• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ARTLOOP Festival (10 opinii)

Zapraszamy do Sopotu na interdyscyplinarny ArtLoop Festival 2014.

ARTLOOP FESTIVAL jest artystycznym laboratorium, opartym na starannie wyselekcjonowanych programach kuratorskich, podejmujących tematy za zakresu współczesnych sztuk wizualnych, designu i muzyki, łączącym młodą sztukę ze sztuką uznaną, otwierającym miasto na sztukę i sztukę na miasto. Zróżnicowany program festiwalu, oparty na zasadzie interakcji z widzem w otwartej przestrzeni Sopotu, przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście




Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski zaprasza na wyjątkowe wydarzenie:
Na jedynym koncercie w Polsce!

PORTISHEAD + SKALPEL
5.09.2014
Sopot | Opera Leśna
Start: 20:00
Otwarcie bram: 18:00
Bilety: 100-350 PLN


Z wielką przyjemnością Miasto Sopot i ARTLOOP Festival ogłaszają wyjątkowy program sceny muzycznej festiwalu. Na jedynym koncercie w Polsce, na zakończenie letniej trasy koncertowej wystąpi legenda muzyki alternatywnej - zespół PORTISHEAD. Koncert odbędzie się w jednym z najbardziej unikatowych miejsc koncertowych w Polsce - w Operze Leśnej w Sopocie w dniu 5 września 2014.



Każdy koncert PORTISHEAD jest wyjątkowym wydarzeniem, niezależnie od szerokości geograficznej. Zespół słynie z niewielkiej ilości koncertów i bardzo uważnego dobierania miejsc, w których występuje, a pojawili się dotychczas na najważniejszych festiwalach świata - Glastonbury, Hurricane, Roskilde, wszędzie traktowani jak wiodące gwiazdy. Cieszymy się niezmiernie, że do grupy wyróżnionych festiwali trafia ARTLOOP Festival w Sopocie.

Festiwal ARTLOOP, z roku na rok, zyskuje coraz większą renomę zarówno ze względu na niezwykle interesującą, unikatową propozycję związaną z prezentacją sztuki w przestrzeni publicznej, jak i ze względu na niezwykłą ofertę muzyczną. Tegoroczny koncert niewątpliwie podniesie rangę całego festiwalu i sprawi, że jego program będzie należał do najciekawszych propozycji kulturalnych tego roku - komentuje Joanna Cichocka-Gula, Wiceprezydent Sopotu.

Zespół PORTISHEAD powstał w 1991 r w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 r. płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej. Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2008 r. ukazał się ich ostatni do tej pory album Third.

Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.

www.portishead.co.uk

Skalpel (fot. Bartosz Hołoszkiewicz)
Skalpel (fot. Bartosz Hołoszkiewicz)
Drugą gwiazdą wieczoru będzie zespół SKALPEL. Na koncercie SKALPEL zaprezentuje nie tylko premierowe nagrania, ale również kompozycje z dwóch poprzednich płyt, a wszystko to wzbogacone żywymi instrumentami i premierową oprawą wizualną w wykonaniu VJ Spectribe.

SKALPEL to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku. W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy. Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70 i konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej.

W 2004 roku duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie. Płyta Skalpel znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album został też nominowany do BBC - Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004. W opinii BBC zespół muzycznie ulokował się gdzieś w okolicach The Cinematic Orchestra, ale poszedł w bardziej minimalistycznym, wschodnio-europejskim kierunku. Sukcesem był też drugi album Skalpela Konfusion (2005 r.), dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady. W 2014 roku ukazał się trzeci album duetu pt. Sipmple.

www.skalpel.net

OPERA LEŚNA
Leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 6000 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena Opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych.
www.operalesna.sopot.pl

Wszelkie informacje dotyczące koncertu oraz programu festiwalowego dostępne są na www.artloop.pl

Sprzedaż biletów rusza od dnia 2 czerwca.
Bilety dostępne na www.ebilet.pl oraz www.operalesna.sopot.pl

Uwaga!
Podczas koncertu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania I filmowania koncertu.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia, który zostanie udostępniony na
www.artloop.pl


SEKCJA SCREEN - Fim + Video + Spotkania

Miejsce:
Sopot | Państwowa Galeria Sztuki | Plac Zdrojowy 2
Sopot | Multikino | Ul. Bohaterów Monte Cassino 63
Sopot | Kinoplener | Skwer Kuracyjny - muszla koncertowa

Wstęp:
Na pokazy w PGS i w plenerze wstęp wolny! Uwaga ilość miejsc ograniczona!
Na pokazy w Multikinie obowiązują bilety, w cenie: 15/12 PLN

Po wielu miesiącach przygotowań z dumą prezentujemy program sekcji SCREEN, która stanowi jeden z najistotniejszych elementów struktury programowej ARTLOOP.


