• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Baltic Sail 2024
PATRONAT

Baltic Sail (4 opinie)

Baltic Sail to impreza żeglarska, której celem jest integracja środowisk żeglarskich Morza Bałtyckiego. W tym roku jej część odbywa się w Gdańsku, dzięki czemu zobaczyć można wiele wspaniałych żaglowców. Jedną z atrakcji są rejsy - płatne - tymi jednostkami.

Baltic Sail Gdańsk odbędzie się na nabrzeżach Motławy między 5-8 lipca 2012. Jak co roku, zlotowi żaglowców towarzyszyć będą: Festiwal Szanty pod Żurawiem i regaty Nord Cup. W Gdańsku pojawią się znane i lubiane jednostki żaglowe z Polski i Europy. Najnowsze informacje znajdziecie na stronie www.balticsail.pl

Do konkursu zorganizowanego przez Fundację Gdańską i Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaproszeni zostali studenci tej uczelni. Spośród blisko czterdziestu nadesłanych prac, jury wybrało projekt Agnieszki Grudy, która otrzymała nagrodę główną, drugą nagrodę przyznano Katarzynie Lilianie Jewasińskiej, natomiast trzecią nagrodę - Grzegorzowi Cofcie. Ponadto do udziału w wystawie pokonkursowej zakwalifikowano autorów pięciu wyróżnionych prac.

"Otrzymaliśmy wiele interesujących projektów - mówi Cezary Windorbski, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej. - Wybór zwycięskiej pracy nie był łatwy, ale jury zgodnie uznało, że koncepcja zaproponowana przez Agnieszkę Grudę najlepiej łączy idee międzynarodowego porozumienia Baltic Sail z symboliką i tradycją morską Gdańska, a wszystko to w dziele o wysokim poziomie graficznym."

Zdobywczyni nagrody głównej zostanie zaproszona do współpracy przy projektowaniu materiałów promujących Zlot. Wszystkie wyróżnione plakaty będzie można oglądać podczas XVI edycji Baltic Sail Gdańsk od 5 do 8 lipca. Rozmowy z laureatami konkursu znajdują się na stronie https://balticsail.pl/.

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej edycji Baltic Sail


PROGRAM WYDARZEŃ:

05-07-2012 czwartek
09:00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10:00 Rozpoczęcie Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk i przywitanie jednostek (Targ Rybny)
10:00 Regaty Timberland Nord Cup (Gdańsk Stogi/Górki Zachodnie)
12:00 Otwarcie Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym
20:00 Zaruski Party
22:00 Kino pod Żaglami (CMM, Ołowianka)

06-07-2012 piątek
09:00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10:00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
12:00 Regaty Timberland Nord Cup (Gdańsk Stogi/ Górki Zachodnie)
10:30 Rozpoczęcie Regat Baltic Sail Nations Cup (match racing, Górki Zachodnie)
15:30 Rozpoczęcie koncertu konkursowego "Szanty pod Żurawiem" ( Scena Główna na Targu Rybnym)
17:00 Finały Regat Baltic Sail Nations Cup
18:30 "Szanty w Marinie" - koncert (Scena Autorska, Ołowianka)
20:00 Ceremonia Otwarcia Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. Wręczenie kluczy do Bram Gdańska żeglarzom.
21:30 Kino pod Żaglami (CMM, Ołowianka)

07-07-2012 sobota
09:00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10:00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
10:00 Baltic Sail Nations Cup (Górki Zachodnie)
11:00 Regaty Timberland Nord Cup (Gdańsk Stogi/ Gdańsk Sobieszewo)
18:30 "Szanty pod Żurawiem" - Koncert "Szanty i jazz" ( Scena Główna na Targu Rybnym)
18:30 "Szanty w Marinie" - koncert (Scena Autorska, Ołowianka)
20:00 Wręczenie Bursztynowego Pucharu Neptuna zwycięskiej załodze
20:30 Crew Party (Targ Rybny)
21:30 Kino pod Żaglami (CMM, Ołowianka)

08-07-2012 niedziela
09:00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10:00 Regaty Timberland Nord Cup (Gdańsk Stogi/ Gdańsk Sobieszewo)
10:00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
12:00 Parada żaglowców na Motławie
13:30 Pokazy ratownictwa morskiego i portowych jednostek specjalnych na Motławie
15:00 Ogłoszenie wyników we wszystkich klasach oraz zakończenie regat Baltic Sail Nord Cup
17:00 Zakończenie Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2012, pożegnanie żaglowców


Na gości tegorocznego Zlotu czeka mnóstwo atrakcji na wodzie i na lądzie. Swój udział potwierdził już między innymi rosyjski okręt carski Shtandart. Po nieszczęśliwym wypadku i złamaniu masztu żaglowca tuż przed zeszłorocznym Baltic Sail Gdańsk, nie ma już śladu. W lipcu 2012 będzie można wypłynąć w rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie tej jedynej w swoim rodzaju jednostki. Wszystkie żaglowce zostaną udostępnione tym, którzy będą chcieli zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Podobnie jak w minionych latach, Zlot będzie otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Właściciele każdego typu sprzętu pływającego napędzanego wiatrem zaproszeni są do wzięcia udziału w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Zmagania o to wyjątkowe trofeum należą do tradycji Zlotu, a zdobywca pierwszej nagrody w 2011 roku - Sergiej Pawlenko, już zapowiedział walkę o obronę tytułu w nadchodzącej edycji Wyścigu.

Ruszyła sprzedaż biletów na rejsy po Zatoce Gdańskiej!

