stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bałtyckie Legendy

"Bałtyckie Legendy" to tytuł płyty, która powstanie już niebawem z inicjatywy Sylwii Janiak-Kobylińskiej i Beniamina Baczewskiego (tegorocznych stypendystów MKiDN "Młoda Polska") z udziałem Bałtyckiej Filharmonii Młodych, działającej przy Fundacji SAJ. Tak samo zatytułowany został również Koncert Promocyjny, na którym utwory z płyty zostaną po raz pierwszy wykonane publicznie.

Na scenie zobaczymy prawie 70 utalentowanych młodych gdańskich instrumentalistów pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Usłyszymy 4 poematy symfoniczne Beniamina Baczewskiego: "Noc Kupały", "Egle" oraz dwie kompozycje, szczególnie związane z Gdańskiem, nagrodzone na konkursach kompozytorskich. Są to: "Bursztynowa Rapsodia" - nagrodzona II miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Symfonia Gdańska", organizowanym przez Radio Gdańsk oraz "Płynna Materia" - nagrodzona III miejscem na Konkursie Kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon", organizowanym przez GIWK.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Legendy to, poza kilkoma wyjątkami, dość zapomniany fragment naszej polskiej kultury, a przecież tak niezwykle bogaty. Mamy wiele słowiańskich podań, związanych z różnymi regionami, zwyczajami, z morzem, ale również mnóstwo historii rodem z samego Gdańska i dotyczących jego zabytków. Ta muzyka nie tylko przypomni nam o ich istnieniu, lecz właściwie pozwoli nam przenieść się na chwilę do ich świata i przeżyć te niesamowite historie na własnej skórze. Bo cóż potrafi lepiej pobudzić wyobraźnię niż muzyka?

Projekt ten ma na celu promocję ważnego obszaru kultury państw nadbałtyckich, w tym w szczególności Polski, a mianowicie bałtyckich legend, za pomocą muzyki programowej. Jego zadaniem jest zaprezentowanie wszystkim mieszkańcom Trójmiasta piękna, jakie kryje w sobie ten region, obudzenie zainteresowania bogactwem tych miejsc, ich przeszłością, opowiadaną w formie legend od wielu pokoleń. Szczególne miejsce w tym projekcie zajmie polskie miasto - Gdańsk, ponieważ aż dwa utwory z płyty będą z nim bezpośrednio związane. To odważne przedsięwzięcie, ale jednocześnie wyjątkowe wydarzenie, będące doskonałą kulturalną wizytówką miasta Gdańsk nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Wszelkie aktualności dotyczące projektu na stronie FB: https://www.facebook.com/BaltyckieLegendy/

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku dzięki uprzejmości Jego Magnificencji Rektora Macieja Sobczaka, współfinansowany ze stypendium MKiDN "Młoda Polska" oraz przez Urząd Miasta Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.