Kuratorzy - Marek Kraska oraz Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka zdecydowali się bardzo mocno nawiązać przy swoich wyborach do tegorocznego hasła przewodniego festiwalu - RELAX + REKREACJA.

W programie m.in.:
 genialni wizjonerzy: Björk, Nick Cave, Godfrey Reggio, Joanna Rajkowska, Alejandro Jodorowsky
, koneserzy obrazu: Wes Anderson, Tsai Ming-Liang, Carolle Scheemann, Vivian Maier, 
wywrotowi inicjatorzy zmian: Michel Houellebecq, Łukasz Skąpski, Tom Berninger, Anna Baumgart, Piotr Szczepański, a także liczne spotkania z gośćmi i prelekcje.


ARTLOOP i T-MOBILE NOWE HORYZONTY nawiązują współpracę!

W tym roku po raz pierwszy festiwal ARTLOOP realizuje w ramach sekcji filmowej SCREEN specjalny blok programowy stworzony we współpracy z wrocławskim festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty. Autorski wybór filmów przygotowała Ewa Szabłowska, kuratorka Międzynarodowego Konkursu "Filmów o Sztuce" podczas T-M NH. Wśród wyselekcjonowanych tytułów znalazły się najnowsze dzieła mistrzów kina, dokumenty poświęcone wyjątkowym artystom oraz najświeższe odkrycia i przeboje najważniejszych światowych festiwali jak Berlinale czy Sundance Film Festival.

Zobaczymy brawurowy, brytyjski dokument 20 000 dni na Ziemi, w którym sportretowany został intymny świat głównego bohatera - Nicka Cave'a, paradokumentalną farsę Porwanie Michela Houellebecqa Guillaume'a Nicloux o sfingowanym porwaniu tego kultowego francuskiego pisarza, ostatni jak dotąd obraz Tsai Ming-Lianga, ulubieńca nowohoryzontowej publiczności, autobiograficzny film Alejandro Jodorowskiego pt. Taniec rzeczywistości, zaskakującą komedię absurdu Dystans Sergio Caballero oraz L jak laba - na wskroś hipsterski film opowiedziany w pocztówkowych ujęciach rodem z Instagramu.

RETROSPEKTYWA WESA ANDERSONA

03 ARTLOOP wielką przyjemnością prezentuje retrospektywę jednego z najciekawszych twórców kina autorskiego - Wesa Andersona, możliwą dzięki współpracy z American Film Festival oraz American Corner Gdańsk.  Zaczynając od nieznanego w Polsce debiutanckiego obrazu Trzech facetów z Teksasu (tytuł org. Bottle Rocket), poprzez lepiej znane Rushmore, Podwodne życie ze Stevem Zissou, Genialny klan oraz oskarową animację dla całej rodziny Fantastyczny Pan Lis aż po ostatnie filmy tego kultowego reżysera Kochankowie z Księżyca i Grand Budapest Hotel. Wes Anderson jest uznawany za współczesnego mistrza kina autorskiego, który na przestrzeni lat wykreował odrębny, na poły bajkowy świat. Świat specyficzny, utrzymany w określonej palecie barw, tworzący właściwie odrębne uniwersum. Zamieszkują je nieco neurotyczne, lecz zawsze sympatyczne postaci, które w komediowej i odrealnionej konwencji dotykają prawdziwych i poważnych problemów ludzkiej egzystencji. Wes Anderson z wykształcenia nie jest filmowcem. Jednak wychowanego w Teksasie absolwenta filozofii tak bardzo oczarowała kultura francuska, w tym kinematografia, że stworzył nową formułę kina. W bardzo lekkiej, rozrywkowej i z pozoru niepoważnej formie potrafi opowiadać o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Ta umiejętność stanowi jego wielką siłę i ukazuje niezwykłą błyskotliwość w podejmowaniu gry z widzem.

Projekcje odbędą się w sopockim Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki oraz w plenerze na Skwerze Kuracyjnym.

Na blok filmów T-Mobile Nowe Horyzonty obowiązują bilety w Multikinie w cenie standardowej 15 PLN, bilet ulgowy 12 PLN [po okazaniu legitymacji studenckiej lub uczniowskiej].

