stat

Big Brave (Southern Lord) + Fågelle

BIG BRAVE (Southern Lord, Thrill Jockey)
Przestrzeń, drone, surowe brzmienie. Powtarzalne riffy, transowa plemienna perkusja, hipnotyczny głos Robin Wattie. Przypominają mi Swans z wczesnej ery przed Jarboe, ale z Bjork na wokalu i coś w tym jest. Kanadyjskie trio eksploruje tereny post/drone metalu, wplatając w nie elementy postrockowych kolaży i używając amplitudy, jako elementu kompozycji. Płynnie przechodzą od dzikich, budzących niepokój, atonalnych dźwięków, do prawie ambientowych, wyciszających struktur. Minimalizm i kruchość, obok wszechpotężnej nawałnicy zgiełku gitar i ich dysonansów.
Przy nagrywaniu płyt, współpracowali z takimi twórcami, jak skrzypaczka Jessica Moss z Thee Silver Mt Zion Memorial Orchestra i kontrabasista Thierry Amar z GodSpeed You! Black Emperor.
Nic w tym dziwnego, że wszystkie swoje płyty (nie licząc debiutu, wydanego własnym sumptem i splitu z The Body) zespół wydał w kultowej wytwórni Southern Lord, prowadzonej przez Grega Andersona, twórcy zespołu Sunn O))).

rock - koncerty w Trójmieście


W obecnym składzie Robin Wattie, Mathieu Ball, Tasy Hudson, który skrystalizował się na trasie promującej poprzednią płytę A Gaze Among Them, zespół nagrał najnowszy materiał Vital i wspomniany już split z The Body, które to będą prezentować na koncertach w 2022 roku.

FÅGELLE
Muzyka Fågelle uwodzi. Delikatne, oniryczne wokalizy, podstępnie zakradające się do uszu, mózgu i serca, po to by je skraść i zniewolić. Dźwięki utkane z syntezatorów i gitar, wymieszane z nagraniami terenowymi miejskiej tkanki, składają się na surowy pejzaż muzyczny. Chłodny i jednocześnie wypełniony żarem emocji i mocy wydobytej z krystalicznego głosu Fågelle. Artystka hipnotyzuje i obezwładnia swoją szczerością, intymnością w tekstach eksplorujących kwestię kobiecości, zarówno tej, będącej przekleństwem, jak i tej, będącej darem. Wywodząca się z nordyckiej sceny eksperymentalnej Fågelle mistrzowsko łączy liryzm z popowymi melodiami i dysonansowym hałasem.

Jej wyprodukowany w 2019 roku, we współpracy z Henrykiem Lippem (m.in. producent Anny von Hausswolff), debiutancki album Helvetesdagar był szeroko komentowany i komplementowany w Skandynawii (Gaffa, gigwise). Fågelle z powodzeniem prezentowała go na scenach festiwali i koncertach klubowych w Europie (Londyn, Berlin, Linz, Praga, Gdańsk). Teraz ponownie odwiedzi Gdańsk będąc gościem specjalnym zespołu Big Brave.
lut 5

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 25 zł
przedsprzedaż 15 - 35 zł
Kup bilet
mar 6

niedziela, godz. 19:00

Gdynia,
bilety 90 zł
przedsprzedaż 80 zł
Kup bilet

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.