stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chór 441 Hz & Maciej Zakrzewski

Przed nami Koncert Inauguracyjny. W piątek 5 lipca 2019 o godzinie 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku wystąpią Chór 441 Hz pod dyrekcją Agnieszki Długołęckiej oraz Anny Wilczewskiej Przy wielkich organach Maestro Maciej Zakrzewski.

Wystąpią:
Chór 441 Hz
Anna Wilczewska dyrygent
Agnieszka Długołęcka - dyrygent
Maciej Zakrzewski (Gdańsk) - organy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Nicolaus Bruhns (1665-1697) - Preludium in e
Franz Tunder (1614-1667) - In dich hab. ich gehoffet Herr
Georg Bohm (1667-1733) - Partita Christe, der du bist Tag und Licht
*********
Jacek Sykulski (*1964) - The peace meditation
Sven David Sandstrom (1942-2019) - To see a world
Charles Villiers Stanford (1852-1924) - Beati quorum via
Filip Cieszyński (*1994) - Jezësu bôczë na mie
*********
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga h moll BWV 544
*********
Ola Giejlo (* 1978) - Sanctus
Jake Runestad (*1986) - Let my love be heard
Eriks Esenvalds (*1977) - Only in sleep
Dan Forrest (*1978) - Good night, Dear Heart

CHÓR 441 HZ istnieje od 2006 roku. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, prezentując przede wszystkim repertuar muzyki najnowszej. Realizując premierowe wykonania kompozycji współczesnych, często przekracza granice estetyczne, do których przyzwyczajeni są słuchacze muzyki wokalnej. Wychodząc poza muzyczną strefę komfortu otwiera się na eksperymenty z różnorodnymi technikami wokalnymi, wraca do natury głosu i nierzadko oddala się od tradycyjnego śpiewu techniką bel canto. Nieustanne poszukiwania pozamuzycznych inspiracji zaowocowały wieloma interdyscyplinarnymi projektami artystycznymi (m.in. z Neue Vocalsolisten Stuttgart, Svenem Helbigiem, Michałem Jacaszkiem czy Teatrem Dramatycznym w Białymstoku), w których kultura ludowa czy teatr łączą się w spójną całość z muzyką.

441 Hz jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, m.in. Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, Międzynarodowego Festiwalu Slovakia Cantat w Bratysławie (2016), 46. Ogólnopolskiego Festiwalu Legnica Cantat (2015), XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie czy III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017). W 2018 roku chór został finalistą jednego z najbardziej prestiżowych muzycznych festiwali świata: Llangollen International Musical Eisteddfod w walijskim Llangollen. Herce zostały tam uznane za jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru.

Chór Kameralny 441 Hz nagrał dotychczas trzy płyty z muzyką chóralną: Serioso-Giocoso (2011), gdzie zaprezentowane zostały współczesne kompozycje a cappella wykonane w ramach części artystycznej przewodu doktorskiego Anny Wilczewskiej, Modern Choral Masterpieces (2014) z utworami chóralnymi XX i XXI wieku charakteryzującymi się nowatorskim językiem muzyczny, oraz Song of the North (2017) prezentującą aranżacje pieśni Północy, które zainteresują nie tylko każdego fana skandynawskiego folkloru, ale również słuchaczy otwartych na poznawanie możliwości ludzkiego głosu.
Dyrygentką zespołu jest ANNA WILCZEWSKA, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym Zasłużony dla kultury polskiej (2014), Nagrodą Miasta Gdańska Dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2018), wyróżniona Nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2018).

AGNIESZKA DŁUGOŁĘCKA - absolwentka (dyplom z wyróżnieniem) studiów w specjalności dyrygentura chóralna w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, założycielka Koła Artystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej "Synergia". Od 2019 prowadzi Chór Dziecięcy Lwiątka, od 2018 r. Kierownik Chóru Opery Bałtyckiej, od 2017 r. dyrygent Chóru dziecięcego Opery Bałtyckiej oraz Chóru dziecięcego Canzonetta w OSM I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W lipcu 2017 brała udział w sesji World Youth Choir, koncertowała na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji, Bośni i Słowenii pod batutą wybitnych dyrygentów: Zoltana Pada (Węgry) i Kena Wakia (Kenia). Jest muzykiem oraz asystentką dyrygenta Chóru 441 Hz.

MACIEJ ZAKRZEWSKI - organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Łukasza Matei w ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Tytuł magistra sztuki uzyskał z wyróżnieniem w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka oraz IV miejsca na konkursie Premio Elvira di Renna w Pontecagnano - Faiano.

Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmiego oraz improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka, T. Escaicha.

Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii
Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Progress, Chórem Akademii
Morskiej w Gdyni, Chórem Cantus oraz Chórem Kameralnym Discantus. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Solowe albumy Liszt&Widor organ works /Soliton 2014/ oraz Naji Hakim organ works /Ars Sonora 2018/ spotkały się z uznaniem i pochlebnymi recenzjami w polskiej prasie muzycznej. Maciej Zakrzewski brał również udział w nagraniach m.in. Sonat kościelnych Wolfganga Amadeusza Mozarta prowadzonych przez Maxima Vengerova, Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego, Wariacji chorałowych Daniela Magnusa Gronaua czy utworów współczesnych kompozytorów: Michała Sławeckiego, Anny Rocławskiej - Musiałczyk, Adama Diesnera. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego główne miejsce zajmują utwory organowe oraz dzieła na orkiestrę kameralną.

Od października 2011 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe oraz Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej graMY dla WAS. W latach 2012- 2015 organista mszy świętych radiowych transmitowanych na żywo z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Członek zespołu kameralnego "Mystic Ensamble".

Nominowany do wielu nagród m.in. Gryfa Pomorskiegow kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, nagrody miasta Gdańska Młodzi Twórcy Kultury oraz "Splendor Gedanensis". Od 2016 roku na swojej stronie internetowej prowadzi blog o tematyce muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja). Więcej informacji o Artyście na stronie: www.maciejzakrzewski.pl

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.