Pokazy plenerowe oraz w PGS - wstęp wolny!

04.09.2014 | CZWARTEK

Multikino:
18:30 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Grand Budapest Hotel, 100' + prelekcja Any
Brzezińskiej, 15'
20:30 FILM OTWARCIA 20 000 Dni na Ziemi, reż. Jane Pollard, Iain Forsyth, 97'
22:15. L jak Laba, reż. Lev Kalman, Whitney Horn, 69' + wprowadzenie Ewy Szabłowskiej

PGS
19:00 Spotkanie z Łukaszem Skąpskim i prezentacja jego filmów wideo: EKODIY, 19'|
Siłownia, 9' | Przewodnik po Krakowie - cz.2 , 6' | Urządzenia, 12'
20:30 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Podwodne życie ze Stevem Zissoou, 119'

05.09.2014 | PIĄTEK

PGS:
18:00 Spotkanie z Joanną Rajkowską i prezentacja jej filmów
Born in Berlin, 20' | Basia, 15'30''| Złoto i srebro, 14' 24''| Mój ojciec nigdy mnie tak
nie dotykał 12'
19:40 Art War, reż. Marco Wilms, 90'
21:15 AZORRO - pokaz filmów, Czy Artyście wolno wszystko?, 7'12''|
Wszystko już było, 12' | Rodzina, 12' | Niech się dzieje co chce, 9'10'' | Bardzo nam
się podoba, 7'30''
22:30 Mistaken for Strangers, reż. Tom Berninger, 75'

KINOPLENER | Skwer Kuracyjny:
21:00 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Genialny klan, 93'

06.09.2014 | SOBOTA

PGS
15:00 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Fantastyczny Pan Lis, 87'
16:40 Spotkanie z Anną Baumgart i prezentacja jej filmów wideo: Świeże wiśnie 2010 |
Ekstatyczki, histeryczki i inne święte 2004 | Prawdziwe? Lecą żurawie 2001 |
Prawdziwe? Miś 2001
18:15 Breaking the Frame, reż. Marielle Nitoslavska, 100' + prelekcja Klio Krajewska 20'
20:15 Kiedy Björk spotkała Attenborough, rez. Louise Hopper, 47'
21:15 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Trzech facetów z Teksasu, 91'

KINOPLENER | Skwer Kuracyjny:
21:00 Molehill, reż. Joanna Zastróżna, 20'
21:30 Naqoyqatsi. Life is a war, reż. Godfrey Reggio, muz. Philip Glass

07.09.2014 | NIEDZIELA

Multikino:
13:00 Finding Vivian Maier, reż. John Maloof i Charlie Siskel, 84'
14:30 Wędrówka na Zachód, reż. Tsai Min-liang, 56'
15:30 Taniec Rzeczywistości, reż. Alejandro Jodorowsky, 130'
18:00 Dystans, reż. Sergio Caballero, 80'
19:30 FILM ZAMKNIĘCIA Porwanie Michela Houellebecqa, reż. Guillaume'a Nicloux, 92'

PGS:
12:30 Tim's Vermeer, reż. Teller, 80'
14:00 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Kochankowie z Księżyca, 94'
15:45 Cloudburst, reż. Thom Fitzgerald, 93'
17:30 Spotkanie z Piotrem Szczepańskim i jego filmami: Generacja C. K. O. D., 55' |
C. K. O. D. 2 - Plan ewakuacji, 60'
20:00 RETROSPEKTYWA Wes Anderson: Rushmore, 93'



SEKCJA ART LAB - edukacja / akcje

Czym jest ART LAB?
Najkrócej rzecz ujmując, to możliwość poznania sposobów wyładowywania oraz doładowywania energii twórczej drzemiącej w nas i wokół nas. Art Lab to seria warsztatów i artystycznych przedsięwzięć, które zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej rekreacji, do międzypokoleniowej, grupowej i indywidualnej aktywności, wykraczającej znacznie ponad przeciętną relaksacyjną krajową normę brutto.

