stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chór Alexandrowa (29 opinii)

Relacja z imprezy

Chór Aleksandrowa jest jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSSR. Jego nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dziś pełna nazwa grupy brzmi: "Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Wasilewicza Aleksandrowa". Zespół zatrudnia 186 osób: 9 solistów, chór męski (64 osoby), orkiestrę (38 osób), mieszaną grupę taneczną (35 osób). Wszyscy mają specjalne wykształcenie muzyczne i choreograficzne. W całej historii zespołu 126 osób wyróżniono honorowymi tytułami artystycznymi (47 spośród nich nadal występuje w zespole).

mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe

Chór uznawany jest za jeden z najlepszych chórów męskich na świecie. Łączy w sobie harmonię i czystość dźwięku zespołu akademickiego z wyraźną emocjonalnością i bezpośredniością właściwymi twórczości narodowej, prezentuje prawdziwe mistrzostwo wokalne. Grupa taneczna niezmiennie utrzymuje się na wyżynach sztuki choreograficznej. Sukcesy chóru, solistów i grupy tanecznej w dużym stopniu zależą od harmonii i elastyczności orkiestry, która pod względem doboru instrumentów jest prawdziwym unikatem. Narodowe instrumenty - domry, bałałajki, bajany genialnie współbrzmią z drewnianymi i miedzianymi instrumentami dętymi.

Obecnie chórem kieruje J. B. Uchow oraz chórmistrze: I. I. Tupikow oraz S. A. Sokołow. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.

Trudny i różnorodny repertuar chóru wskazuje na zespół najwyższej klasy. Chór tego prześwietnego zespołu nieraz porównywano do muzycznego instrumentu, któremu są dostępne absolutnie wszystkie środki wyrazu. Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością! - z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował w Kanadzie, montrealska gazeta La press zanotowała: Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert - to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa.

Historia chóru:

Pierwszy występ chóru miał miejsce 12 października 1928 roku. W skład grupy wchodziło wtedy tylko 12 artystów: oktet wokalny, dwóch tancerzy i dwóch muzyków. Dopiero w kilka lat później, w połowie lat 30., grupa znacznie się rozrosła i stała się dużym męskim chórem z orkiestrą i grupą taneczną. Działalność chóru była odpowiedzią na rosnące zainteresowanie ze strony słuchaczy i stała się podstawą rozwoju nowej formy ekspresji muzyki rosyjskiej - żołnierskich piosenek połączonych z występami artystycznymi. Chór odpowiadał w ten sposób na ważne zdarzenia w kraju i reagował na potrzeby społeczeństwa.

W 1929 roku chór pojechał na dawny rosyjski Daleki Wschód, aby dawać występy przed żołnierzami oddziałów wojskowych pracujących przy budowie dalekowschodniej kolei. Do swojej widowni artyści dojeżdżali ciężarówkami, wozami, a czasami zmuszeni byli iść pieszo. Niekiedy dawali nawet po kilka występów dziennie. W latach 30. zespół ciągle podróżował występując dla żołnierzy i marynarzy, a także robotników pracujących na wielkich placach budowy.

W 1937 roku chór po raz pierwszy wyjechał za granicę, aby reprezentować sztukę sowiecką na Wystawie Światowej w Paryżu. Jego występy we Francji spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem - chór odniósł ogromny sukces, zdobywając Grand Prix wystawy. Podobnie dużym sukcesem okazała się podróż do Czechosłowacji. W 1938 roku grupa wróciła na Daleki Wschód, gdzie przez 5 miesięcy dawała występy w miastach, garnizonach oraz na... statkach wojennych floty znajdującej się na Pacyfiku.

Potem chór został wysłany do żołnierzy walczących na froncie japońskim, gdzie dał wiele występów podnoszących morale wojska. Podczas II wojny światowej chór dał ponad 1500 występów na froncie i na tyłach wojsk. Artyści występowali w koszarach, zanim żołnierze szli do ataku, na lotniskach, a także w szpitalach. Do roku 1989 chór odwiedził ponad 40 krajów w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Ich występy zawsze spotykały się krajach z żywym zainteresowaniem i uwagą ze względu na wielość wpływów kulturowych.

Artykuły prasowe, ukazujące się zagranicą po występach, podkreślały wielkie sukcesy odnoszone przez chór. Po kanadyjskim tournee w 1987 roku montrealska gazeta La Presse napisała: Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa jest bezspornie jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert to fajerwerk wykonawczej maestrii.

W latach 1946-1987 zespołem kierował Borys Aleksandrow. Nie tylko podtrzymywał on najlepsze tradycje wypracowane przez chór w czasach, kiedy chórowi przewodził jego ojciec, ale także rozwijał możliwości chóru osiągając granice perfekcji. Jego działalność została dostrzeżona przez władze kraju i wielokrotnie nagradzany był wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi. Podczas ostatniej podróży w 1998 roku zespól składał się z około 200 osób: sekcji chóru męskiego, mieszanej grupy tanecznej oraz orkiestry. Wielu spośród tych żołnierzy-artystów miało specjalistyczne wykształcenie muzyczne i choreograficzne.

W latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej zespół w pełnym składzie, a także podzielony na brygady występował w armii ponad 1500 razy. Dziś - przez wzgląd na tradycję - daje koncerty w okręgach wojennych, jednostkach wojskowych i pododdziałach Armii Rosyjskiej. Niejednokrotnie zespół dawał koncerty w punktach zapalnych, na terenie działań wojennych - w Afganistanie, Jugosławii, Naddniestrzu, Tadżykistanie, czy Czeczenii. Zespół objechał z koncertami całą Rosję, występował w ponad 70 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki. Ich występy cieszyły się wszędzie niesłabnącą popularnością.

W 2004 roku zespół dał wyjątkowy koncert w Watykanie z okazji urodzin papieża Jana Pawła II, w styczniu 2005 roku wziął udział w uroczystościach poświęconych 60-leciu wyzwolenia Oświęcimia, uczestniczył także w otwarciu festiwalu "Zima rosyjska w Anglii", a dla upamiętnienia 60-lecia zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej odwiedził wszystkie bohaterskie miasta.

Zasługi zespołu wyróżnione zostały ważniejszymi nagrodami Ojczyzny, a także dyplomem Międzynarodowych Targów w Paryżu - Grand Prix (1937), nagrodami za rekordowe nakłady płyt - "Złote płyty" francuskiej firmy Le Chant do Monde (1964), holenderskiej N.O.S (1974) i "Złotym dyskobolem" (1961) przyznanym przez francuską akademię nagrań za najlepszą płytę roku.

W repertuarze zespołu znajduje się ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni rodzimych kompozytorów, narodowe pieśni i tańce, tańce żołnierskie, klasyczne utwory kompozytorów rosyjskich i zagranicznych, oraz arcydzieła światowej muzyki pop.

Działalność zespołu Aleksandrowa dała początek powstawaniu i rozwojowi grup nowego typu - Zespołów pieśni i tańca. Wzorując się na nim, powstało wiele zespołów pieśni i tańca okręgów wojennych, floty i grup wojsk. I to nie tylko w Rosji, lecz także poza jej granicami.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety w cenie: 150 zł, 120 zł, 100 zł, 80 zł

do nabycia:

Szkoła Muzyczna w Kolbudach ul. Wybickiego 39
ZPSM Elbląg UL. TRAUGUTTA 91
Kiosk w Urzędzie Miejskim w Gdańsku Nowe Ogrody 12
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
ul. Stefana Kardynał Wyszyńskiego 10 Tczew

Bilety na telefon z dostawą do domu przy zakupie 10 biletów – 663-166-710

Opinie (29) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni