stat
Impreza już się odbyła

Biennale Traffic Design

  • 30 sierpnia - 15 września
  • Gdynia, Fyrtel, Gdynia Infobox, tuBAZA, Gdyńskie Centrum Filmowe, Bar Mleczny Słoneczny  mapa

    Organizator: Stowarzyszenie Traffic Design
  • wstęp wolny

Biennale Traffic Design: działania artystyczne, estetyzacyjne i edukacyjne w przestrzeni publicznej. Program Biennale, które odbędzie się w dniach 30.08-15.09, jest stworzony w oparciu o rekomendacje z badań potrzeb mieszkańców Gdyni: wprowadzanie eleganckiego detalu architektonicznego, odnawianie elewacji, porządkowanie przestrzeni publicznej.Do udziału w Festiwalu zaproszono między innymi: Oskara Ziętę i Threedotstype, Studio UVMW, Grzegorza Piątka. W ramach festiwalu wykorzystane będą różne techniki: rzeźba architektoniczna, sgraffito, instalacja artystyczna, neon, projekt cyfrowy. Działania artystyczne uzupełnia program wydarzeń okołofestiwalowych: debata, prezentacje, warsztaty, gra miejska, wernisaże, sekretne pokazy filmowe, spotkania z twórcami.

Biennale jest przeformułowaną wersją Festiwalu Traffic Design, organizowanego od 2011 roku.

Harmonogram:
30.08 19:00 Impreza otwarcia
Fyrtel, ul. Św. Piotra 19


01.09 (sobota) godz. 15:00-18:00 Warsztaty fotografii architektury
Oczy | Fyrtel, ul. Św. Piotra 19 / Koszt: 30 zł

Warsztaty skierowane są dla amatorów i półprofesjonalistów którzy chcą rozwinąć umiejętność komponowania obrazu w przestrzeni miejskiej. Będziemy poszukiwać walorów wybranego obiektu w kontekście otoczenia. Poznamy techniczną stronę fotografii architektury, czyli jak poprawnie ustawić aparat oraz jakiego rodzaju akcesoria warto zastosować. Na koniec wspólnie omówimy wykonane zdjęcia i poddamy je fotoedycji. Uczestnicy mogą posługiwać się dowolnym sprzętem od smartfonów po profesjonalne aparaty fotograficzne.

Prowadzenie: Rafał Kołsut - fotograf, wykładowca gdańskiej ASP, specjalizuje się w fotografii architektury i wnętrz. Jest współautorem wystawy zapowiadającej Biennale "Dowody zbrodni"

02.09 (niedziela) godz. 11:00-12:30 Warsztaty dla dzieci (7-9 lat)
Gdynia InfoBox / Koszt: 25 zł

Plastyk miejski i architekt chcą zaprowadzić porządek w najbliższej okolicy. Jak to zrobić? Co jest bałaganem, a co ładem? Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak można to zmienić? Kto jest odpowiedzialny za ulicę, podwórko, trawniki? Na te pytania odpowiemy podczas spaceru i warsztatów opartych o meblowanie makiety/rzutu fragmentu miasta za pomocą tekturowych elementów, samochodzików.

Każda uczestniczka i każdy uczestnik warsztatów otrzymają w prezencie książkę "Wspólne nie znaczy niczyje".

Prowadzenie: Mateusz Wysocki, Justyna Kociszewska autorzy książki dla małych użytkowników przestrzeni publicznej: "Wspólne nie znaczy niczyje"

02.09 (niedziela) godz. 13:00 Gra Miejska
Fyrtel

Duże miasta to miejsca, które tętnią życiem. W wysokich, sięgających nieba budynkach, w kamienicach i blokach mieszkają jednak nie tylko ludzie ze swoimi zwierzętami. Takie duże skupiska ludzkie od jakiegoś czasu upodobały sobie duchy, które - dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom - zazwyczaj pozostają niezauważone. Spróbuj dowiedzieć się czegoś więcej o ich zwyczajach i przy okazji wykonać zadania pomocnicze.

04.09 (wtorek) godz. 19:00 Sekretne kino
W festiwalowe wtorki zapraszamy Was na pokazy filmowe w nietypowych przestrzeniach. Zaprezentujemy Wam niszowe produkcje dokumentalne poświęcone architekturze, sztuce i dizajnowi. Informacji o pokazach możecie szukać na naszym profilu na facebooku w zakładce wydarzenia.