Relaks to chwilowe odprężenie ciała i ducha, ładowanie życiowych akumulatorów. Chwilowemu brakoróbstwu winno towarzyszyć - o czym wie już niewielu  - nic-niemyślenie. Wszystkim chętnym proponujemy kombinację aktywnego relaksu z elementami odprężającej rekreacji. Pod rozłożystymi akacjami wraz z kolektywem Prulla stworzymy olbrzymi hamak, na którym potem kolektywnie będziemy odpoczywać. Wraz z Towarzystwem W Przestrzeni systemowo podejdziemy do kwestii bujania w obłokach. Podczas warsztatów na przecięciu architektury i designu zarówno młodsi, jak i starsi adepci sztuki obło-kobujania nauczą się sztuki konstrukcji ulotnych, efemerycznych i eterycznych quasi-budowli. Przygrywający na potańcówce Zespół Szfunk przeniesie nas w atmosferę starego dansingu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a Dj Asia [Joanna Zastróżna] zadba o bardziej współczesne brzemienia, serwując autorską mieszankę brzmień medytacyjno-tanecznych. W ramach akcji RELAKStory we wnętrzu przyczepy kempingowej będziemy nagrywać na kasetę magnetofonową nasze prywatne sposoby na relaks. Nagrania będzie można potem odsłuchać wraz z archiwalnymi nagraniami relaksacyjnymi z lat siedemdziesiątych oraz prywatnymi nagraniami ludzi z tej epoki, przeznaczonymi do użytku domowego. A skoro Sopot to kurort i miejsce wypoczynku, stworzymy dźwiękową mapę miasta w ramach projektu "Strukturalny Sopot" - z pewnością dowiemy się jak brzmi miasto stworzone do relaksu i rekreacji.

Zapraszamy, wszystkie aktywności, warsztaty i akcje udostępniane są nieodpłatne.

Na warsztaty "Strukturalny Sopot" obowiązują zapisy - zgłoszenia należy przesyłać na adres warsztaty@artloop.pl.
Obowiązuje kolejność zgłoszeń i selekcja ze strony koordynatora warsztatów.

1. wAkacje



Prowadzenie: Prulla (Agnieszka Baaske, Agnieszka Cybulska) 
Miejsce: Park Północny, rondo przed MCKA Zatoka Sztuki
Czas: 
04-05.09 | 16:00-19:00 
oraz 06-07.09 | 12:00-16:00 
Liczba uczestników: nieograniczona
 Wiek: od 6 lat
Lato > słońce > lenistwo > wylegiwanie się > HAMAK !
A co by było, gdyby hamak miał kilkadziesiąt metrów kwadratowych i był wielopoziomowy?
 Czemu nie! Zróbmy to razem.

I Dzień
Instalacja gotowych elementów, przygotowanych wcześniej przez prowadzące, listwy, mocowania do drzew.
Zapoznanie uczestników z celem projektu.
 Pokaz i nauka wiązania odpowiednich węzłów splotu.
II Dzień
Wyplatanie poznaną techniką wiązania węzłów powierzchni hamaka.
III Dzień
Kontynuacja pracy nad wyplataniem hamaka i zakończenie prac.
      
       
IV Dzień Ewentualne poprawki wynikające z prób, wypoczynek i pełen Relaks.

2. CHMURY ARCHITEKTURY - warsztaty architektoniczne

CZYLI ARCHITEKTURA W LOCIE

Prowadzenie: Towarzystwo W przestrzeni (Ewa Szylberg, Joanna Wichowska, Anna Kłochowicz, Paweł Wołejsza) 
Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu
Czas: 
05.09 | 15:00-16:30 
oraz 06-07.09 | 11:00-15:30 (z przerwą 13.30-14.00)
Liczba uczestników: nieograniczona
Wiek: 5-12 lat wraz z opiekunami

SCENARIUSZ dzień 1

Budujemy architektoniczny parasol
Przekrycie architektoniczne na miejskim placu pełni funkcję parasola - chroni nas od deszczu, od słońca, czasem po prostu tworzy miejsce... Właściwie dobrana konstrukcja, estetyka i funkcjonalność to klucz, aby stworzyć mobilny parasol architektoniczny. Dzięki swej lekkiej formie pozwoli nam na sytuowanie go w dowolnym obszarze placu, spakowanie na plażę, a może nawet łączenie z innymi parasolami?

Przy użyciu prostych materiałów będziemy budować przekrycia architektoniczne. Kopuły, przewieszenia, a może bańki to tylko niektóre z pomysłów na stworzenie urbanistycznego schronienia na placu Przyjaciół Sopotu.

SCENARIUSZ dzień 2

Pajęcza pętla - czyli jak się nie zaplątać we własnym projekcie?
Architektura to sztuka budowania, kojarząca się z trwałością i twardym stąpaniem po ziemi. A co gdyby ziemia nie była twarda, a my wciąż musielibyśmy szukać schronienia? Zwierzęta, szczególnie owady, świetnie radzą sobie z trudnymi warunkami do budowania. Jakbyśmy się my czuli, gdyby zamiast betonowych ścian otaczały nas przegrody z pajęczyn, luźno bujające w powietrzu?

Na zajęciach spróbujemy odkryć sekret trwałych konstrukcji pajęczynowych, trampolin i zrozumieć sukces hamaku. Będziemy testować różne układy sieci zbudowanych z elastycznych lin i nie tylko, aby na koniec przyjrzeć się efektownej kompozycji z przecinających się kolorowych linii.

SCENARIUSZ dzień 3

20 cm ponad placem ... - czyli architektura ulotna
Architektura relaksu czy relaks architektury? Ucieknijmy od betonowych ścian w stronę efemerycznych form fruwających na wietrze. Tworzymy przestrzeń, gdzie każdy podmuch, bieg przy krawędzi powoduje poruszenie całej struktury.

Za pomocą lekkich przezroczystych materiałów stworzymy wnętrza i przestrzenie do przebywania,zwiedzania i odczuwania transparentności przegrody. Forma może przybrać kształt labiryntu, muzeum z komnatami lub niezależnych form mieszkalnych

3. RELAKStory
Prowadzenie: Dariusz Brzostek, Marta Karalus
Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu - Przyczepa Kempingowa
Czas: 04-07.09 | 12.00-20.00
Liczba uczestników: nieograniczona
Wiek: od 10 lat

RELAKStory to akcja zapraszająca do zwierzeń o naszych intymnych i osobistych formach na zrelaksowanie się. Zwierzenia nagramy na kasetę magnetofonową, a zdobyte relacje posłużą do stworzenia para-poradnika. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni powstanie miejsce odsłuchowo-terapeutyczne. Dodatkowo będziemy mogli wysłuchać kompilacji autentycznych archiwalnych nagrań dokumentujących codzienność naszych rodaków z lat siedemdziesiątych oraz kaset z nagraniami terapeutycznymi, mantrami czy odgłosami, które wprowadzają nas w stan relaksu. Przekonamy się czy nadal posiadają taką samą moc jak dla tych, którzy wielokrotnie naciskali w swoich odtwarzaczach przycisk REC.
Dlaczego kaseta magnetofonowa ? To jedno z pierwszych nośników zapisu dźwiękowego, które na dłuższy czas stało się niezwykle popularne i które umożliwiło zapisywanie naszego intymnego świata domowego zacisza. Kaseta magnetofonowa jest medium nostalgicznym, które wywołuje reakcję znacznie żywszą niż sterylna płyta CD czy anonimowe i bezduszne pliki mp3. Kaseta magnetofonowa - (prze)nośnik pamięci, kieszonkowe, mobilne pudełko na wspomnienia z wakacji, koncertów, imprez i spontanicznych akcji muzycznych w garażu dziadka.

4. DANSING ASTORIA - potańcówka międzypokoleniowa

Prowadzenie: zespół Szfunk i DJ ASIA
Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu
Czas: 04-06.09 | 19:00-21:00 (Szfunk) i 18:00-19:00 i 21:00-22:00 (DJ ASIA) 
Liczba uczestników: nieograniczona
Wiek: potańcówka międzypokoleniowa
Na świeżym powietrzu, w specjalnie na ten cel zaaranżowanym miejscu na Placu Przyjaciół Sopotu odbędzie się międzypokoleniowa potańcówka przy muzyce na żywo. Grać będzie zespól Szfunk oraz DJ ASIA. Repertuar zespołu najczęściej czerpie z muzyki disco lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a żywiołowe aranże pozwolą ponieść nasze ciała w czasie i przestrzeni.

Zespół Szfunk został powołany w jednym celu. Chcemy, aby ludzie zatracili się w euforii disco. Radość, taniec, pozytywne wibracje - tak wyglądają nasze koncerty. W dobie agresywnej, klubowej muzyki proponujemy powrót do lat siedemdziesiątych, do ery, w której narodziło się disco. Żywe instrumenty, gorące emocje - oto Szfunk.

5. STRUKTURALNY SOPOT

Structural Sound Project Sopot

Instalacja dźwiękowa + Warsztaty




Czas: 4-7.09 | godz. 12:00-18:00
 Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu
Autor: Florian Tuercke | www.floriantuercke.net
Strukturalny Sopot to specjalny projekt dźwiękowy w przestrzeni publicznej stworzony na potrzeby festiwalu 03 ARTLOOP Festival.

