stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

CudaWianki (44 opinie)

  • sobota, 25 czerwca 2011,
    godz. 12:00 - 01:30
  • Gdynia, Plaża Śródmieście, Aleja Topolowa, Park Rady Europy
  • wstęp wolny

Relacja z imprezy

Wydarzenie "LATO ZACZYNA SIĘ W GDYNI: CudaWianki" inauguruje sezon letni w Gdyni. CudaWianki to unikatowa na skalę ogólnopolską propozycja spędzenia Nocy Świętojańskiej.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Na widzów czekają koncerty gwiazd zagranicznych i polskich oraz szereg artystycznych działań w przestrzeni miejskiej aktywizujących szerokie grono odbiorców. Wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce 25 czerwca, w sobotę w Gdyni na Plaży Śródmieście oraz w centrum miasta.

Idea imprezy bazuje na nawiązaniu do tradycji Nocy Świętojańskiej: CudaWianki ożywiają i tworzą przestrzeń cudownych zdarzeń ku celebrowaniu radości życia i spontanicznemu uwalnianiu energii. Niezwykła sceneria miejskiej plaży i bulwaru, bliskość morza decydują o wyjątkowej atmosferze CudaWianków, które w niebanalny sposób otwierają się ku osobom zainteresowanym kulturalnym spędzeniem czasu.

Kulminacyjnym punktem programu CudaWianków jest międzynarodowej klasy line-up Sceny Muzycznej - z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych. Zapraszamy na jedyny koncert w Polsce 19-osobowej, unikatowej orkiestry pod wodzą charyzmatycznego wizjonera czyli Matthew Herbert Big Band połączony z unikalnym, pełnym dramaturgii performance. Dodatkowo Matthew Herbert otworzy scenę koncertową CW autorskim Dj Setem o godz. 20.00. Polskimi gwiazdami wydarzenia są wyjątkowa polska wokalistka Kayah, której nie trzeba nikomu przedstawiać oraz jeden z najważniejszych producentów muzycznych czyli Smolik w pełnych składach koncertowych, gwarantujących wyjątkowy efekt. Muzycy wystąpią w niezwykłej, wielobarwnej oprawie scenograficznej Jarosława Koziary na gigantycznej scenie na gdyńskiej Plaży Śródmieście. Usłyszymy wytrwaną elektronikę, muzyczne eksperymenty, jazzowe aranżacje, energetyczne rytmy, które wprowadzą wszystkich tanecznym krokiem w lato. Całość zwieńczy Akcja Lampiony! czyli malownicze wypuszczenie w niebo setek papierowych lampionów szczęścia.

Program wydarzenia:
12.00-18.00 | Aleja Topolowa + Park Rady Europy | ALEJA CUDÓW to warsztaty, prowadzone w przyjaznej przestrzeni parku miejskiego, są otwarte dla wszystkich, szczególnie dla rodzin i najmłodszych. Organizatorzy zapraszają na atrakcyjne zajęcia plastyczne i interaktywne. Uczestnicy zbudują niezwykłe ekologiczne miasto, zaprojektują wyjątkowe lampiony i T-shirty, przekonają się, ile kreatywności wyzwala kartka papieru i zatańczą wspólnie energetyczne tańce ludowe przy akompaniamencie skrzypiec i bębenka.
12.00-18.00 | Centrum Miasta | ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE MIASTA to spacery tematyczne po Gdyni dla mieszkańców i turystów, pokazujące miasto od nietypowej, mniej znanej strony. Uczestnicy poznają zachowane ślady historii rozwoju Gdyni, zgłębią uroki miasta nadmorskiego, odkryją sekrety elegancji Kamiennej Góry, zrelaksują się wśród zieleni miejskiej. Pięć godzinnych spacerów poprowadzą eksperci i artyści, którzy podzielą się swoimi pasjami, ulubionymi i ciekawymi miejscami, opowiedzą o alternatywnych możliwościach spędzania wolnego czasu w Gdyni.
- Gdynia nadmorska - godz. 12.00-13.15, start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1;
- Gdynia historyczna - godz. 13.15-14.30, start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1;
- Gdynia relaksacyjna - godz. 14.30-16.00, start: Kamienna Góra, punkt widokowy obok Krzyża;
- Gdynia architektoniczna - godz. 16.00-17.15, start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1;
- Gdynia zielona - godz. 17.15-18.15, start: obok Teatru Muzycznego, ul. Armii Krajowej, vis a vis Hotelu Orbis
16.00-18.00 | Centrum Gdyni | Gra Miejska: SECRET GAME: UKRYTE HISTORIE. Zespoły poszukiwać będą historycznych miejsc w nowoczesnej przestrzeni Gdyni. Niezbędna podstawowa umiejętność posługiwania się mapą, orientacja w terenie miejskim, odrobina sprytu i zmysł detektywa. Start o godz. 16.00 w punkcie informacyjnym CudaWianków przy Alei Topolowej. Zgłoszenia w godz. 15.00-15.45.
20.00 | Plaża Śródmieście | MATTHEW HERBERT DJ SET
21.00 | Plaża Śródmieście | koncert SMOLIKA
22.15 | Plaża Śródmieście | koncert KAYAH
23.30 | Plaża Śródmieście | koncert MATTHEW HERBERT BIG BAND
01.00 | Plaża Śródmieście | AKCJA LAMPIONY!