06.09 (czwartek) godz. 19:00 Szoł & tell
tuBAZA / Wozownia

Jak za pomocą miękkich działań przyłączyć do centrum miasta zapomniany zaułek? Czy w Polsce opłaca się sprzedawać sztukę i jak to robić?

Pięcioro gości z różnych miast Polski i tyle samo ciekawych inicjatyw z pogranicza sztuki, kultury i biznesu. Uczestnicy przedstawią 15 minutowe prezentacje swoich projektów w formule "show and tell", po których będzie czas na dyskusję, pytania i rozmowy w kuluarach.

08.09 (sobota) godz. 17:00 Debata "Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę mieszkaniową?" w ramach Weekend Architektury
Gdyńskie Centrum Filmowe / Sala Goplana

realizowany w 2017 roku projekt odmalowania bloku na biało był najpopularniejszą realizacją w historii naszych mediów społecznościowych. Biała ściana w kratkę pokonała najbardziej lubiane murale, jakie zrealizowaliśmy w Gdyni. W badaniach, które zleciliśmy w tym samym roku, by sprawdzić, na jakiego rodzaju działaniach najbardziej zależy mieszkańcom miasta, respondenci w większości opowiedzieli się za odmalowywaniem blokowisk z tak zwanej pastelozy.

Wciąż zastanawiamy się, co powinno być artystyczną i projektową odpowiedzią na klasyczne już na polskich osiedlach beże, limonki, brzoskwinie i majtkowe róże. Jak ujednolicić kolorystyczną panoramę blokowiska, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Jakie w tym procesie powinna mieć znaczenie specyfika konkretnych osiedli? Do rozmowy o blokach zaprosiliśmy grono znawców tematu z dziedziny architektury i kulturoznawstwa.

Celem spotkania jest stworzenie rekomendacji dla właścicieli i zarządców budynków przygotowywanych do termomedernizacji oraz dla wszystkich osób mających wpływ na przebieg tego procesu ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców. Zaproszeni przez nas goście poruszą nie tylko aspekty związane z estetyką, ale też kwestie społeczne.

Formuła spotkania oscyluje między debatą a warsztatem. Paneliści i uczestnicy będą mogli zapoznać się z briefem, na który będzie składał się między innymi materiał filmowy z drona lecącego nad jednym z gdyńskich osiedli.

08-09.09 (sobota-niedziela) godz. 9:00-17:00 Warsztaty graficzne dla architektów
Gdyńskie Centrum Filmowe / Koszt: 50 zł

Przestrzeń architektoniczna dedykowana jest jej użytkownikom zgodnie z zaprogramowaną funkcją. Gdy forma i program obiektu są gotowe, by ją pełnić, użytkownicy muszą jeszcze wiedzieć, jak z niej korzystać. Dlatego każda przestrzeń publiczna powinna być częścią wspólną dwóch dziedzin projektowania: architektonicznego i graficznego.

Podczas warsztatów przedstawione i przeanalizowane zostaną udane przykłady wykorzystania tego potencjału w miejscach użyteczności publicznej poprzez zintegrowanie grafiki z architekturą. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z wayfindingiem (szukaniem drogi) oraz wayshowingiem (pokazywaniem drogi). Uczestnicy podejmą próbę stworzenia koncepcji oznakowania graficznego wybranych projektów.

Prowadzenie: Anna Nowokuńska - Dla architektów jest grafikiem, dla grafików architektem. W rzeczywistości jest i jednym, i drugim. Ukończyła studia architektoniczne oraz graficzne, a obecnie w pracy zawodowej łączy obie te dziedziny projektując systemy oznakowania graficznego przestrzeni architektonicznych.

11.09 (Wtorek) godz. 19:30 Sekretne kino
W festiwalowe wtorki zapraszamy Was na pokazy filmowe w nietypowych przestrzeniach. Zaprezentujemy Wam niszowe produkcje dokumentalne poświęcone architekturze, sztuce i dizajnowi. Informacji o pokazach możecie szukać na naszym profilu na facebooku w zakładce wydarzenia.