Celem projektu jest przeobrażenie Sopotu w wielki interaktywny instrument muzyczny, na którym zagrać będzie można zarówno wirtualnie, jak i w rzeczywistości realnej. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu jest udział publiczności (mieszkańców i uczestników festiwalu) oraz pomoc miejscowych artystów dźwiękowych i muzyków. Festiwalowej publiczności zostanie rozdanych 200 mikrofonów kontaktowych. Do każdego mikrofonu zostanie dołączony zestaw montażowy wraz z instrukcją. Uczestnicy festiwalu będą mieli za zadanie zainstalować mikrofon w wybranym przez siebie miejscu w przestrzeni publicznej, a następnie powiadomić organizatorów o jego lokalizacji. Projektowi towarzyszą warsztaty dla artystów dźwiękowych. Uczestnicy warsztatów stanowić będą grupę rejestratorów, która nagra próbki dźwięków z zamontowanych przez publiczność mikrofonów. Nagrane dźwięki zostaną opublikowane w formie interaktywnej mapy, która będzie udostępniona w czasie festiwalu. Za jej pomocą będzie możliwe odtwarzanie dźwięków w wybranej przez siebie kolejności lub kilku dźwięków jednocześnie, by w ten sposób stworzyć własne kompozycje. Liczba audio-punktów na mapie będzie sukcesywnie rosnąć w trakcie festiwalu. Przy każdym mikrofonie znajdować się będzie naklejka z kodem QR, za pomocą którego możliwe będzie połączenie z mapą interaktywną.

Mikrofony
 - do budowania instalacji zostaną wykorzystane, działające w układzie pasywnym mikrofony kontaktowe, zbierające dźwięki materiałowe. Oznacza to, że do odsłuchania nagranych dźwięków potrzebne będą przedwzmacniacze. Zaletą systemu jest z uniezależnienie mikrofonów od źródła zasilania, co przekłada się na ich wytrzymałość i długowieczność. Mikrofony po zainstalowaniu mogą działać praktycznie bez końca, chyba że zostaną fizycznie uszkodzone.

Każdy mikrofon znajdować się będzie w zestawie zawierającym dodatkowo:
- dokładną instrukcję (w tym dane kontaktowe i linki)
- zestaw montażowy (dwuskładnikowy klej strukturalny)
- wilgotną chusteczkę (do wytarcia dłoni po użyciu kleju)
- naklejkę z kodem QR (do umieszczenia na mikrofonie)

Instalacja / siedziba / pracownia

Bazą STRUKTURALNEGO SOPOTU będzie przestrzeń pracowni / "biura" w centralnym punkcie festiwalu czyli na Palcu Przyjaciół Sopotu. Tutaj też publiczność może będzie mogła odbierać mikrofony kontaktowe, a także zapoznać się z interaktywną mapą.

Udział publiczności

W "siedzibie" uczestnicy festiwalu odbierają mikrofon wraz z zestawem. Następnie proszeni są o postępowanie zgodnie z instrukcją i zamontowanie mikrofonów w przestrzeni publicznej (maszty, latarnie, mosty, schody, poręcze...), a następnie o przesłanie za pośrednictwem maila lub strony na Facebooku zdjęcia zamontowanego mikrofonu i podanie jego dokładnej lokalizacji (adres, szczegółowy opis). Kody QR należy umieścić w bezpośredniej bliskości mikrofonu.

Warsztat / grupa rejestratorów

Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych sztuką dźwięku, muzyką, inżynierią dźwięku, filmem i komponowaniem. Uczestnicy proszeni są o zabranie własnego sprzętu do nagrywania. Trzon uczestników warsztatów to członkowie grupy rejestratorów, których zadaniem jest wyjście w przestrzeń miasta i zebranie nagrań z zainstalowanych wcześniej mikrofonów. Zebrane nagrania zostaną przeniesione na interaktywną mapę. Grupa rejestratorów uzyskuje status "współpracowników" projektu, którzy mogą także nagrywać dźwięki na potrzeby swoich przyszłych projektów. Zaproszenie do warsztatów osób z doświadczeniem w działaniach dźwiękowych ma także na wywołanie twórczej interakcji, owocującej zawiązaniu nowych kolektywów dźwiękowych oraz powoływanie w przyszłości nowych projektów.