Każdy kto chce wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej na pokładach jednostek takich jak: Ark, Baltic Star czy Bryza H, już od dzisiaj na stronie www.balticsail.pl może dokonać rezerwacji biletu na wybrany rejs. Wszystkie żaglowce zacumują u nabrzeża Motławy i zostaną udostępnione tym, którzy będą chcieli zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Rejsy odbywać się będą każdego dnia Zlotu w dwóch turach - porannej i popołudniowej.

Warto pamiętać, że Baltic Sail Gdańsk to nie tylko rejsy rekreacyjno-turystyczne na pokładach wyjątkowych żaglowców, w tym replik historycznych jednostek, lecz także sportowe zmagania na najwyższym poziomie. Program imprez sportowych towarzyszących tegorocznej edycji Baltic Sail Gdańsk gwarantuje dużą dawkę emocji!

Już 30 czerwca rozpoczną się Regaty Baltic Sail NordCUP 2012. VII edycja tego wspaniałego wydarzenia, które integruje żeglarzy z różnych klas, potrwa dziewięć dni, aż do 8 lipca. W tym roku do startu zaproszone są jednostki klas takich jak: 505, Europa, Finn, Hobie 16, Hornet, Jachty morskie ORC, Jachty morskie KWR, Micro, Nautica 450, OK Dinghy, klasa Omega, Sigma Active, Snipe, klasy T1, T2, T3, Żagle 500 oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Klasy 470! Natomiast w sobotę - 7 lipca widzowie będą mieli okazję śledzić zmagania żeglarzy biorących udział w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Wszystkie trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu plaż w Stogach, Górkach Zachodnich, Sobieszewie oraz Brzeźnie. Walkę o obronę pierwszego miejsca już dziś zapowiedział Siergiej Pavlenko, którego jacht Blagodanost ma być jeszcze szybszy niż w zeszłym roku!

"W ubiegłorocznej edycji regat Baltic Sail NordCUP wzięło udział ponad pięciuset zawodników z całego świata, poprzeczka postawiona jest wysoko, ale liczymy na to, że w tym roku zobaczymy na starcie jeszcze więcej znakomitych załóg" - mówi Michał Korneszczuk, organizator regat.

Swój udział w tegorocznej imprezie potwierdził Zbigniew Gutkowski zdobywca drugiego miejsca w regatach oceanicznych dookoła świata Velux 5 Oceans! Na miłośników żeglarstwa czeka wyjątkowa szansa - we współpracy z magazynem Żagle zrealizowany został konkurs, którego laureaci wejdą w skład załogi jachtu Operon Racing z "Gutkiem" na czele! Szczegóły już wkrótce na www.balticsail.pl.

Na tym nie koniec atrakcji - w dniach od 6 do 7 lipca, po raz pierwszy w Gdańsku odbędą się regaty Baltic Sail Nations Cup! Jednostki żaglowe z całego świata rywalizować będą w formule match racing o przechodni Bałtycki Puchar Narodów. Gdańsk będzie gospodarzem drugiej edycji Baltic Sail Nations Cup dzięki zwycięstwu teamu Polish Ocean Racing w ubiegłorocznych regatach w ramach Hanse Sail Rostock. Czy trofeum pozostanie w Gdańsku przez kolejny rok? Przekonamy się już 8 lipca!

Kino pod Żaglami kolejną atrakcją Baltic Sail! W programie - filmy fabularne oraz reportaże o tematyce marynistycznej. Projekcje będą się odbywać w wyjątkowej scenerii - ekran zostanie umieszczony na pokładzie żaglowca zacumowanego na Ołowiance przy Centralnym Muzeum Morskim.

W trzydniowym repertuarze znajdują się hity kinowe, takie jak "Gniew Oceanu" Wolfganga Petersena oraz filmy krótkometrażowe, jak zrealizowany przez Krzysztofa Barańskiego "Konstruktor żaglowców" - reportaż o Zygmuncie Choreniu. Wstęp na wszystkie pokazy filmów będzie bezpłatny! Szczegółowy program wraz z opisami filmów znajduje się na stronie www.balticsail.pl.

To nie koniec atrakcji podczas Baltic Sail Gdańsk! Festiwal "Szanty pod Żurawiem" ma liczne grono fanów, w tym roku od czwartku do soboty trwać będzie XIII edycja tej wyjątkowej imprezy.

Tradycyjnie już w piątek odbędzie się Koncert Konkursowy o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Autora najlepszej Szanty Premierowej wybierze jury z Jerzym Porębskim na czele. W tym roku muzyka szantowa rozbrzmiewać będzie nie tylko ze Sceny Głównej na Targu Rybnym. W programie tegorocznego festiwalu pojawiła się nowość - koncerty na kameralnej Scenie Autorskiej, usytuowanej na Ołowiance.

"Szant w Marinie" będzie można posłuchać w piątek (6.07) i w sobotę (7.07) od godziny 18.30 do 21.30. XIII edycję festiwalu "Szanty pod Żurawiem" zwieńczy sobotni koncert "Szanty i jazz" na Scenie Głównej na Targu Rybnym.Aktualna edycja

Opinie (4) 1 zablokowana

 • (2)

  czy ten koszmarny znaczek tozwyciezca konkursu ???

  • 9 6

  • Dla Ciebie koszmarny, dla kogo innego ok - trochę jakby nawiązywał do polskiej szkoły plakatu..

   • 5 3

  • plakat dobry, ciekawe skojarzenie

   • 2 0

 • LIBAVA

  Polecam rejs wspaniałym żaglowcem Libava.
  Gwarantowana dobra zabawa i super atmosfera.
  Piękny z 2008 żaglowiec jest repliką z XVIIw z fajna załogą.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.