• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bielizna

Bielizna pojawiła się w połowie lat 80-tych i od razu została zaliczona do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Już pierwsza radiowa kompozycja pt. Terrorystyczne Bojówki dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej.

Debiutancka płyta pt. Taniec Lekkich Goryli została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono połamaną rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych.

rock / punk - koncerty w Trójmieście


Kolejne wydawnictwa Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja; Tag; Pani Jola; ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny pod szyldem Doktor Granat wydała plytę pt. Świadkowie Rocka.

Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej. Doktor prowadził wiele niestandardowych imprez od koncertów w Jarocinie po programy telewizyjne (Rock Noc).

W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. W Dzikim Kraju. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach Polityka oraz Wprost. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. Zimny Wiatr uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej.

W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. Obrazki z wystawki.
Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań dziwnych osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą.
Płytę promowały single Kurt Cobain, Kolumbowie znad Wisły oraz Wściekły Jad, do których obrazki można obejrzeć na Facebooku.

Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę osobników oczekujących na niebanalną werbalno-rockandrollową przygodę.
W 2018 roku, po 25 latach, ukazała się kompaktowa wersja płyty pt. Tag, która
dotychczas była dostępna jedynie na kasecie. O muzyce z płyty Tag znakomicie wypowiadał się nieżyjący, legendarny perkusista zespołu Rush Neil Peart. W 2019 roku zespół zaprezentował w internecie Epitafium dla Piotra S. ponad 12 minutową kompozycję będącą hołdem złożonym człowiekowi, który podpalił się protestując przeciwko polityce tzw. dobrej zmiany.
Rok 2021 przyniósł długo oczekiwane wydawnictwo w postaci koncertowego dvd ten materiał można nabyć obecnie po facebookowym kontacie z Bielizną.

Bielizna gra w składzie:
Jarosław Figura gitara
Krzysztof Stachura gitara
Radovan Jacuniak bas
Andrzej Jarmakowicz perkusja
Jarek Janiszewski śpiew

Opinie 1 zablokowana