Ramy czasowe

2 panele warsztatowe, każdy trwający dwa dni po 6 h dziennie

1 panel: 04-05.09.2014, g.12:00-18:00

2 panel: 06-07.09.2014, g.12:00-18:00

Ilość uczestników

W każdym z panelów warsztatowych udział może wziąć 10-12 osób

Efekt

Każde nagranie na interaktywnej mapie zostanie podpisane imieniem i nazwiskiem osoby, która zainstalowała mikrofon oraz osoby, która dokonała nagrania. Tym samym mikrofon staje się przedmiotem mikro-współdziałania dwóch osób, które mogą nawet się nie znać. Mikrofony pozostaną w przestrzeni publicznej i mogą zostać wykorzystane w przyszłości przez artystów dźwiękowych. Interaktywna mapa pozostanie dostępna w internecie po zakończeniu festiwalu.

Wymagania
- Uczestnicy powinni mieć doświadczenie w nagrywania dźwięku

- Uczestnicy muszą mieć własny rejestrator sygnału audio

- Uczestnicy muszą mieć cyfrowy aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem

- Uczestnicy powinni posługiwać się językiem angielskim przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym
ponieważ w tym języku będą prowadzone

Zgłoszenia

- Wyślij krótkie CV wykazujące doświadczenie z nagrywaniem dźwięku

- Wyślij informacje o swoim audio rejestratorze (marka / typ)

- Zasygnalizuj preferowane dni warsztatowe (czw-pt / sob-niedz).
W przypadku, gdy nie ma żadnych preferencji, poinformuj nas o tym.

- Potwierdź, że będziesz obecność przez cały okres ich trwania (2 dni)

Rejestracja

Warsztaty są bezpłatne i wymagają rejestracji, zgłoszenia należy wysłać do dnia 31.08.2014 na adres mailowy: warsztaty@artloop.pl


W dniu 01.09.2014 zostaną rozesłane informacje o wynikach naboru, a także podane dalsze szczegóły organizacyjne.

BIOGRAMY PROWADZĄCYCH WARSZTATY


Prullla (wAkacje)

DZIANINOWE TWORY WSZELKIE. SPOD CZTERECH RĄK DWÓCH AG. Agnieszka Baaske i Agnieszka Cybulska. Duet żyjący w symbiozie estetycznej. Duet uzupełniający się formalnie. Duet generujący urocze elementa.
Grupa: Towarzystwo "W przestrzeni" (CHMURY ARCHITEKTURY)

TOWARZYSTWO NA RZECZ EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ W PRZESTRZENI to zespół architektów i nie tylko, którzy w swoich działaniach szukają drogi do budowania świadomości społecznej na temat otaczającej przestrzeni, zachodzących w niej zjawisk poprzez zwracanie uwagi na czynne i bierne (jako użytkownik i jako twórca) interakcje pomiędzy człowiekiem a przestrzenią.www.wprzestrzeni.com

Ewa Szylberg - Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej (w specjalności Architecture For Society of Knowledge. 2012). Od 2011 prowadzi i współorganizuje warsztaty architektoniczne dla dzieci. Na co dzień aktywny architekt. Współzałożycielka Towarzystwa "W przestrzeni".

Joanna Wichowska - Studentka trzeciego roku Architektury na Politechnice Warszawskiej. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne, od siedmiu lat prowadzi zajęcia z dziećmi. Uczestniczyła między innymi w międzynarodowym Wolontariacie w Madrycie i Rio de Janeiro.

Anna Kłochowicz - Ma 24 lata. Studiuje Architekturę na Politechnice Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończyła w 2013 roku. Była również na wymianie na University of Detroit Mercy School of Architecture. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne.



Paweł Wołejsza - Student Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończył w 2013 roku. Uczestniczył w wymianie zarówno na University of Detroit Mercy School of Architecture, jak i na Stanford University School of Engineering.



Marta Karalus - edukatorka i kuratorka. Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UMK w Toruniu. Członkini Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA (wcześniej prezes), członkini Fundacji Fabryka UTU oraz Kolektywu CoCa. W latach 2010/­2011 prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Edukatorka do/poprzez sztukę współczesną; autorka wielu koncepcji warsztatów, skierowanych do najmłodszych odbiorców kultury. Koordynatorka i kuratorka  kilkudziesięciu projektów edukacyjnych i artystycznych.
 
Dariusz Brzostek - teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej. Komentuje twórczość Stanisława Lema. Uprawia także sound studies oraz field recording. Autor monografii: Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (Toruń 2009) oraz Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (Toruń 2014). Muzykant improwizujący w kolektywach Molok Mun i Kingdom of Zabobon.

