stat
Impreza już się odbyła

Chopin nad wodami Motławy: Warszyński i Šimurdová

sty 17

poniedziałek, godz. 19:00

bilety 90 - 140 zł
Kup bilet
Salon Gdański na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


CYKLE KONCERTOWE, Chopin nad wodami Motławy

Wystąpią:
Mikołaj Warszyński
Zuzanna Šimurdová


Konrad Mielnik - prowadzenie

W programie:
Mikołaj Warszyński, Zuzana Šimurdová
Antonín DVOŘÁK
Legendy Op. 59, Tom 1

Zuzana Simurdova:
Leoš JANÁČEK
Sonata I.X.1905
I. Předtucha
II. Smrt

Bedřich SMETANA
Etiuda Gis-mol Op. 17 Na brzegu morskim

Mikołaj Warszyński & Zuzana Šimurdová
Antonín DVOŘÁK
Legendy Op. 59, Tom 2

Mikołaj Warszyński
Claude DEBUSSY
L'isle Joyeuse

Karol SZYMANOWSKI
Etiuda h-moll Op. 4 No. 3

Fryderyk CHOPIN
Polonez As-dur Op. 53 Heroiczny

-----

MIKOŁAJ WARSZYŃSKI
Doktor Sztuki Muzycznej, koncertował w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, we Włoszech, w Kanadzie i Południowej Korei, w takich salach jak Katedra Laurenskerk w Rotterdamie, Filharmonia w Kielcach, Leopold Mozart Saal w Salzburgu, Sala Falcone Borsellino na Sycylii, Rolston Recital Hall w Banff, Salle Claude Champagne & Chapelle Historique du Bon Pasteur w Montrealu, Winspear Centre for Music w Edmontonie. W swoim repertuarze pianista posiada bogaty wachlarz muzyki solowej i kameralnej, począwszy od baroku aż do kompozycji współczesnych. W sezonie 2012, Warszyński występował między innymi na recitalu solowym w nowej Filharmonii w Kielcach, recitalu chopinowskim na Place des Arts w Montrealu, oraz jako solista z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną w nowej prestiżowej sali koncertowej, Winspear Centre for Music. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Mikołaj uczestniczył w serii koncertów muzyki Chopina w całej Kanadzie, wykonując między innymi jego drugi koncert fortepianowy w wersji kameralnej. Warszyński był także inicjatorem i wykonawcą serii recitali pianistycznych Marcia Funebre, poświęconych ofiarom tragicznego wypadku samolotowego pod Smoleńskiem, gdzie zginęło wielu dygnitarzy politycznych wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jako pianista grupy instrumentalnej "The Warszynski Trio" propagującej głównie muzykę kompozytorów kanadyjskich, Mikołaj brał udział w serii koncertów kameralnych pod patronatem Tonus Vivus Society for New Music, uwieńczonej wydaniem CD "Devil's Dance". Wraz z małżonką - pianistką Zuzaną Šimurdovą - często koncertuje we wspólnych recitalach: artyści wykonali między innymi północno-amerykańską premierę utworu na dwa fortepiany "Desintegration" słynnego kompozytora kanadyjskiego Claudea Viviera w ramach Serie Hommage Société de Musique Contemporaine du Quebec w Montrealu. Ostatnio, duo Warszyński-Šimurdová uczestniczyło w serii koncertów kameralnych zadedykowanych kompozytorom czeskim.

Urodził się w Gdańsku i jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na University of Alberta w Edmontonie w Kanadzie, pod kierunkiem sławnego Marka Jabłońskiego i zadebiutował z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną, III Koncertem Fortepianowym Beethovena. Dalsze studia muzyczne kontynuował w Konserwatorium w Rotterdamie, w klasie fortepianu profesora Aquilesa Delle Vigne'a, które ukończył z wyróżnieniem w 2004. W trakcie tych studiów uzyskał prestiżowe stypendium Neuimejer, oraz nagrodę w postaci fortepianu Sautera z Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie. Aktywnie koncertował w Holandii jako solista oraz kameralista, propagując muzykę współczesnych kompozytorów holenderskich. Po powrocie do Kanady, Warszyński otrzymał stypendium na rezydencję artystyczną ("artist in residence") w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff.

