stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bjork po polsku (6 opinii)

"Bjork po polsku" czyli "Bjerki, czyli ballady i romanse oraz lullaby". Koncert "Bjerki, ballady i lulaby" nie jest "hołdem" składanym zjawisku jakim jest Bjork. Owszem - na pewno wynika on z fascynacji twórczością artystki (użycie wobec niej wyłącznie słowa "piosenkarka" zubożyłoby jej fenomen).

Wszystko czego "dotyka" naznaczone jest jej indywidualnością i nie ma znaczenia czy w danym momencie jest kompozytorką, aranżerką, aktorką czy producentką. W dodatku jej utwory nigdy nie są dziełami zamkniętymi. Przez cały czas ewoluują, żyją własnym życiem, inspirują: niejednokrotnie udawało nam się usłyszeć tę samą kompozycję wykonywaną przez Bjork w zupełnie inny sposób, przez kompletnie inne składy instrumentalne.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Czym jest więc dla nas twórczość Bjork?: dla Dusi Klamki tłumaczenia są swego rodzaju interpretacją tekstów oryginalnych zapisaną w języku polskim, dla Agaty Wardy pretekstem do poszukiwania nowych środków wyrazu wykraczających poza tradycyjnie rozumiany śpiew, a dla muzyków kompozycje takie jak m.in. "Hyper ballad" "Isobel" czy "Human behavior" stały się punktem wyjścia w poszukiwaniu coraz to innych, akustycznych brzmień.

Krótko mówiąc to co w Bjork jest najbardziej fascynujące to ciągłe przekraczanie artystycznych granic, ciągłe wytyczanie nowych muzycznych i nie tylko muzycznych ścieżek, które dla innych są inspiracją i wzorem oraz podporządkowanie swojej pasji twórczej ideom, a to w dobie komercji wcale nie jest taką oczywistością.

Agata Warda - wokal
Uczęszczała do klasy fletu w koszalińskim Liceum Muzycznym, gdzie wzięła udział w musicalu "Fatamorgana", do którego muzykę napisał Adam Sztaba. Później pobierała nauki w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie występowała m.in. w "Skrzypku na dachu" czy "Les Miserables". Ukończyła studia na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie wystapiła jako Cherubin w "Weselu Figara", Filipiewna w "Eugeniuszu Onieginie" w Operze Bałtyckiej.

Obecnie już kolejny sezon współpracuje z Teatrem Muzycznym "Roma" w Warszawie (m.in. "Grease", " Miss Saigon", "Taniec Wampirów", "Koty" czy "Akademia Pana Kleksa", przy produkcji której pracowała z dziećmi nad stroną wokalną).
Jest nauczycielem i wychowawcą.

Paweł Stankiewicz - gitarzysta, kompozytor, aranżer, autor tekstów
Pochodzi z Olsztyna. Tam ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie gitary klasycznej w roku 2000. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (wydział edukacji muzycznej - dyplom z wyróżnieniem, rok 2005). Jego praca magisterska zdobyła wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie prac magisterskich akademii muzycznych w roku 2006. Współtwórca i wieloletni członek literacko-muzycznej formacji "Scena Babel", a także lider własnego zespołu muzyki instrumentalnej "Insomnia", grającej jego autorskie utwory. Obecnie współtworzy grupę "Kameleon", której przewodzi Hadrian Filip Tabęcki. Stale współpracuje m.in. z Dorotą Osińską, Michałem Bajorem, Stanisławem Wielankiem, Romanem Kołakowskim, Jerzym Satanowskim, Pawłem Mykietynem, Markiem Piekarczykiem, Krzysztofem Warlikowskim . Występował również m.in. z The Hilliard Ensemble, Ronem Kenolym, Agnieszką Włodarczyk, Jackiem Bończykiem, Yugopolis, Pawłem Kukizem, Anną Dymną, Krzysztofem Kolbergerem, Ewą Błaszczyk. Brał udział w licznych nagraniach filmowych (m.in."Lejdis", "Ogród Luizy"), telewizyjnych, radiowych oraz płytowych.

Wraz z Hadrianem Tabęckim autor muzyki do serialu "Tango z aniołem" (tv polsat), oraz do ostatnich tekstów Jacka Kaczmarskiego (tomik "Tunel"), mający swoją premierę w Kołobrzegu, na festiwalu poświęconemu jego twórczości. Współtwórca aranżacji piosenek Marka Grechuty do przedstawienia Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zatytułowanego "Korowód wg Marka Grechuty". Kierownik muzyczny oraz aranżer solowego recitalu Joanny Lewandowskiej "Moje podwórko". Aranżował również do wielu różnych koncertów i wydarzeń muzycznych, wielokrotnie emitowanych przez telewizję (m.in. koncerty finałowe Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, obchody 750-lecia lokacji miasta Kraków, program TV "Mini szansa na sukces" - TVP2, koncert galowy obchodów Dnia Papieskiego-TVP1) Autor większości repertuaru Aurelii Luśni, kierownik muzyczny oraz aranżer jej solowych recitali. Jego kompozycje wykonują również m.in. Michał Bajor, Kabaret Moralnego Niepokoju, Marta Andrzejczyk, Joanna Lewandowska.

Szymon Linette - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W tym samym roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie perkusji prof. Mariana Rapczewskiego. W 2004 roku równolegle podjął naukę w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W roku 2005 przeniósł się do Warszawy gdzie kontynuował studia w klasie perkusji prof. Edwarda Iwickiego, uzyskując tytuł magistra sztuki w roku 2008.
Jako perkusista nagrywał i występował w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, współpracował m.in. z Warszawską Grupą Perkusyjną, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną Opery Narodowej w Warszawie, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rampa, Michałem Bajorem, Dorotą Osińską, Pawłem Lucewiczem, Danką Stankiewicz, Sławkiem Uniatowskim oraz zespołem Fusionator.

Tomasz Krezymon - pianista, aranżer, kompozytor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, współpracuje jako pianista z Michałem Bajorem, jako aranżer współpracował z m.in z Festiwalem Zaczarowana Piosenka, Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Big Bandem BBC z Londynu czy Telewizją Polską, a także z ambasadą USA. W 2011 wydał płytę (Polskie Radio) z przebojami muzyki dziecięcej. Jako kompozytor - z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku czy Teatrem Muzycznym w Gdyni. Stypendysta Kunstlerhaus Worpswede.

bilety:
www.klubatelier.pl tel.: 58 555 89 06

Przeczytaj także

Opinie (6) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka alternatywna , dancing , performance
  paź 11-19

  Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
  AAFF 2019 | Ogród Powolności
 • muzyka alternatywna
  paź 15
  wtorek, g. 19:30
  Gdynia, Blues Club
  Flunk

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni