stat
Impreza już się odbyła

Baltops 2015 (1 opinia)

 • piątek - poniedziałek, 5 - 8 czerwca 2015
 • Lokalizacja
  Gdynia

W dniach 5-8 czerwca 2015 roku przy gdyńskich nabrzeżach cumować będą okręty wojenne 17 państw - uczestników największych manewrów morskich na Bałtyku BALTOPS 2015.

Kilkadziesiąt jednostek 8 czerwca rozpocznie manewry na morzu, a 20 czerwca okręty zacumują w Kilonii, aby podsumować ćwiczenia przeprowadzone w ramach programu "Partnerstwo dla pokoju". Załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu.

Zanim jednak to nastąpi, przez cztery dni zapraszamy mieszkańców i turystów do odwiedzania jednostek i uczestnictwa w imprezach towarzyszących wydarzeniu.

Przy nabrzeżach gdyńskiego portu zacumują okręty m.in. z: Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Polski, Kanady i USA. Część z nich będzie można zwiedzać. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszą techniką, jaką dysponują floty państw, które uczestniczą w manewrach.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie skuteczności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych, w ten sposób podnosząc poziom wyszkolenia. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzającym rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do
bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

Polska MW uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty trzeci.

Baltops 2015 to aż 49 okrętów różnego typu. 41 z nich zacumuje w gdyńskim porcie. By pomóc w odnalezieniu tych, które chcieliby Państwo zobaczyć, zamieszczamy w "Ratuszu" ich zdjęcia oraz krótkie opisy.

W weekend 6-7 czerwca wybrane okręty cumujące w centrum Gdyni będą udostępnione do zwiedzania. O godzinach zwiedzania decydują dowódcy jednostek.

W sobotę, 6 czerwca w godz. 14.00 - 18.00 zwiedzanie okrętów cumujących w Porcie Wojennym na Oksywiu (wejście do portu tylko do godz. 16.00).

Więcej informacji o jednostkach znaleźć można na stronach: www.gdynia.pl/baltops i http://www.3fo.wp.mil.pl/pl/49.html.

Plan cumowania jednostek

Okręty będą cumować w: basenie Prezydenta w centrum Gdyni, w Porcie Wojennym na Oksywiu (Basen VIII, X i IX), przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych, przy Nabrzeżu Polskim i przy Nabrzeżu Francuskim.

By ułatwić Państwu podziwianie okrętów zamieszczamy wszystkie mapki cumowania jednostek na stronie: www.gdynia.pl/baltops.

Do Portu Wojennego Gdynia - Oksywie dojechać można autobusami komunikacji miejskiej. Z centrum Gdyni autobusami linii 128, 150 i K. Z kierunku Chylonia dojazd autobusami linii 197 i 198.

***

Kibicujemy załogom!

W sobotę, 6 czerwca 2015 r. , na Plaży Gdynia Śródmieście w godzinach 9.00 - 13.00 rywalizować będą załogi z okrętów przybyłych do Gdyni w ramach ćwiczenia BALTOPS 2015.

W programie:

- rywalizacja w plażowej piłce siatkowej;
- turniej plażowej piłki nożnej - Beach Soccer.

Wszystkich chętnych zapraszamy do kibicowania.


***

Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu

Informujemy, że w związku z towarzyszącymi międzynarodowym manewrom morskim BALTOPS 2015 imprezami (zwiedzanie okrętów wojennych, zawody sportowe na Plaży Śródmieście, Gdynia Blues Festival oraz Regaty o Puchar Prezydenta Gdyni) w dniach: 6 - 7 czerwca 2015 r. w rejonie Skweru Kościuszki planowane są zmiany w organizacji ruchu.

6 i 7 czerwca 2015 r. w godz. 6.00 do godz. 23.00 nastąpi zamknięcie dla ruchu pojazdów al. Jana Pawła II od skrzyżowania z ul. Waszyngtona w stronę morza.

Ruchem pojazdów na wyżej wymienionych skrzyżowaniach i ciągach ulic kierować będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

Prosimy wszystkich kierowców o dostosowanie się do wprowadzonej tymczasowo organizacji ruchu oraz do poleceń funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej.

***

Pocztówka z Gdyni


Przygotowaliśmy dla Państwa także pamiątkę z BALTOPS 2015. Jest to specjalna kartka pocztowa formatu A4 wydana w nakładzie 7 tys. egzemplarzy.

Pocztówki będzie można otrzymać od 5 czerwca w następujących miejscach:

- Informacja w Urzędzie Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54;

- Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30;

- Miejska Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24;

- Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej, al. Jana Pawła II;

- ORP Błyskawica.

Z kolei 6 czerwca pocztówki będą rozdawane przy wejściu do Portu Wojennego.

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • Strona podana w treści nie działa "www.3fo.wp.mil.pl/baltops"

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.