stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ballada o dziewczynie. Wykład Janusza Górskiego

Wydawnictwo Karakter i Sztuka Wyboru zapraszają na wykład Janusza Górskiego, znanego grafika, projektanta książek oraz profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Warto przyjść i poznać wizualną atmosferę świata polskiej książki sprzed kilku dekad.

w każdy czwartek (od 01.04 do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
maj 16

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Głównym powodem do spotkania jest wydanie książki "Ballada o dziewczynie" poświęconej twórczości Ewy Frysztak.

Choć dziś w Polsce nazwisko Ewy Frysztak niewiele mówi, za granicą jej plakaty stanowią gratkę dla kolekcjonerów. Z rozmowy z Januszem Górskim wyłania się portret nieprzeciętnej kobiety: mistrzyni okładek PIW-u, eleganckiej damy w naszyjniku z pereł, klnącej jak szewc, a przy tym osoby twórczej i niezależnej. Jej barwnym życiem (trzech mężów, stolik w Kameralnej obok stolika Marka Hłaski, przyjaźnie z najwybitniejszymi polskimi grafikami) można by obdzielić kilka biografii.

Najważniejsze są jednak jej prace, zwłaszcza tworzone od lat pięćdziesiątych okładki książek to rysowane zamaszystym gestem, z werwą i rozmachem, to znów skonstruowane z imponującą dyscypliną. Twórczość Ewy Frysztak jest odpowiedzią na docierające do PRL-u echa modernistycznego projektowania, bardzo charakterystyczną, pomysłową i aż do dzisiaj zapomnianą.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • wykład / prezentacja , warsztaty
  kwi 1
  środa, g. 17:00 - 21:00
  Gdańsk, CSW Łaźnia
  Woreczki na zakupy
 • wykład / prezentacja , warsztaty
  kwi 4
  sobota, g. 11:00
  Gdańsk, Super Mama
  Chustonosze