• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji

W weekend 16-17 czerwca 2018, odbędzie się pierwsza część wydarzenia "CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji", którego celem jest ukazanie problemu przywożenia takich pamiątek z wakacji, jak żywe organizmy, czy produkty wytworzone przy ich użyciu.

kwi 4

czwartek, godz. 17:30

Gdańsk Stocznia, Malarzy 86
bilety 30-50 zł
Wyobraźmy sobie, że na egzotycznych wakacjach widzimy przepiękną bransoletkę, którą moglibyśmy obdarować bliską nam osobę. Świadomość, że mogła zostać wykonana z elementów pochodzących z fragmentów ciała zagrożonego wyginięciem gatunku, prawdopodobnie skutecznie ostudzi nasze zachwyty. Jeśli to nie powstrzymuje nas przed zakupem, warto wiedzieć, że przywożenie takich pamiątek traktowane jest jako przemyt i jest karane przez prawo niezależnie od stanu naszej wiedzy. Przy podejmowaniu wakacyjnych decyzji konsumenckich przyda się odrobina informacji na temat Konwencji Waszyngtońskiej (w skrócie zwanej CITES), która reguluje handel międzynarodowy okazami niektórych gatunków roślin i zwierząt, a także produktów pochodnych z nich wykonanych. Na liście znajdują się nie tylko zagrożone osobniki, ale i te bardzo do nich podobne, które "omyłkowo" mogą zostać pozbawione życia.

Dobrym miejscem do zdobycia wiedzy na temat CITES jest Akwarium Gdyńskie, które od lat prowadzi szkolenia dla pracowników służb mundurowych na temat zwierząt wodnych objętych tą formą ochrony. W weekend 16-17 czerwca, w godzinach 11:00 - 16:00, na zewnątrz budynku Akwarium, przy jego rotundzie, będzie można znaleźć wyjaśnienie tego dlaczego organizmy objęte konwencją CITES warto chronić. W sobotę do wydarzenia dołączą celnicy, którzy przedstawią kilka niespotykanych na co dzień eksponatów. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z szeroką gamą specjalnie na tę okazję przygotowanych eksponatów chronionych Konwencją Waszyngtońską.

Na stoisku znajdą się między innymi koniki morskie, bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia koralowce rafotwórcze, czy różnego rodzaju muszle, często wykorzystywane przez człowieka np. jako instrumenty muzyczne. Wszystko w skali makro i mikro, ponieważ Akwarium udostępni swoje mikroskopy. Na przykładzie zębów rekinów uczestnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na sklasyfikowaniu ich poszczególnych gatunków. Mimo że tym zwierzętom zęby mogą wypadać samoistnie, trudności w ich rozróżnieniu sprawiają, że lepiej nie kupować pamiątki zawierającej takie elementy.

W czasie imprezy uczestnicy będą zachęcani do unikania przywożenia wakacyjnych pamiątek o nieznanym pochodzeniu, przy których produkcji mogły ucierpieć zwierzęta. By wrażliwe gatunki pozostały bezpieczne, a letnicy wrócili do domu nie tylko z bagażem wspomnień, Akwarium proponuje, by najpiękniejsze chwile uwiecznić w postaci fotografii. W ramach zachęty do postawienia na taką formę pamiątki, zorganizowany zostanie konkurs na zdjęcie organizmu chronionego przepisami CITES lub pochodzącego z niego produktu.

Zgłoszenia prac będzie można dokonać od 1 lipca 2018 roku do 31 sierpnia 2018. Konkurs zostanie podzielony na dwie kategorie: amatorską oraz profesjonalną, więc niezależnie od talentów fotograficznych, każdy zainteresowany może sięgnąć po nagrody. Druga część imprezy, czyli wernisaż zwycięskich i wyróżnionych prac, planowana jest na wrzesień 2018. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października 2018 roku.

Opinie