• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Aktywne lato - zwiedzaj dzielnice na rowerze

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na specjalne, rowerowe spacery po dzielnicach. 2 sierpnia Alicja Łaniewska poprowadzi wycieczkę po Dolnym Mieście, 9 sierpnia przeniesiemy się do Nowego Portu, o którym opowie Katarzyna Werner, a 23 sierpnia Jarek Orłowski pokaże miłośnikom murali całą kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Spacery są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Piesze spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz szlakami kobiet odbywają się regularnie, kilka razy w tygodniu przez cały okres letni.

Dolne Miasto znajdujące się kilka minut od popularnego szlaku turystycznego jest miejscem, które warto odwiedzić. Dzielnica zachwyci zarówno miłośników publicznego transportu, którzy mogą tam poznać dzieje zabytkowej zajezdni, jak i osoby zainteresowane dawnymi fortyfikacjami, motoryzacją, architekturą i sztuką współczesną. Dzięki spacerowi na rowerach uczestnicy zdołają odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca na Dolnym Mieście. Start: 2 sierpnia, godz. 12.00, Stągwie Mleczne ul. Motławska 14.

- Nie spałam całą noc, ale wymyśliłam autorska trasę rowerową. Zaczniemy i skończymy na Stągwiach Mlecznych przy ul. Motławskiej 14. Przy takich trasach można zobaczyć o wiele więcej niż na zwykłym spacerze - mówi Alicja Łaniewska, Lokalna Przewodniczka.

Spacer po Nowym Porcie zawiera 28 najważniejszych dla dzielnicy lokalizacji. Podczas zwiedzania na rowerze można poznać Nowy Port "od podszewki" i posłuchać historii każdego miejsca: Kapitanatu Portu, posągu statuy wolności i rzeźby ryby pomuchel po Parku Jordanowskiego, zajezdni tramwajowej, Nabrzeża zbożowego i pozostałych. Spacer poprowadzi Katarzyna Werner i rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 12.00 przed Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15.

54 murale znajdujące się w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie pokaże Lokalny Przewodnik - Jarek Orłowski. Rower, to jedyny sposób by w ciągu jednej wizyty zobaczyć wszystkie murale, które powstały na osiedlu Zaspa - Młyniec. Gotowe są już najnowsze realizacje siódmej edycji Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, które zdobią kolejne ściany szczytowe bloków. Start: 23 sierpnia, godz. 13:00, Klub Plama GAK, ul Pilotów 11.

- Należy zabrać ze sobą sprawne rowery i odzież przeciwdeszczową w wypadku złej pogody. Podczas wycieczki, pamiętajmy o pierwszeństwie pieszych na chodnikach. Przewiduję leniwe tempo i dystans około 10 km - zapowiada Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie, który poprowadzi spacer.

Całe lato trwają piesze, bezpłatne wycieczki po dzielnicach z Lokalnymi Przewodnikami oraz szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka i Stowarzyszeniem Arteria. Zapraszamy do odkrywania Gdańska! Oprowadzamy po: Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Zaspie, Starym i Głównym Mieście oraz terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Spacery trwają ok 1,5 godziny i odbywają się w tygodniu (wieczorami) oraz w weekendy (w okolicach południa).

Od czerwca do 23 lipca odbyły się łącznie 132 spacery, w których wzięły udział łącznie 1863 osoby. W poszczególnych dzielnicach było to: 311 osób po Stoczni Gdańskiej, 88 po Głównym i Starym Mieście, 280 w Nowym Porcie, 415 na Biskupiej Górce, 488 na Zaspie i 281 na Dolnym Mieście.

Szczegółowe daty i godziny spacerów znajdują się na stronie: https://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/. Informacje o spacerach można uzyskać także w sieni IKM pod numerem telefonu: 58 301 2016 lub mailem: sien@ikm.gda.pl.

Zapraszamy do dołączenia i śledzenia wydarzeń Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Facebooku.
Spacery po Nowym Porcie: https://www.facebook.com/events/1601900986757680/
Spacery po Zaspie: https://www.facebook.com/events/506248186191559/
Spacery po Dolnym Mieście: https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
Spacery po Biskupiej Górce: https://www.facebook.com/LokalniPrzewodnicyIPrzewodniczkiNaBiskupiejGorce

Patroni medialni Lokalnych Przewodników i Przewodniczek: Poznaj Świat, Historia.org, iBedeker.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: grupa inicjatywna "Od Wyzwolenia do Wolności" - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA - Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta - Dolne Miasto, Plama GAK - Zaspa.

Przeczytaj także

Opinie