stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Brahms: Requiem

25 marca 2017 o 20:00 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się koncert Brahms: Requiem organizowany przez Polski Chór Kameralny.

Brahmsowskie Ein Deutsches Requiem to absolutnie wyjątkowa realizacja gatunku, która wręcz wymyka się wyznaczonym przez tradycję i liturgię ramom. To jeden z najbardziej niezwykłych utworów religijnej muzyki żałobnej.
Bliższa analiza ujawnia, że tytuł Niemieckie Requiem jest mylący, gdyż tekst niemiecki nie jest wersją łacińskiej mszy za zmarłych. Nie ma on żadnego związku z "klasycznym" katolickim pięcioczęściowym requiem ani też z jego protestanckim odpowiednikiem. Słowo niemieckie w tytule odnosi się wyłącznie do zastosowanego języka. Sam autor pisał zresztą: "Gdy mowa o tytule wolałbym odrzucić określenie niemieckie i odwołać się raczej do pojęcia ludzkie".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Współczesny Brahmsowi krytyk muzyczny, Eduard Hanslick, którego opinii zawsze bardzo się obawiano, potwierdził wyjątkową wartość tego dzieła: "Od czasu Mszy h-moll Bacha i Missa Solemnis Beethovena nie napisano w tej dziedzinie jeszcze nic, co mogłoby się równać Niemieckiemu Requiem".

Na scenie, prócz Polskiego Chóru Kameralnego, kierowanego na co dzień przez Jana Łukaszewskiego, wystąpi dwoje solistów: Joanna Kowalska-Pawlikowska (sopran) oraz Adam Krużel (baryton). Przy fortepianie zasiądą Monika Płachta oraz Magdalena Żak de Carvalho, a koncert od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi gościnnie profesor Stanisław Krawczyński, wybitny specjalista w dziedzinie chóralistyki, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

PROGRAM
Johannes Brahms - Ein Deutsches Requiem

WYKONAWCY
Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran
Adam Krużel - baryton
Monika Płachta - fortepian
Magdalena Żak de Carvalho - fortepian
Polski Chór Kameralny
Stanisław Krawczyński - dyrygent

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40, 30 zł
Bilety (40/30zł) do nabycia w biurze Polskiego Chóru Kameralnego
przy ul. O. J. Rybińskiego 24 w Gdańsku – Oliwie oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij