• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Aukcja Dzieł Sztuki

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kolejnej odsłony Aukcji Dzieł Sztuki! W naszej ofercie znalazło się 85 wyjątkowych prac w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Pozycję numer jeden w katalogu zajmuje przepiękny Pejzaż Mojżesza Kislinga (cena wywoławcza 310 000 zł). Malarza żydowskiego pochodzenia, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli École de Paris. W latach 1907-1911 studiował on w krakowskiej ASP pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Już wtedy zaczął odnosić liczne sukcesy, a jego prace przyniosły mu nagrody. Zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał w słynnej dzielnicy Montmartre. Obraz znajdował się w rękach francuskiego krytyka artystycznego i publicysty Florenta Felsa (1891-1977), który był związany ze środowiskiem Ecole de Paris. Fels promował wywodzących się stamtąd artystów, w tym również Kislinga, który sportretował pisarza w 1927 r.

Uwagę zwracają, aż cztery prace Jacka Malczewskiego: Malarz i modelka (na drabinie), 1904 r. (cena wywoławcza: 48 000 zł), Modelka między woźnymi Akademii (cena wywoławcza: 56 000 zł), Portret Zosi Malczewskiej, 1922 r. (cena wywoławcza: 18 000 zł) oraz naprawdę wyjątkowy, Portret budowniczego krakowskiego Józefa Pakiesa, 1896 r. (cena wywoławcza: 180 000 zł), przedstawiający jednego z bardziej zasłużonych architektów początku XX wieku.



Warto też zainteresować się Tańcem huraganu, 1927 r. Bolesława Biegasa. Obraz olejny z lat 20. autorstwa zmarłego w Paryżu wybitnego malarza i rzeźbiarza polskiego. Oferowane płótno, symboliczne, dekoracyjne na sposób muzyczny i orientalne w sferze odniesień, należy do serii nokturnów w granatach, które pokazywane były na paryskich wystawach w 2. połowie lat 20. Jednak perłą w koronie tej Aukcji Dzieł Sztuki jest zapewne obraz pędzla Władysława Czachórskiego Zaproszenie z 1897 r. Prezentowany obraz jest jednym z najlepszych obrazów pędzla Władysława Czachórskiego. Został namalowany w 1897 roku u szczytu sławy malarza. Jego wizerunki kobiet w atłasowych, połyskujących sukniach zdobyły oszałamiające uznanie wśród krytyków i monachijskiego środowiska artystycznego. Jego pracownię regularnie odwiedzał bawarski książę regent Luitpold Karol Józef Wilhelm Wittelsbach (1821-1912) a Czachórski wielokrotnie był zapraszany na obiady do księcia, które kończyły się towarzyskim paleniem cygar w gabinecie regenta. O jego obrazach pisano:

"Z nieskończoną starannością zagłębiał się w przedmiocie swoich obrazów, ciągle nie dość zadowolony ze swej pracy. (...) Nie było żadnej kokieterii w jego płynnych, swobodnych pociągnięciach pędzla, które przy całej pewności, zachowywały subtelną świeżość. Dążył do doskonałej jedności formy i koloru, a wychodząc zawsze od najdokładniejszego, szczegółowego opanowania formy, gardził w swym niezależnym mistrzostwie wszystkimi tanimi, wizualnymi efektami. Charakteryzowała go radość świadomego smakowania przy wyborze motywu, który zawsze odpowiadał poważnej wytworności jego własnej osobowości." Alex Braun [1911], Władysław Czachórski [w:], Halina Stępień, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914, PAN Kraków, s. 91).

Cała aukcja będzie usiana nazwiskami najlepszymi polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, na wystawie można już oglądać a na aukcji będzie można wylicytować oprócz wspomnianych prace Zygmunta Ajdukiewicza, Stefana Filipkiewicza, Wlastimila Hofmana czy Mariana Mokwy.

Wstęp na wystawę przedaukcyjną jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI
30 listopada 2019, godz. 17.00
Sopocki Dom Aukcyjny, Galeria Sztuki Dawnej w Sopocie, ul. Bohaterów Monte Cassino 43
Wystawa przedaukcyjna: od 18 listopada
licytacja on- line: https://bit.ly/2D0PnqH
Kontakt: sopot@sda.pl, 585 501 605, 603 287 002
Katalog: https://bit.ly/2QHpDaG

Opinie

  • wystawa , wernisaż , aukcja / licytacja
    mar 23-29
    g. 18:00
    Sopot, Goyki 3 Art Inkubator
    Poza wzorem. Wystawa