stat
Impreza już się odbyła

Akademia Gdańska

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu! Katarzyna Darecka poprowadzi wykład Okno - historia, funkcje, znaczenia, symbole...

Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM.

Historia rozwoju gdańskiej stolarki okiennej to przede wszystkim analiza plastycznej oprawy otworów okiennych, ich wypełnienia, podziałów, rodzajów oszklenia oraz okuć wraz z kolorystyką. Gdańskie okna drewniane, niezależnie od tego, w jakiej architekturze występowały: świeckiej czy sakralnej, stanowiły istotną wartość w kształtowaniu architektonicznej kompozycji oraz estetyki każdej elewacji. W XIX- wiecznych podręcznikach stolarskich i ślusarskich umieszczano dane na temat wytwórczości okien, sposobów obróbki drewna, rodzajów łączeń ślusarskich czy gatunków i właściwości drewna.

Całość była bogato ilustrowana. Naukowe zainteresowanie stolarką okienną datuje się na pierwsze lata XX stulecia. Wykład przybliży tę fascynującą tematykę, a także być może zainspiruje do spacerów śladami gdańskich okien - zapowiada prelegentka, dr Katarzyna Darecka.

Kolejne spotkania: 28 września, 26 października, 30 listopada, 14 grudnia.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.