Mikołaj jest zdobywcą wielu stypendiów oraz nagród, między innymi złotego medalu na Festiwalu Muzycznym w Royaume (Festival de Musique du Royaume au Quebéc). Brał udział we wielu festiwalach w Ameryce Północnej i w Europie, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, IBLA Grand Prize na Sycylii, Festiwal Muzyczny w Aspen, Colorado, oraz w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie. Wielokrotnie otrzymywał stypendium z Fundacji Johanna Straussa, co umożliwiło mu dalsze kształcenie się w kierunku gry na fortepianie na letnich kursach w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Mozarteum, w Salzburgu, w Austrii.

Ukończył studia doktoranckie na Université de Montréal z tytułem Doktora Sztuki Muzycznej w roku 2011. Jego praca doktorska na temat polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego została nagrodzona prestiżowym stypendium z Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebecu: Fonds de Recherche de la Société et la Culture. Muzyka Szymanowskiego jest źródłem fascynacji dla Warszyńskiego, który obecnie przygotowuje płytę poświęconą dziełom tego kompozytora. Dr. Warszynski był wielokrotnie zapraszany jako wykładowca i solista na prelekcje muzyczne na uniwersytetach w Kanadzie, w Polsce, oraz w Stanach Zjednoczonych w ramach tournée dla Towarzystwa Muzycznego: College of Music Society. Oprócz kariery pianistycznej, Mikołaj Warszyński uczył gry w klasie fortepianu w Konserwatorium Muzycznym Cégepie w Drummondville oraz na "Universite de Montreal" w Quebec w Kanadzie. Od marca 2013, Dr. Warszyński pełni funkcję profesora w klasie fortepianu i harmonii na Katolickim Uniwersytecie w Daegu w Południowej Korei.

Wykonania i wywiady Warszyńskiego były wielokrotnie puszczone na antenę i na telewizję w Kanadzie (CBC, OMNI TV) oraz w Stanach Zjednoczonych (WPRB).

ZUZANA ŠIMURDOVÁ
Kanadyjska pianistka czeskiego pochodzenia. Urodziła się w Ostrawie, gdzie jej pradziadek Eduard Marhula - uczeń Leosa Janaczka założył pierwszą szkołę muzyczną, która teraz nosi jego imię. Jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. L. Janaczka w Ostravie, Akademii Muzycznej im. L. Janaczka (JAMU) w Brnie, Université de Montréal, (Canada), oraz Concordia University w Montrealu. Zuzana uzyskała także stypendium Socrates/ Erasmus na dalsze studia w Wielkiej Brytanii w "Royal Northern College of Music" oraz stypendium na rezydencję artystyczną w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff (Banff Centre for the Arts) w Kanadzie.

W roku 2011, odbyła tournée w U.S.A. i wystąpiła w Carnegie Hall jako laureatka chopinowskiej nagrody międzynarodowego konkursu IBLA. Zuzana jest również laureatką stypendium Aschberga przyznanego jej przez UNESCO (Paryż) oraz I Nagrody i Nagrody im. J. Seidlera na Międzynarodowym Angielsko - Czeskim Konkursie Muzycznym w Londynie. Występowała jako solistka z Orkiestrą Morawskiej Filharmonii w Brnie, z Orkiestrą "Leeds University Union" w Wielkiej Brytanii, z Orkiestrą "Symphonique de l'isle Montréal". Nagrała dwie płyty dla kanadyjskich wytwórni płytowych (jedna dedykowana Chopinowi, wydana w roku 2011). Udzielała także wywiadów w czeskim radiu i w czeskiej telewizji (CT2), oraz OMNI TV w Kanadzie. Występowała solo i duo (wraz z mężem, Dr. Mikołajem Warszyńskim) w Kanadzie, Polsce, we Włoszech, Francji, Austrii, Czechach i Korei Południowej. Od marca r. 2013 małżeńska para otrzymała pozycje profesorów na wydziale fortepianu na Uniwersytecie Katolickim w Daegu, w Korei Południowej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-20 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Bilety w cenie: 10-20zł
Bilet rodzinny - 35zł

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.