• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

ART BEATS: Wakacyjne Seanse ze Sztuką w Kinie Kameralnym Cafe

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Art Beats. Wielka sztuka w kinie. W ramach wakacyjnego cyklu w Kinie Kameralnym Cafe prezentujemy filmy dokumentalne przedstawiające najwspanialsze zabytki oraz artystów sztuki światowej malarstwa, rzeźby i architektury. Proponujemy widzom m.in. wspólne zwiedzanie Museo del Prado w Madrycie, czy też podróż przez twórczość włoskich mistrzów renesansu.

Program:

CARAVAGGIO DUSZA I KREW

Poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (15711610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki. Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania doskonale udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla niego temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy położyli nacisk na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych dziełach, jak i w tych mniej znanych.
seanse:
23 CZE 2022, CZW. godz. 18:30
25 CZE 2022, SOB. godz. 16:00

TINTORETTO WENECKI BUNTOWNIK
Dokument kinowy powstały z okazji 500. rocznicy urodzin najwybitniejszego artysty włoskiego renesansu, Jacopa Robustiego, znanego jako Tintoretto. To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich miłośników sztuki dawnych mistrzów, Włoch i Heleny Bonham Carter. Aktorka śledzi dzieje życia Tintoretta, rozwój jego kariery artystycznej, a także rywalizację z dwójką innych wybitnych malarzy z XVI-wiecznej Wenecji: z Tycjanem i Paolem Veronesem.
seanse:
30 CZE 2022, CZW. godz. 16:30
2 LIP 2022, SOB. godz. 16:00

KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE
W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa celebracja nowej idei malarskiej. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję. Film dokumentalny Klimt i Schiele. Eros i Psyche, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.
seanse:
5 LIP 2022, WT godz. 16:00
9 LIP 2022, SOB. godz. 16:00

MUZEUM PRADO KOLEKCJA CUDÓW ZGRANY
Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które niedawno obchodziło jubileusz 200-lecia powstania. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8 tysięcy dzieł tam zgromadzonych.
Zagłębimy się w historię Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, oraz życie ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum - malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów.
seanse:
14 LIP 2022, CZW. godz. 18:30
16 LIP 2022, SOB. godz. 16:00

VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA
Film jest nowym spojrzeniem na twórczość Vincenta Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza - Helene Kröller-Müller, która na początku XX wieku zakupiła prawie 300 jego dzieł. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji była wyjątkowa wystawa Van Gogha zatytułowana "Pola Zbóż i Zachmurzone Niebiosa" w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gdzie obecnie znajduje się kolekcja Helene.
seanse:
21 LIP 2022, CZW. godz. 18:30
24 LIP 2022, NDZ. godz. 16:00

NENUFARY MONETA CUDA Z WODY I ŚWIATŁA
Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki Claudea Moneta, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno pierwszego, czystego wrażenia form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało.
Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrzeniem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet.
seanse:
28 LIP 2022, CZW. godz. 18:30
30 LIP 2022, SOB. godz. 16:00

GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY
Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?
Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.
seanse:
4 SIERP 2022, CZW. godz. 18:30
6 SIERP 2022, SOB. godz. 16:00


BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE
Filmowa podróż przez twórczość renesansowego mistrza, która zachowana jest w wyjątkowym, żywym muzeum Florencji. Zanurz się w niepowtarzalny świat Botticelliego, artysty, którego sztuka na nowo odkryła kanony piękna i pokonała barierę czasu, by inspirować współczesnych odbiorców. Od Terryego Gilliama po Andyego Warhola, od Davida LaChapellea po Jeffa Koonsa i Lady Gagę: malarze, projektanci mody i fotografowie inspirują się ponadczasowymi arcydziełami Botticelliego, na nowo je interpretując i przekształcając, w nieustannym zachwycie, który przyciąga do tych obrazów rzesze miłośników sztuki. A jednak, w ciągu 300 lat po swojej śmierci, florencki artysta został niemal zapomniany. Odkryto go ponownie w XIX wieku, kiedy to Alessandro di Mariano Filipepi, znany szerzej jako Botticelli, stał się głosem swoich czasów.
seanse:
11 SIE 2022, CZW. godz. 18:30
13 SIE 2022, SOB. godz. 16:00
22 WRZ 2022, CZW. godz. 18:30
25 WRZ 2022, NIEDZ. godz. 16:00
1 PAŹ 2022, SOB. godz. 16:30

MODIGLIANI. PORTRET ODARTY Z LEGENDY
Zapraszamy na filmową podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy. Krótkie i burzliwe życie malarza przedstawione zostanie z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatowa i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki.
seanse:
18 SIE 2022, CZW. godz. 18:30
20 SIE 2022, SOB. godz. 16:00
8 WRZ 2022, CZW. godz. 18:30
11 WRZ 2022, NIEDZ. godz. 16:00
17 WRZ 2022, SOB. godz. 16:00

SEKRETNE DZIEŁA IMPRESJONISTÓW
Manet, Caillebotte, Monet, Morisot, Cézanne, Sisley, Signac: pięćdziesiąt nieznanych arcydzieł impresjonizmu, nurtu, który zrewolucjonizował malarstwo. Jak świat postrzegali impresjoniści? W jaki sposób kształtowali technikę, barwę, światło, tworząc nową rzeczywistość? W jaki sposób ich sztuka z wyklętej stała się uwielbianą i podziwianą na całym świecie? W najnowszym filmie z cyklu Art Beats Wielka Sztuka w Kinie przyglądamy się rewolucji artystycznej, jaką był ruch impresjonistyczny i podziwiamy ponad 50 dotąd niepokazywanych szerszej publiczności dzieł. Sekretne dzieła impresjonistów to porywająca kinowa podróż, zabierająca widza do intymnego świata impresjonistów i pozwalająca samodzielnie odkrywać najdrobniejsze detale pokazywanych obrazów.
seanse:
25 SIE 2022, CZW. godz. 18:30
27 SIE 2022, SOB. godz. 16:00
29 WRZ 2022, CZW. godz. 18:30
2 PAŹ 2022, NIEDZ. godz. 16:00
8 PAŹ 2022, SOB. godz. 16:00

Bilety dostępne: www.kinokameralnecafe.pl/repertuar
https://biletyna.pl/Gdansk/Kino-Kameralne-Cafe

Opinie