13.09 (czwartek) godz. 19:00 SYFONSTUDIO
Bar Mleczny Słoneczny

Smaki baru mlecznego w nietypowej formule menu degustacyjnego poznacie podczas spotkania z Ulą i Filipem Tofilami. Twórcy nowej identyfikacji wizualnej opowiedzą o procesie projektowania w kontekście współpracy z klientem i o tym jak powstała koncepcja zmiany szyldu i oznakowania kultowej gdyńskiej jadłodajni.

(Na spotkanie obowiązują zapisy, by wziąć w nim udział do (data) wypełnij formularz na stronie )

15.09 (sobota) godz. 17:00 Blok Party - Finisaż
Oczy | Fyrtel, ul. Św. Piotra 19

Biennale Traffic Design zamknie prawdziwie uliczna impreza. Wzorując się na block parties z Bronxu lat '70, przenosimy hip-hopowy klimat na gdyński Fyrtel. Muzykę zapewniają Tomasin i Wojak (DwaZera) oraz ekipa z UNDA Records. Oprócz sztuki będzie pyszne jedzenie a nawet coś dla najmłodszych, dlatego przychodźcie tak jak lubicie: sami, z ziomkami albo/i z dzieciakami. Tego dnia zabierzemy Was również na spacery po wszystkich biennalowych realizacjach i przygotujemy masę podwórkowych atrakcji


Robimy Biennale, by miasto było piękniejsze
Stowarzyszenie Traffic Design działa aktywnie w przestrzeni miejskiej od 8 lat. Zmieniając formułę festiwalu z corocznej na biennale, organizatorzy zdecydowali się sprawdzić jak ich realizacje są odbierane przez mieszkańców. Zewnętrzna firma przeprowadziła badania, na podstawie których zostały stworzone rekomendacje do dalszych działań. Ponad 80% badanych pozytywnie ocenia projekty stowarzyszenia, respondenci chętnie widzieliby w przyszłości więcej odnowionych elewacji i projektów wprowadzających ład w przestrzeń publiczną.

Projektanci na ulicach Gdyni
Do realizacji projektów artystycznych zaproszeni zostali przede wszystkim artyści na co dzień kojarzeni z grafiką projektową. W mieście powstaną realizacje: Syfon Studio, czy UVMW. Pojawi się również instalacja artystyczna "Zażółć gęślą jaźń" stworzona we współpracy z jednym z najbardziej znanych polskich designerów: Oskara Zięty z Marianem Misiakiem z Threedotstype.

Dobór technik i filozofia działań artystycznych jest wynikiem poszukiwań detalu architektonicznego w modernizmie w całym kraju i materiałów zebranych do wystawy "Dowody zbrodni". Jedna z elewacji zostanie rozrzeźbiona za pomocą gresu, na kolejnej powstanie sgraffito.

Na nowo odkrywamy dzielnicę portową
Traffic Design odchodzi od realizacji, z którymi jest kojarzone, czyli od muralizmu i realizacji z obszarów street artu, ale powraca do miejsca, w którym zaczęła się historia festiwalu, czyli do dzielnicy Portowej u zbiegu ulic Św. Piotra i Żeromskiego, gdzie dziś tworzy się zalążek tutejszego życia artystycznego - to tutaj odbędzie się wernisaż otwierający Biennale 30.08 składający się z 3 wystaw: zbiorowej wystawy sitodruków artystów realizujących projekty miejskie, wystawy nawiązującej do gdyńskiego modernizmu stworzonej przez Less Studio oraz projektu cyfrowego: wizualizacji odmalowanych z pastelozy blokowisk.

W edukacji siła
Podczas Festiwalu odbędą się również wydarzenia dla uczestników z różnych grup wiekowych: warsztaty dla młodych architektów, warsztaty fotograficzne, gra miejska oraz propozycja dla najmłodszych: "Wspólne nie znaczy niczyje" - zajęcia o przestrzeni publicznej dla dzieci. Działania edukacyjne są istotnym elementem programu Biennale. Te skierowane do dzieci stanowią kontynuację filozofii, którą zapoczątkowała zeszłoroczna, zapowiadająca wydarzenie realizacja ze żłobka "Niezapominajka", by o estetyce w przestrzeni publicznej mówić już najmłodszym jej użytkownikom i prezentować dobre przykłady projektowania również dla tej grupy wiekowej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Gdynia.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej klikane (7 dni)