• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

AD NUIS - wykład fotoreportera holenderskiego

cze 24

poniedziałek, godz. 16:30

Sopot,
Wstęp wolny
cze 25

wtorek, godz. 18:00

Wstęp wolny
[lead]Muzeum Narodowe w Gdańsku | Gdańska Galeria Fotografii
zaprasza do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
na wykład otwarty Ad Nuisa, jednego z kuratorów i autorów wystawy
The Other Side / Po drugiej stronie. 12 holenderskich fotografów za żelazna kurtyną 1979-1989.[lead]

21.04.2016, godz. 14.00, Audytorium ASP (Targ Węglowy).

Ad Nuis ( ur. w 1958 w Appeldorn, w Holandii, mieszka i pracuje w Haarlem). Jest absolwentem Szkoły Fotografii w Hadze, gdzie od 1985 roku pracuje jako niezależny fotograf. Jego zdjęcia regularnie pojawiają się w gazetach i czasopismach, np. De Volkskrant, NRC, Parool, vPro Vrij Nederland i innych. Ad Nuis pracuje nad projektami długofalowymi, które zwykle kończą się zwartymi publikacjami lub książkami artystycznymi. Od 1990 roku opublikował m.in. Alweer een Dag, De Dam, Bomenboek, 65+, De Aftrap. Około roku 2000 zaczął zajmować się cyfrową fotografią kolorową, w odróżnieniu od całej wcześniejszej działalności w czerni-bieli. Ostatnie jego projekty to De BOVENSTE Verdieping [Na najwyższym piętrze], Nieuwe Amsterdammers [Nowi Amsterdamczycy], Koningshof. Obecnie Nuis prowadzi swoją kolumnę w dwutygodniku NRC Handelsblad, zatytułowaną "Powrót do przeszłości na chwilę" i kolumnę w tygodniku w Vrij Nederland, zatytułowaną "Nuis NL". W ostatnich latach artysta więcej pisze tekstów o fotografii.
W 2005 roku w cyklu Oil & Paradise
Ad Nuis, Oil&Paradise
Ad Nuis, Oil&Paradise Ad Nuis
podjął temat zmiany jaka nastąpiła w krajach postsowieckich, przez które przepływa największy ropociąg, m.in. Azerbejdżan, Gruzję. W sumie w latach 2008 i 2013 roku Ad Nuis odwiedził dziesięć razy stolicę Azerbejdżanu Baku, za każdym razem na około miesiąc. Nawiązując do faktu nowo powstałych państw sprawdzał jak ma się stan wolności, demokracji i zamożności w tym rejonie świata. Okazało się, że w rzeczywistości Azerbejdżan to państwo, w którym niewielka grupa profituje z bogactw naturalnych a dyktatura nie pozwala na zbyt wiele. Jak nazywa to Nuis: "to geopolityka na poziomie Ligi Mistrzów". W ramach projektu powstały portrety sprzeczności między życiem nowobogackich w Baku i zwykłych obywateli Azerbejdżanu. Portrety absurdów równoległych światów kontrastu.
W ubiegłym roku artysta prezentował projekt Oli&Paradise
Ad Nuis, Oil&Paradise, Baku
Ad Nuis, Oil&Paradise, Baku Ad Nuis
w ramach Fotofestiwalu w Łodzi.

Na wystawie The Other Side / Po drugiej stronie w Zielonej Bramie artysta prezentuje prace z lat 1980-1989 zrealizowane w NRD oraz w Polsce, w ostatnich latach ich socjalistycznej przeszłości. Fotografie czarno -białe mieszkańców miast, robotników, handlarzy z targowisk, wsi nie pozbawione sa humoru mimo raczej przygnębiających okoliczności. Artysta jest inIcjatorem wystawy The Other Side / Po drugiej stronie o czym opowie w wykładzie 21.04.2016 w audytorium ASP w Gdańsku.

Wybrane wystawy po 2009 roku:
Nieuwe Amsterdammers, traveling exhibition, 2012.
Oil & Paradise, FotoFestival Naarden, the Netherlands, 2013.

Wybrane publikacje:
Vijfenzestig+, Van de Koppel Publishers, 1994.
Koningshoef, Woningcorperatie Nieuw Amsterdam, 1997.
De Bovenste Verdieping, Volkskrant Banen, 2011.
Nieuwe Amsterdammers, The City of Amsterdam, 2011.

Wydarzenie jest jednym z projektów kulturalnych wspieranych przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach Prezydencji Królestwa Niderlandów w Unii Europejskiej 2016.

Patronat honorowy
Adriaan Palm, Charge d'Affairs a.i. Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Wydarzenie zorganizowane
dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce
we współpracy z:
Noorderlicht Groningen
Konsulatem Królestwa Niderlandów w Gdańsku
Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie