imprezy no i Kayah!

   • 0 3

 • A gdzie Sośnicka, Wodecki, Vondrackova i Karel Gott? (1)

  Skandal!

  • 37 32

  • w Sopocie

   proszę Pan Wodecki juz 24 czerwca 2013 (poniedziałek)

   za trójmiasto.pl: "Przemek Szaliński wraz z Komitetem Pomocy Bliźniakom zaprasza na kolejny koncert charytatywny z cyklu SERCA GWIAZD! Kolejnym Gościem będzie legendarny piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, juror "Tańca z Gwiazdami" - ZBIGNIEW WODECKI!"

   • 3 1

 • Na Julkę

  Oczywiście, że pójdę dla Julki. W końcu jakaś sensowna muzyka :D

  • 35 10

 • Na bank (1)

  będzie lało.

  • 24 21

  • jakie to polskie!

   • 6 1

 • warsztaty

  jakie warsztaty będą? pomalujmy dalej murek na bulwarze, zamieńmy tą szarą nudę w kolor!!!!

  • 22 5

 • świetny skład będę na 100%

  • 28 3

 • nie znam tych śpiewoków

  ale pewnie i tak się pokręcę gdzieś tam

  • 18 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.