Organizatorzy: Miasto Sopot | Państwowa Galeria Sztuki
Partnerzy: Bałtycka Agencja Artystyczna | Opera Leśna | Grolsch ArtBoom Festival | eBilet.pl
Patroni Medialny: TVP 2 | TVP Kultura | TVP 3 Gdańsk | Polskie Radio Trójka | onet.pl | Newsweek | Gazeta Wyborcza | Metro | AMS | KMag | trojmiasto.pl | Radio Gdańsk | Live & Travel | Pomorskie Travel | Empik

www.artloop.pl
www.facebook.com/artloopfestival
www.twitter.com/artloop

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety na koncert Portishead: 100-350 PLN

Opinie (10)

  • Uwaga uwaga (2)

    Bilety za 100zł są NIESTETY ale tylko dla mieszkańców Sopotu, więcej, myli się Ten kto myśli, że mogą nam je kupić znajomi z wbitym meldunkiem sopockim w dowodzie. Trzeba mieć kartę sopocką wyrobioną w Urzędzie Miasta Sopot i wtedy dopiero:) takiej osobie przysługuje kupno 2 biletów za 100zł. Reszta natomiast - najtańszy 200zł. Ja się pytam dla kogo te ceny i ten koncert?????Bo chyba nie dla najwierniejszych fanów, a bogaczy w garniturach. Tych za 200zł też jest jak na lekarstwo w najgorszych miejscach. Ludzie Portishead gra w Anglii za 30 funtów to jest jakieś 150zł ale to Anglia gdzie za godzinę pracy dostajemy 8 funtów (40zł).

    • 48 2

    • Średnia wieku

      sopocian jest raczej powyżej średniej wieku fanów Portishead, więc chętnie udostępnią swoje karty. Wystarczy ładnie poprosić ;)

      • 0 0

    • Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś.

      Zapytaj osobę, która faktycznie mieszka w Sopocie czy ma taką kartę.
      Jeżeli ma, zapytaj czy idzie. Jeżeli nie, to mam nadzieję, że wiesz co robić.

      • 0 0

  • kpina (2)

    szczerze? chciałbym dowiedzieć się który z organizatorów był na tyle bezczelny by zaproponować fanom najtańsze bilety po 200 złotych? i to na dodatek w najgorszym miejscu. CZŁOWIEKU! bilety na TRZY DNI OFF FESTIVAL SĄ PO 250 ZŁOTYCH! z nie mniejszymi gwiazdami! rozumiem kultowość Portishead, ale ludzie, weźcie się poważnie zastanówcie bo skończy się na tym że NIKT się tam nie pojawi, bo fani zbojkotują to wydarzenie i Skalpel zagra dla "najmodniejszych i najzamożniejszych fanów". Bardzo ucieszyliśmy się z żoną kiedy spadł news o tym że zagrają pod nosem (jesteśmy z Gdańska), ale kiedy pojawiły się ceny biletów uznaliśmy że to kpina. podobnie kilku naszych znajomych. mam nadzieję że pójdziecie jeszcze po rozum do głowy i zmniejszycie ceny biletów jak najszybciej. nie pozdrawiam.

    • 50 2

    • Ceny

      są europejskie, a zarabiamy w złotówkach.
      To nie bezczelność tylko ekonomia, bo artyści nie kasują mniej tylko dlatego,
      że grają w uboższej części kontynentu :/
      Średnio bilet na koncert dobrej kapeli zachodniej kosztuje 200+, a do tego nie za często jest akurat w 3city, więc trzeba doliczyć koszty dojazdu/noclegu.
      Boli ale warto, jeśli na prawdę jest się fanem!

      • 0 6

    • to sa normalne ceny

      tyle bilety kosztują w Londynie, czy innych miastach na świcie, miej pretensje do rządu że nie dba o prawo pracy na ludzkich warunkach, mamy najbardziej poniżające warunki pracy, skandaliczne kary dla pracodawców, najwyższe podatki i najniższe pensje- tu jest problem!

      • 0 0

  • Ja wchodze za darmo. (2)

    Ja wchodzę za darmo do lasu, jak na Dead Can Dance, i jestem zadowolony. Mam nadzieję, że nie będzie padać, ale najwyżej jakieś drzewo mnie osłoni.

    • 8 1

    • Ja wchodzę

      Ja z powietrza będę obserwował koncert Portisów podwieszony na 24 dronach.

      • 7 0

    • Ja wchodze zawsze

      przebrany za artystę wieczoru i normalnie wybieram sobie miejsce, zawsze czymś poczęstują, uklonią się. Polecam.

      • 2 1

  • kupowana kultura

    kupowana kultura jest jak wulkan a artysci ceny nie znaja

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.