MATTHEW HERBERT BIG BAND to 19 osobowa orkiestra wykonująca kompozycje Matthew Herberta, która zachwyca swoim dopracowanym do perfekcji, dynamicznym, muzyczno-performerskim przedstawieniem. W 2003 roku orkiestra pod jego kierownictwem muzycznym nagrała zainspirowaną tekstami politycznym, świetnie przyjętą płytę "Goodbye Swingtime". Po premierze albumu Big Band zagrał serię spektakularnych koncertów w tym na prestiżowych festiwalach Montreux Jazz Festival i Sonar. Koncertowali także w Sydney Opera House, Barbican Hall oraz London's Royal Festival Hall. W nagrywaniu kolejnej zaskakującej płyty, "There's Me And There's You" w 2008 roku uczestniczyło ok. 400 wykonawców. Skala ambitnego projektu Herberta wykroczyła poza wstępne założenia. Herbert słynie z samplowania dźwięków na żywo, które "zbiera" na bieżąco z aktualnego otoczenia, każdy koncert jest zatem z założenia inny i wyjątkowy, włączający w muzyczny obieg również dźwięki i głosy publiczności. Na scenie podczas występów Herbert dogrywa partie elektroniczne oraz poddaje obróbce energetyczne brzmienia orkiestrowe, generowane na żywo przez zastęp muzyków. Projekt ma charakter koncertu łączonego z niezwykłym, żywiołowym, a przede wszystkim nieprzewidywalnym performance.

MATTHEW HERBERT to kompozytor, producent, DJ, multiinstrumentalista i wizjoner. Wszechstronny artysta, który potrzebuje wielu pseudonimów, aby realizować swoje muzyczne koncepcje. Tworzy i nagrywa jako: Wishmountain, Radio Boy, Doctor Rockit, oczywiście jako Herbert, a ostatnio jako Matthew Herbert. Prowadzi trzy wytwórnie płytowe: Soundslike, Lifelike i Accidental. Wydaje na nich zarówno swoje produkcje, jak i twórczość innych artystów. Ma na swoim koncie kilka albumów i wiele doskonałych produkcji. Są to zarówno jego własne kompozycie, jak i remiksy, począwszy od komercyjnych wykonawców jak Moloko, Bjork, R.E.M, Quincy Jones, przez klasyków Serge'a Gainsbourga, a skończywszy na Plaid. Komponuje również muzykę do filmów i sztuk teatralnych. Uznawany jest za twórcę zaangażowanego, który dzięki swojej wszechstronności porusza się po tak odległych obszarach muzycznych jak field recording - nagrania terenowe, sound art - sztuka dźwięku czy protest pop, muzyka elektroniczna, jazz czy swing. W tym muzycznym tyglu - jedno pozostaje niezmienne - wyjątkowa charyzma i talent Herberta, który czyni z niego jednego z najbardziej pożądanych współpracowników muzycznych gwiazd, poszukujących innowacyjnych rozwiązań brzmieniowych, które pozostają nadal przystępne dla odbiorcy.
Więcej info: www.matthewherbert.com

KAYAH to znakomita, szeroko rozpoznawalna wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Swój debiutancki album "Kamień" wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 9 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregović, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best & the Rest, MTV Unplugged, Skała i najnowszy Kayah & Royal Quartet). W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu czy albumu. W 2007 roku wydała DVD "Kayah - MTV Unplugged", zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Płyta "Skała" po niecałym miesiącu sprzedaży, uzyskała status "Platynowej". W swojej wytwórni Kayax, Kayah promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością.
Więcej info: www.kayah.pl

SMOLIK to niekwestionowana gwiazda wśród polskich producentów muzycznych, produkował utwory i płyty dla takich artystów jak: Krzysztof Krawczyk, Kasia Nosowska, Robert Gawliński, Maryla Rodowicz czy Maria Peszek. Natomiast przy swoich autorskich projektach współpracował m.in. z: Arturem Rojkiem, Noviką, Miką Urbaniak, Kasią Kurzawską i wieloma innymi młodymi wokalistami i muzykami. Smolik jest laureatem wielu nagród branżowych i cieszy się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności. Obecnie promuje swój nowy, czwarty album. Koncertowo można się spodziewać nowatorskiego składu, bogatego instrumentarium, nowych, zaskakujących aranżacji od transowo tanecznych po melancholijno ambientowe, a wszystko to w towarzystwie akustycznych brzmień i technologii retro. Starsze piosenki zyskały nowe formy, zaś znakomici wokaliści zagwarantują pełen muzycznych wrażeń wieczór. 
Więcej info: www.smolik.com.pl


Więcej informacji na:
www.cudawianki.eu
www.gdyniakulturalna.pl
www.facebook.com/CudaWiankiGdynia

Tak było podczas CudaWianków w 2010 roku.

Przeczytaj także

Aktualna edycja

Opinie (44)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.